Co je hasící přístroj?
Hasící přístroj slangově také známí jako „hasičák“ je určený k uhašení začínajícího požáru. Hasící přístroje jsou přenosné a rozdělují se do několika typů, každý z nich je určen pro hašení jiného typu požáru (pěnové, plynové, sněhové, vodní, universální apod.).
Existuje vyhláška, která přesně určuje přesný počet a typ hasících přístrojů, který má být v dané budově umístěn u průmyslových budov jsou zcela odlišné nároky (vyšší nároky) než u rodinných domů. Návod na použití najdeme na každém hasicím přístroji. Hasící přístroj také mají svoji životnost, jsou zaplombovány a musí se kontrolovat stav jejich náplně a funkčnost tak aby byly v případě potřeby provozu schopné.
Třídy požáru a pro ně doporučené typy hasicích přístrojů:
- Třída A – pevné látky (dřevo, uhlí, textil, papír, sláma, seno, plasty…) – přístroje vodní a pěnové.
- Třída B – kapaliny nebo kapalné skupenství (barvy a laky, benzin, nafta, dehet, oleje, ředidla, aceton, vosky, asfalt, pryskyřice, mazadla) – pěnové, práškové a halonové.
- Třída C – plyny (zemní plyn, propan-butan, vodík, svítiplyn, acetylen, metan). – práškové nebo plynové hasicí přístroje s náplní CO2 (oxidu uhličitého).
- Třída D – lehké alkalické kovy (např. hořčík a jeho slitiny s hliníkem). – obrovské teploty, speciálních suchá hasiva.
- Třída F – rostlinné nebo živočišné oleje, tuky – speciální hasicí přístroje.
Při stavbě či rekonstrukci domu nezapomínejte na bezpečnost a vyberte místo, kam umístíte hasící přístroj pro případ požáru.