Glutinová lepidla

Co jsou glutinová lepidla?

Glutinová lepidla patří do skupiny organických lepidel živočišného původu. Bílkovina glutin se získává nejčastěji z kostí a kůží jatečných zvířat. Glutin se tvoří z kolagenu, kterého je v kostech 25 – 30 %, v kůži až 35 %. 

Kolagen se účinkem kyselin, zásad, nebo horké vody mění na glutin. Glutin se nerozpouští ve studené vodě, pouze bobtná. Nabobtnalý pak zahříváním do 55 °C přechází ve velmi viskózní roztok vhodný k lepení. Ochlazením a ztrátou vody tuhne. Zahříváním nad 60 °C nastává štěpení na peptidy a při 80 °C se rozkládá až na aminokyseliny (ztráta lepivosti až rozložení). Podobně rozkládají glutin bakterie a plísně.

Kožní a kostní klíh se dodává v několika formách

  • tabulkový D – lije se do forem, po ztuhnutí se rozřezává na tabulky, musí dlouho bobtnat
  • perličový B – horký klih kape do těžkého benzinu, čimž vznikají perličky 3 – 4 mm velké
  • drolkový A – drcený na kousky
  • mletý C – prášek – ztuhlý klih z forem se mele
  • tekutý – částečně odbouraný působením kyselin (10% kyselinou octovou) – má trochu nižší lepivost
  • vodovzdorný – do klihového roztoku se přidává formaldehyd nebo paraformaldehyd

Lepivost glutinových klihů závidí na koncentraci klihových roztoků, např.

  • pro montážní lepení je koncentrace 35 – 40 %
  • pro dýhování 40 -50 %

Glutinové klihy jsou určeny k lepení výrobků, které nebudou vystaveny povětrnostním vlivům a nebudou se používat ve vlhkém prostředí. V malých provozovnách se používají k montážnímu lepení, při výrobě spárovek, v průmyslové výrobě při výrobě hudebních nástrojů, tužek, zápalek, brusných papírů.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Glutinová lepidla . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Glutinová lepidla z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky