Fyzikální bělící prostředky

beleni_dreva_belenedrevo_belenydub_belidlonadrevoCo jsou fyzikální bělící prostředky?

Fyzikální bělící prostředky se používají k odstranění barevných skvrn a záběhů, které vznikají během růstu stromu nebo jsou způsobeny reakcí kovových nástrojů s tříslovinami.

Dále se používají na:

  • Egalizaci barevného odstínu předních ploch nábytkové sestavy zadýhovaných světlou dýhou.
  •  Podstatné změně barvy intenzivním bělením a napodobení dražších dřev cenově dostupnějšími.
  • Osvěžení vzhledu dřeva a získání zajímavého odstínu.

U nás se bělí především světlá dřeva, hlavně Jasan, Javor a Bříza.

Jejich použití odstraňuje technologické nevýhody chemických bělidel – zdlouhavý opakovaný postup bělení, neutralizace, odstraňování zplodin z povrchu, nestálost barvy a zdravotní závadnost.

Pigmentová bělidla disperzní vodová

Jsou to mikromleté pigmenty rozptýlené ve vodě (suspenze), například versálová běloba. Velmi jemné částečky se usazují mezi vlákny a nezakrývají kresbu tak, jako hrubší částice pigmentů používané v pigmentových nátěrových hmotách. Hodně se používá např. pigmentové bělidlo Spoloxyl.

belidlo_beleni_belenydub_belidlonadrevo_belenidrevaLazurovací laky

Jsou to transparentní laky s obsahem nepatrného množství bílých mikromletých pigmentových barviv v takové koncentraci, aby se textura dřeva nezakryla, ale aby se dosáhlo optického efektu zesvětlením povrchu dřeva. Tento efekt se však nevyrovná účinku, kterého se dosahuje bělidly.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek vyběleného dřeva v plném rozlišení
Zobrazit obrázek částečně běleného dřeva v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Fyzikální bělící prostředky . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Fyzikální bělící prostředky z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky