Fólie v nábytkářství

folie_nabytkarskafolieCo jsou fólie v nábytkářství?

Fólie v nábytkářství se vyrábějí z termoplastů i reaktoplastů. Pro olepování ploch nábytkových dílců se používají většinou fólie tloušťky kolem 0,2 mm. Termoplastické fólie mohou být bez podkladu (pouze vlastní plast), s podkladem (papír, textil, kov) nebo pěnové. Ve výrobě nábytku se používají hlavně fólie PVC, ABS, PS, PE. Jsou ohebné, většinou dodávané v rolích. Reaktoplastické fólie jsou podkladem (nejčastěji papírovým), protože samostatné pryskyřice jsou křehké. Podklad je pryskyřicí impregnován.

Fólie z polyvinylchloridu (PVC)

Jsou ve velmi širokém sortimentu. Jako nábytkové krytiny se uplatňují hlavně válcované fólie tvrdé nebo měkké bez podkladu v tloušťkách 0,1 – 0,5 mm v různých barevných odstínech nebo s potiskem kresby dřeva a pěnové lehčené fólie v různé barevné úpravě tloušťky kolem 1 mm (na čelní plochy skříní a lůžek dětského a ložnicového nábytku). Nelehčené fólie jsou pro dobré užitné vlastnosti (nepropustnost vody, snadná čistitelnost, antistatická úprava proti prachu, odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům) používány hlavně pro svislé plochy a police kuchyňského nábytku, pro předsíňový, kancelářský, hotelový nábytek. Lze je používat v teplotním rozmezí od  -15 °C do + 60 °C (zahraniční od -30 °C do +90 °C).

Fólie polystyrenové (PS, ABS)

Vyrábějí se v tloušťkách od 0,2 – 0,7 mm v různých barevných odstínech. Použití je podobné jako u PVC. Používají je hlavně italští výrobci nábytku, u nás se zatím uplatňují málo.

Fólie aminoplastické (MF, MF + UF)

Jsou ve výrobě nábytku nejpoužívanější. Podstatu tvoří sulfitový papír impregnovaný melaminovou nebo močovinomelaminovou pryskyřicí. Slouží k nalepování na konstrukční desky stejným způsobem jako dýhy. Vyrábějí se pro dvojí použití:

  • bílé brusné – tvoří základ pod barevné nátěry
  • dekorační – s dezénem dřeva nahrazují dýhu, dále se obvykle upravují transparentními laky.

Vlastnosti jednotlivých druhů fólií se liší podle výrobců, podle stupně kondenzace pryskyřice a podle typu pryskyřice. Naše melaminová fólie UMAKRON je úplně vytvrzená, a proto je křehčí než jiné typy, např. DEKORFOL a INTERKRON, které vytvrzují do konečného stádia až při použití. Fólie se dodávají ve velkých listech, fólie Umakron se přenášejí na podkladu z PDP nebo PDJ, aby se nezlomily.

Fólie polyesterové (PES)

Je to speciální sulfirový papír impregnovaný polyesterovou pryskyřicí. Jsou ohebné, dodávají se v rolích. Vyrábějí se v bohatším sortimentu než aminoplastické:

  • fólie s potiskem nebo jednobarevné s nánosem lakové vrstvy, tloušťky do 0,2 mm
  • fólie s potiskem nebo jednorázové bez lakové vrstvy, tloušťky do 0,2 mm
  • fólie vyrovnávací pro neviditelné plochy, tloušťky 0,17 – 0,2 mm
  • fólie s kovovým vzhledem

Fólie s nánosem laku není nutno dále povrchově upravovat. Ohebnost umožňuje automatizovat nalepování pomocí navalovací techniky.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek nábytkářská folie v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Fólie v nábytkářství . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Fólie v nábytkářství z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky