Fólie z polyvinylchloridu (PVC)

Co jsou fólie z polyvinylchloridu (PVC)?

Fólie z polyvinylchloridu se používají pro olepování ploch nábytkových dílců, jsou většinou o tloušťce kolem 0,2 mm. Termoplastické fólie mohou být bez podkladu (pouze vlastní plast), s podkladem (papír, textil, kov) nebo pěnové. Ve výrobě nábytku se používají hlavně fólie PVC, ABS, PS, PE. Jsou ohebné, většinou dodávané v rolích. Reaktoplastické fólie jsou podkladem (nejčastěji papírovým), protože samostatné pryskyřice jsou křehké. Podklad je pryskyřicí impregnován.

Jsou ve velmi širokém sortimentu. Jako nábytkové krytiny se uplatňují hlavně válcované fólie tvrdé nebo měkké bez podkladu v tloušťkách 0,1 – 0,5 mm, v různých barevných odstínech nebo s potiskem kresby dřeva a pěnové lehčené fólie v různé barevné úpravě tloušťky kolem 1 mm (na čelní plochy skříní a lůžek dětského a ložnicového nábytku). Nelehčené fólie jsou pro dobré užitné vlastnosti (nepropustnost vody, snadná čistitelnost, antistatická úprava proti prachu, odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům) používány hlavně pro svislé plochy a police kuchyňského nábytku, pro předsíňový, kancelářský, hotelový nábytek. Lze je používat v teplotním rozmezí od  -15 °C do + 60 °C (zahraniční od -30 °C do +90 °C).

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Fólie z polyvinylchloridu (PVC) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Fólie z polyvinylchloridu (PVC) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky