Fólie polyesterové (PES)

Co jsou polyesterové fólie (PES)?

Polyesterové fólie se vyrábějí z termoplastů i reaktoplastů. Pro olepování ploch nábytkových dílců se používají většinou fólie tloušťky kolem 0,2 mm. Termoplastické fólie mohou být bez podkladu (pouze vlastní plast), s podkladem (papír, textil, kov), nebo pěnové. Ve výrobě nábytku se používají hlavně fólie PVC, ABS, PS, PE. Jsou ohebné, většinou dodávané v rolích. Reaktoplastické fólie jsou podkladem (nejčastěji papírovým), protože samostatné pryskyřice jsou křehké. Podklad je pryskyřicí impregnován.

Je to speciální sulfitový papír, impregnovaný polyesterovou pryskyřicí. Jsou ohebné, dodávají se v rolích. Vyrábějí se v bohatším sortimentu než aminoplastické:

  • fólie s potiskem nebo jednobarevné s nánosem lakové vrstvy, tloušťky do 0,2 mm
  • fólie s potiskem nebo jednorázové bez lakové vrstvy, tloušťky do 0,2 mm
  • fólie vyrovnávací pro neviditelné plochy, tloušťky 0,17 – 0,2 mm
  • fólie s kovovým vzhledem

Fólie s nánosem laku není nutno dále povrchově upravovat. Ohebnost umožňuje automatizovat nalepování pomocí navalovací techniky.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Fólie polyesterové (PES) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Fólie polyesterové (PES) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky