Fólie aminoplastické (MF, MF + UF)

Co jsou aminoplastické fólie (MF, MF + UF)?

Aminoplastické fólie se vyrábějí z termoplastů i reaktoplastů. Pro olepování ploch nábytkových dílců se používají většinou fólie tloušťky kolem 0,2 mm. Termoplastické fólie mohou být bez podkladu (pouze vlastní plast), s podkladem (papír, textil, kov) nebo pěnové. Ve výrobě nábytku se používají hlavně fólie PVC, ABS, PS, PE. Jsou ohebné, většinou dodávané v rolích. Reaktoplastické fólie jsou podkladem (nejčastěji papírovým), protože samostatné pryskyřice jsou křehké. Podklad je pryskyřicí impregnován.

Jsou ve výrobě nábytku nejpoužívanější. Podstatu tvoří sulfitový papír impregnovaný melaminovou nebo močovinomelaminovou pryskyřicí. Slouží k nalepování na konstrukční desky stejným způsobem jako dýhy. Vyrábějí se pro dvojí použití:

  • bílé brusné – tvoří základ pod barevné nátěry
  • dekorační – s dezénem dřeva nahrazují dýhu, dále se obvykle upravují transparentními laky

Vlastnosti jednotlivých druhů fólií se liší podle výrobců, podle stupně kondenzace pryskyřice a podle typu pryskyřice. Naše melaminová fólie UMAKRON je úplně vytvrzená, a proto je křehčí než jiné typy, např. DEKORFOL a INTERKRON, které vytvrzují do konečného stádia až při použití. Fólie se dodávají ve velkých listech, fólie Umakron se přenášejí na podkladu z PDP nebo PDJ, aby se nezlomily.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Fólie aminoplastické (MF, MF + UF) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Fólie aminoplastické (MF, MF + UF) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky