Ergonomie ležení – zdravé spaní

ergonomia_ergonomielezeni_zdrave_spaniCo je ergonomie ležení?

Ergonomie (z řečtiny ergon práce a nomos zákon) je věda zabývající se optimalizací lidské činnosti, a to zejména vhodnými rozměry a tvary nástrojů, nábytku a jiných předmětů. Odtud i ergonomie lůžka, která sice nemá za účel optimalizovat lidské činnosti, ale poskytnout maximální odpočinek – regeneraci sil, která efektivitu každé lidské činnosti determinuje. 

ergonomie_lezeni_zdrave_spani_spanekNosným pilířem celého lidského těla je páteř. Tvoří ji celkem 24 obratlů (bez křížové a kostrční části = obratle nepravé), které člověku umožňují pohyb a chrání míchu. Aby se člověk mohl hýbat a chodit, potřebuje také meziobratlové klouby, vazy a ploténky. Právě pro ně je důležité, aby se v noci mohly uvolnit a přijmout zpět tekutinu potřebnou pro svoji elasticitu. Nesprávné držení těla a špatný spánek může způsobit zdravotní komplikace (vyhřeznutí plotének, deformace či borcení páteře)

Problémům spojeným s nesprávným držením páteře můžeme předejít vhodným výběrem zdravotní matrace a roštu.

Zobrazit obrázek ergonomie leženi, správná poloha pátěře v plném rozlišení
Zobrazit obrázek polohy při spánku v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Ergonomie ležení – zdravé spaní . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Ergonomie ležení – zdravé spaní z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky