Energetická třída

energeticka_tridaCo je energetická třída spotřebičů

Energetická třída je informace o spotřebě a hlavně úspoře energie elektrických spotřebičů jako jsou – vysavače, trouby, myčky nádobí, televize, ledničky, sporáky, pračky, žárovky a u mnoha dalších. Značení spotřebičů energetickým štítkem je dnes již povinné v celé Evropské unii. Nejnovější a nejlepší modely mají označení  A+++.

Každý energetický štítek musí obsahovat – výrobce, název modelu, roční spotřebu energie v kWh a zařazení do energetické třídy.

Rozdíl mezi energetickými třídami

Úspora energie mezi jednotlivými třídami činí až 25%.

Např. chladničky a mrazničky musí mít ve třídě A+ spotřebu energie minimálně o 25 % nižší, než je spotřeba energie spotřebičů třídy A.

Stručně

  • o energetické třídě a spotřebě spotřebiče informují energetické štítky
  • energetické třídy značí úspornost a spotřebu elektrických spotřebičů
  • třídy se liší u kategorií spotřebičů

Vyplatí se koupit energeticky úsporný spotřebič?

Výsledek si ukážeme na jednoduchém příkladu: Lednice energetické třídy A spotřebuje přibližně 270 kWh energie ročně, při koupi nové ledničky s energetickou třídou A++ ročně ušetříte 50 kWh, protože její spotřeba činí jen 220 kWh ročně. Úsporu vynásobíte cenou elektřiny za kWh. Následně porovnáte rozdíl v cenách ledniček a za kolik let se bude jednat o čistou finanční úsporu. Navíc musíme počítat s tím, že elektrická energie se každoročně zdražuje

Zajímavost: Nejméně úsporná je energetická třída G, která je označena červenou barvou.

Zobrazit obrázek energetická třída v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Energetická třída . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Energetická třída z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky