Dýhové sesazenky

dyha_dyhy_dyhovesesazenky_drevoCo jsou dýhové sesazenky?

Sesazenky z dýh jsou rozměrově a výtvarně upravené a spojené dýhové listy. Dýha je tenký plát z masivního dřeva. Vyrábí se pomocí řezání, loupání nebo krájení z kmene stromu s výslednou tloušťkou 0,3 – 5 mm. Dýha se lepí nejčastěji na aglomerované materiály, jako jsou  DTD, MDF desky. Po nalepení dýhy na desku vzniká dojem, že je z deska vyrobena z masivního dřeva. Sezazenky patří k polotovarům nábytkářského průmyslu. 

Vnější sesazenky

Vyrábějí se z dýhových listů, které na sebe navazují kresbou dýhy, tj. z listů krájených za sebou z jednoho kmene. Při sesazováí se musí dodržovat návaznost kresby i barvy na vlastní sesazence i na sesazenkách dílců, které na sebe ve výrobku navazují. Při určování dýh pro výrobu sesazenek na přední plochy nábytku je rozhodující, zda jde o výrobky vyráběné v soupravách nebo o jednotlivý nábytek (sólo kusy), anebo o stavebnicový nábytek, kde se používá klidnější, méně výrazná textura pásková, a v současné době především lamidýhy.

Vnitřní sesazenky

Vyrábějí se z listů dýh jednoho kmene. Kresba dýh, které jsou vedle sebe, musí navazovat. Směr vláken vnitřních a vnějších sesazenek na dílci musí být stejný.

Sesazenky pro skryté plochy

Mohou se vyrábět z dýh, které se nehodí na vnější ani vnitřní sesazenky. Kresba nemusí navazovat, dýhy mohou být z různých druhů dřevin, ale se stejnými nebo podobnými technologickými vlastnostmi.

Sesazenky k poddýhování (poddýžky)

Jsou rovněž skryté. Vyrábějí se z dýh měkkých listnáčů a měkkých exotů bez barevných vad a tmavých suků, které by byly viditelné pod vrchní světelnou dýhou.

Další informace najdete v článcích v sekci bydlení, kde se můžete i inspirovat jak zařídit domácnost.

Zobrazit obrázek dýhy v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Dýhové sesazenky . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Dýhové sesazenky z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky