Dveřní práh

prah_dverniprah_drevenyprah_prahdodveriCo je dveřní práh?

Dveřní práh je úzká a nízká dřevěná deska umístěna na spodní straně uvnitř zárubní dveří. Je pevně spojena s podlahou. Primárním cílem dveřního prahu je izolační funkce (tepelná izolace, zvuková izolace – hluk, prašnost). Prahy se používají jak u vchodových, tak u interiérových (vnitřních) dveří.

V současné době se dveřní prahy příliš nepoužívají, nahradily je totiž přechodové lišty. Přechodové lišty spojují podlahy dvou nebo více místností. Tento přechod (spára) se zpravidla umisťuje do prostoru zárubní a zakryje se přechodovou lištou tak, aby byl neviditelný. Díky moderním dveřím není už nutné prahy pokládat. Prahy jsou doporučené zejména u vchodových dveří (vstupních), kde jsou zvýšené požadavky na izolaci. Prahy se většinou vyrábí z masivního bukového a dubového dřeva, jsou lakované a nelakované, případně mohou být přimořeny na požadovaný odstín zákazníka. Nejčastěji se ale prodávají v surovém stavu (bez moření, bez laku), standardní tloušťka prahu je 20 mm. Šířka prahů je nejčastěji podle standardizovaných šířek zárubni tedy 60, 80, 90 cm.

Zobrazit obrázek prahu v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Dveřní práh . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Dveřní práh z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky