Dveře

dvere_drevenedvere_vstupnidvereCo jsou dveře?

Dveře uzavírají otvor ve zdi nebo mezi místnostmi. Umožňují průchod mezi jednotlivými místnostmi, z vnitřních prostor do vnějších, ale také v uzavřeném stavu místnosti oddělují. Snižují prašnost a hluk, dále z důvodu bezpečnosti, také tepelně izolují. Jsou pevnou součástí domů a jinak funkčních staveb.

Jsou zavěšeny na pantech v zárubních, ty mohou být dřevěné nebo kovové (plastové). Zárubně jsou pevně usazeny do stavebního otvoru ve zdi. Nejčastější šíře vnitřních dveří jsou 70 cm (pro WC, spíže, komory) 80 a 90 cm pro běžné bytové prostory. Komfortní dveře luxusních moderních domů jsou široké až 100 cm a více. Skládají se z kování, (panty, zámek), k uzavírání a uzamknutí slouží právě zámek nebo více zámků. U nábytku se dveře nazývají dvířka.

Velké venkovní (exteriérové) dveře umožňující obvykle také průjezd vozidel, nazýváme vrata. Dveře jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva a to listnatého, dub, buk, nebo levnějšího jehličnatého, smrk, borovice, modřín. Dveře mohou mít hladký nebo kazetový tvar (design) a nejrůznější barvy. Vyrábí se jak typizované sériově vyráběné dveře, tak zakázkové atypické dveře.

Zobrazit obrázek dveří v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Dveře . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Dveře z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky