Dekorativní lamináty polyesterové

Co jsou dekorativní lamináty polyesterové?

Polyesterové dekorativní lamináty se začaly vyrábět již od roku 1937. Jsou to vrstvené hmoty slisované z listů papíru nasycených syntetickou pryskyřicí. Jejich vlastnosti jsou dány druhem pryskyřice. Jsou odolné proti oděru, nárazu, teplu, vodě, chemikáliím, světlu, plísním, jsou omyvatelné.

Jsou tvořeny dvěma vrstvami papíru, který je impregnovaný polyesterovou pryskyřicí – papír dekorativní a podkladový. Tloušťka laminátu je obvykle 0,8 mm. Na povrchu se vytváří při lisování a tvrzení transparentní vrstva polyesterové pryskyřice tloušťky 0,16 mm, která se může matovat nebo leštit a dává povrchu tvrdost a pěkný vzhled. Obě vrstvy jsou se stejnou pryskyřicí, laminát má proto minimální pnutí a dá se lepit i na zaoblené plochy. Dodává se v rolích. Poškození povrchu lze opravit po přebroušení zalitím polyesterovou pryskyřicí tvrditelnou za studena.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Dekorativní lamináty polyesterové . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Dekorativní lamináty polyesterové z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky