Cementem pojené třískové desky

cementem_pojene_desky_cementotriskovedesky_cetrisCo jsou cementem pojené třískové desky?

Třísky jsou pojené hydraulickým cementem, který vytvrzuje vázání vody a tvoří tak vodovzdorné pojivo. Desky jsou složeny ze 63 % dřevní hmoty (třísek), 25 % cementu, 10 % vody a  2 % přídavných látek (například ochranných látek proti plísním, houbám, hydratačních látek – vápna). Jsou odolné proti vlhkosti, plísním a vysoce odolné proti požáru. 

Podle stupně slisování se dělí na:

Lehké stavební dřevocementové desky se vyrábějí z dřevěné vlny, používají se hlavně na tepelné a zvukové izolace stěn, stropů, podlah apod. (obchodní názvy např. LIGNOS, HERAKLIT).

cementem_pojene_desky_cementotriskovedesky_cetrisdeskyPanelové stavební cementotřískové desky jsou středně těžké, vyrobené z hrubých třísek a štěpek a mohou být jedno i vícevrstvé. Kromě izolačních vlastností mají i velmi dobré konstrukční vlastnosti. Používají se na stavební příčky, stropní a střešní konstrukce, podlahy, vnější obklady, atd. Vyrábějí se v mnoha typech např. desky VELOX, ARBOLIT. Desky VELOX se používají na stěnové panelové konstrukce – desky spojené ocelovými pásy tvoří plášť panelu a mezi nimi je vrstva plnící nosné směsi – betonu, pěnobetonu, škvárobetonu apod. Používají se na nosné zdi nižších staveb, např. rodinných domků.

Konstrukční cementotřískové desky CETRIS jsou třívrstvé se střední vrstvou z hrubých třísek a povrchními vrstvami z jemných třísek. Vyrábějí se v několika druzích a s různou úpravou povrchu: základní formáty mají největší výrobní rozměry 1250 x 3350 mm, jsou v tloušťkách od 8 do 40 mm, odstupňované po 2 mm, desky jsou se základním nátěrem v bílé nebo béžové barvě, nátěr je jednostranný nebo oboustranný, desky s konečnou povrchovou úpravou, které mají na lícové straně nanesenou fasádní akrylovou barvu nebo mramorovou drť.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek naskládané cementem pojené desky vedle sebe v plném rozlišení
Zobrazit obrázek cementem pojené desky při realizaci v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Cementem pojené třískové desky . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Cementem pojené třískové desky z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky