Brusiva a brusné prostředky

brusiva_brusivo_syntetickabrusivaCo jsou brusiva a brusné prostředky?

Broušení je jedním z nejdůležitějších úseků truhlářské technologie, na jeho kvalitě závisí celá kvalita povrchové úpravy. Jedním z činitelů, který významně ovlivňuje broušení, je brusivo. Jsou to drobné krystalky rozdrcených minerálů přírodních nebo syntetických, které se vyznačují mimořádnou tvrdostí, houževnatostí a ostrostí hran. Brusivo se může používat samotné, tj. ve formě prášku, anebo se častěji spojuje a nalepuje na podklad.

Vlastnosti brusiv:

Tvrdost – je prvořadou podmínkou. Čím je brusivo tvrdší, tím je způsobilejší k broušení, a tím je také brusný prostředek trvanlivější. Měřítkem tvrdosti brusiv je Mohseova stupnice, která má rozsah od 1 do 10 (nejtvrdší s číslem 10 je diamant). Požadovaná tvrdost brusiv na dřevo je 7 – 9,5.

Tvar brusného zrna – ovlivňuje hlavně řeznou schopnost, a tedy i vnikání do dřeva. Nejlépe vyhovuje brusivo s ostrohrannými krystalky, musí však mít i náležitou tvrdost, protože ostrohranné brusivo se rychleji otupuje. Pro broušení lakových filmů však musí být naopak brusivo se zaoblenými hranami a křehčí, aby nepoškrábalo lakované plochy.

Houževnatost (opak křehkosti) – je důležitá k tomu, aby se zrno při broušení nedrolilo a neznehodnocovalo brusný prostředek.

Velikost brusného zrna – hrubá zrna mají větší úběr dřevní hmoty, zanechávají však větší stopy – rýhy. Proto se používají pro vyrovnání ploch. Pro vyhlazení se používají prostředky s menšími zrny. Velikosti zrn je zohledněna v tzv. čísle zrnění, které udává, kolik zrn se vejde v třídících sítech do plochy jednoho čtverečního palce (palec = coul = 25,4 mm). Čím vyšší je číslo zrnění, tj. čím více brusných zrn se na tuto plochu vejde, tím je brusivo jemnější.

zroj: Nauka o materiálech, Z.Křupalová

Zobrazit obrázek brusné materiály v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Brusiva a brusné prostředky . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Brusiva a brusné prostředky z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky