Broušení dřeva brusným papírem

brouseni_brousenidreva_brusivo_brusnypapirCo je broušení dřeva brusným papírem?

Broušení je opracování povrchu materiálu za účelem odstranění nerovností po jiných nástrojích a docílení hladkého a čistého povrchu, například před povrchovou úpravou nátěrovými hmotami. Nástrojem jsou brusná zrna (brusivo) nalepená na podklad z papíru nebo plátna. Ostré hrany zrnek jsou řezným nástrojem, který z povrchu dřeva odděluje jemné částečky v podobě brusného prachu.

Brusivo může být z přírodních surovin (např. pemza, smirek, křemen, atd.), nebo je vyrobeno uměle. Umělá brusiva jsou více používána. K broušení dřeva slouží hlavně elektrokorund (tavený oxid hlinitý) a karbokorund (karbid křemíku).

Brusný papír je označen číslem, které znamená počet ok síta na ploše jednoho čtverečního palce přes které je brusivo tříděno. Čím je číslo vyšší (menší oka), tím je brusivo jemnější.

Pro broušení dřeva a nátěrů se používají tato zrnění

  • zrnění 20 – 80 patří k hrubému broušení, odebírají větší třísku a používají se k vyrovnání nerovností plochy
  • zrnění 80 – 120 patří ke středně jemným, používají se k vyhlazení povrchu dílců před povrchovou úpravou
  • 150 – 400 jsou jemné, slouží k dokončování nátěrových filmů broušením a leštěním

Broušení před povrchovou úpravou se obvykle provádí dvakrát. Nejdříve se brousí napříč vláken pro vyrovnání plochy a potom se plocha uhladí jemnějším brusným papírem podél vláken. Broušení se může provádět ručně nebo strojně. K ručnímu broušení se používá špalík z měkkého dřeva (tzv. „paklík“), který má pro změkčení tlaku nalepenou vrstvu plsti. Špalík se obalí brusným papírem.

V malých provozech se často používají ruční elektrické brusky pásové, vibrační (na jemné broušení nátěrových filmů) a kotoučové (např. při odstraňování starých nátěrů).

Strojně se brousí na různých typech brusek, především na bruskách pásových, případně válcových a kombinovaných.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek broušení dřeva v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Broušení dřeva brusným papírem . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Broušení dřeva brusným papírem z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky