Azbest – vlastnosti a zdravotní rizika

azbest_jed_karcinogenCo je azbest?

Azbest je křemičitanový minerál, který se dříve hojně využíval. Je nehořlavý a odolný proti kyselinám. Je to pevný a ohebný materiál. Nemá zápach ani chuť. Použití azbestu se ze zdravotních důvodů zakazuje. Jednoduše se totiž zapíchne do plic a může vznikat rakovinné bujení.

Dříve se azbest používal na výrobu izolačních desek, ohnivzdorné textilie (azbestové rukavice), brzdové destičky a na stavební materiál. Nejvíce se ještě můžeme s azbestem setkat ve starších budovách. Hojně se používal na obklady, podhledy či na bytová jádra v panelových domech.

Škodlivost azbestu

Z azbestových materiálů při narušení odlétávají malinké úlomky azbestu v řádu mikrometrů. Ty se při vdechnutí zapíchnou do plic. Poté může začít nádorové bujení a následná rakovina plic. Dále také může vypuknout onemocnění azbestóza. Jedná se o mimořádně silně karcinogenní látku. Používání této látky se zakazuje nebo značně omezuje.

Zobrazit obrázek azbest v plném rozlišení

Tagy:
V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Azbest – vlastnosti a zdravotní rizika . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Azbest – vlastnosti a zdravotní rizika z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky