MagazínRekonstrukceInjektáže zdiva a výkopové práce

Injektáže zdiva a výkopové práce

Obrazce soli a vlhkostních map či dokonce plísně. To vše může být důsledkem průniku vlhkosti do nedostatečně ošetřeného zdiva. Za normálních okolností, tj. při kvalitně zapracované a aplikované hydroizolační vrstvě ve zdivu, by zdivo mělo odolat středně velkému náporu vlhkosti.

Pokud se však na vnitřní straně zdiva začnou objevovat výše popsané neduhy, je velmi pravděpodobné, že hydroizolační vrstva nefunguje dostatečně spolehlivě.

Hydroizolační vrstva

Hydroizolační vrstva má za úkol ochránit zdivo před vzlínáním okolní vlhkosti a před jejím průnikem do zdiva. Jakmile se totiž nepodaří vlhkosti izolovat, započne pomalý a devastující proces destrukce vnitřních struktur zdiva. Konečný výsledek tohoto nepříjemného procesu jsou pak viditelné příznaky až na vnitřní (například pokojové) omítce.

Sanace pomocí injektáže zdiva

Sanace zdiva je pak soubor účinných opatření, které odborné firmy provádějí, aby proces destrukce zdiva zastavily a zamezily podobné situaci v budoucnu. Do zdiva za pomocí nejrůznějších metod a postupů aplikují dodatečnou hydroizolační vrstvu, která vytvoří vodoodpudivou (a zároveň izolační) bariéru.

Právě injektáž zdiva je asi nejčastěji používanou metodou. Je relativně (v porovnání s ostatními metodami) jednoduchá, rychlá, účinná a cenové dostupná. To, zdali lze v konkrétním případě tuto metodu použít, by měl vždy rozhodnou zkušený profesionál. Mezi další metody patří například podřezání zdiva či svislá hydroizolace.

Ruční výkopové práce

Velmi často hydroizolační práce probíhají z vnější strany zdiva. Ať už metodou svislé hydroizolace, či jiné. V tu chvíli je třeba provést odkop zeminy z vnější strany zdiva.

Dostat se však těžkou technikou do často malých a úzkých prostor je mnohdy nemožné. Ruční výkopové práce jsou tak nezbytností a zároveň tak první fází celého procesu sanačních prací.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky