MagazínRady a nápadyVíte, jak vybrat obývací stěnu a jaké máte možnosti?

Víte, jak vybrat obývací stěnu a jaké máte možnosti?

Obývací stěna je hlavní dominantou každého obývacího pokoje. Při renovaci a úpravě místnosti máte na výběr z mnoha variant. Jak zvolit tu správnou, jaké máte možností a na co si dát pozor? Když vybíráme novou obývací stěnu Ať už se pustíte do zařizování nového bytu či renovaci starého, vždy je potřeba vzít to úplně od

obyvaci_steny_obyvacipokoj

Obývací stěna je hlavní dominantou každého obývacího pokoje. Při renovaci a úpravě místnosti máte na výběr z mnoha variant. Jak zvolit tu správnou, jaké máte možností a na co si dát pozor?

Když vybíráme novou obývací stěnu

Ať už se pustíte do zařizování nového bytu či renovaci starého, vždy je potřeba vzít to úplně od začátku. Nejdříve si vytvořte plán a víceméně jasnou představu o tom, jak by měl vypadat výsledek. Tento postup vám výrazně urychlí samotný výběr a předejdete bezcílnému bloumání mezi mnoha různými produkty. Ovšem pro vytvoření správného návrhu a představy je nutné vědět, jaké máte možnosti. Podívejte se na různé obývací stěny a jednotlivé volně kombinovatelné prvky.

Nebojte se inspirovat se aktuálními trendy, které najdete v časopisech o bydlení a přímo na internetových stránkách prodejců vybavení do obývacích pokojů. Sledujte nejenom to, jak na vás stěna působí po estetické stránce, ale zaměřte se i na praktické aspekty, jako jsou rozměry a případná údržba.

obyvaci_pokoje_obyvak

Obývací stěna nebo program podle vašeho přání?

V zásadě existují dvě cesty, kterými se můžete vydat. První z nich vede již přes vytvořené komplety obývacích stěn. V takovém případě máte celou stěnu již danou a koupíte ji jako hotový komplet. Druhou možností je obývací program, který si sami nakonfigurujete podle vlastního přání. To se hodí hlavně pro atypicky laděné místnosti a v případě, že máte jasně danou vizi, pro kterou nemůžete najít již sestavenou variantu obývací stěny.

Snadno si tak vytvoříte naprosto originální a neopakovatelný koncept. To se vám může hodit právě v případě, kdy se vám zhotovená řešení nezamlouvají či jsou z jiných důvodů nevyhovující.

Výhody obývací stěny

Již sestavená obývací stěna má tu výhodu, že nemusíte přemýšlet nad tím, jestli k sobě budou jednotlivé prvky pasovat. Dobré je i to, že přímo vidíte již hotový koncept, takže si celou obývací stěnu lépe představíte zrovna ve vašem pokoji. Hotové stěny tvoří již promyšlený koncept, který by vás třeba při vlastním sestavování ani nenapadl. Varianta přímého výběru je vhodná pro všechny, kdo chtějí mít obývací stěnu zařízenou rychle a bez žádných nečekaných překvapení v podobě komponent, které spolu nevypadají tak, jak jste si původně představovali.

Drobnou nevýhodou ovšem může být fakt, že hledání obývací stěny do atypicky laděných pokojů může být složité. Často je i těžké sladit požadavek na obývací stěnu s nabízenými rozměry. A právě z toho důvodu je tu varianta obývacího programu, který si navolíte naprosto podle vašich potřeb bez nutností kompromisů a neutuchajícího hledání té dokonalé stěny.

Výhody volby vlastního obývacího programu

Obývací program si sami sestavíte z jednotlivých komponent. To je neocenitelná pomoc hlavně při řešení zvláštně tvarovaných místností či nedostatku prostoru. Na základě vlastního výběru si i vytvoříte dokonalou kombinaci přesně podle vašich představ. V takovém případě může být obývací stěna třeba rozdělena na několik částí nebo může originálně kombinovat zdánlivě neladící prvky. Vytvoření vlastního obývacího programu nechává prostor pro vaši fantazii a nabízí řešení v situacích, kdy volba klasických obývacích stěn není úplně optimální.

obyvaci_stena_obyvak

Praktické záležitosti výběru konkrétních prvků do obývacího pokoje

Ať už vybíráte celou obývací stěnu nebo jednotlivé komponenty pro její vlastní sestavení, vždy je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Velkou roli hrají samozřejmě rozměry. Předem si ověřte, kolik místa můžete věnovat pro obývací stěnu a podle toho vybírejte. Nezapomeňte ani na to, že hodně prostoru zabere sedací souprava a že bude potřeba někam umístit televizi.

Kromě rozměrů zapřemýšlejte i nad tím, jestli se bude vaše vybraná obývací stěna hodit do celého pokoje. Pokud máme například nábytek laděný do dřeva, bude vhodné podobně ladit i obývací stěnu. Celkový dojem hraje velkou roli a oba hlavní prvky, jakými jsou sedací souprava a obývací stěna, by spolu měly příjemně ladit. Když se vám to povede, uvidíte, že budete výsledkem okouzleni a obývací pokoj se právem stane srdcem celého bytu.

Aktuální trendy a interiérová vylepšení

Velkým trendem jsou aktuálně promyšlené úložné prostory. Ploché televize výrazně šetří prostor v rámci šířky, což se musí promítnout i do celkového ladění obývací stěny. Ta často nemusí být široká, ale může disponovat zajímavými úložnými prostory, kam dáte překvapivě velké množství věcí.

Hitem jsou i pestré barevné kombinace, kdy se nemusíte bát ani větších kontrastů. Pokud víte, že máte pro podobné věci cit, zkuste ponechat volnou ruku fantazii. V případě, že si na vlastní experimentování příliš nevěříte, inspirujte se fotografiemi s aktuálních trendů v obývacích stěnách.

Stále jsou velmi populární kombinace uzavřených skříněk a skleněných vitrínek. Nebojte se ani volně ložených poliček pro umístění dekorací. Obývací stěna se již dnes nutně neskládá pouze z jednoho velkého kusu, ale může být tvořena například spodní komponentou tvořící stojan pro televizi a prostor pro skřínky a vrchní částí, kde najdete pár menších skříněk a poličky. Vzdušná a minimalistická řešení jsou často tou nejlepší volbou, která se hodí do většiny interiérů. Nepůsobí přehnaně rušivě a výhodou může být i jednodušší a rychlejší údržba při očišťování prachu.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Rady a nápady
vnitrni_vybaveni_skrine_kosiky_doskrine
Moderní šatní skříně: Nezbytné vnitřní vybavení pro dokonalý pořádek

Znáte ten dobrý pocit z uklizené skříně? Jednou za čas...

Zavřít