MagazínRady a nápadySeriál – 1. díl: 8 tipů, jak zvládnout home office za každé situace

Seriál – 1. díl: 8 tipů, jak zvládnout home office za každé situace

Nutnost práce z domova zamávala s velkou částí profesí a mnoho lidí si musí zvykat na nové rituály v rámci home office. Na co si dát pozor a kdy se vám naopak bude doma pracovat skoro i lépe než v klasické kanceláři? Rady z připravovaného seriálu několika článku vám přinesou obecná doporučení i konkrétní rady pro správný výběr zařízení či

Nutnost práce z domova zamávala s velkou částí profesí a mnoho lidí si musí zvykat na nové rituály v rámci home office. Na co si dát pozor a kdy se vám naopak bude doma pracovat skoro i lépe než v klasické kanceláři? Rady z připravovaného seriálu několika článku vám přinesou obecná doporučení i konkrétní rady pro správný výběr zařízení či nápady, jak zvýšit produktivitu. V tomto díle se konkrétně podíváme na home office obecně a rozebereme si důležité zásady pro nastavení práce z domova. 

 

  • Oddělte si čas pro práci z domu

 

Práce z domova přináší jistou míru svobody, ale zároveň velkou nálož zodpovědnosti. Klamný pocit, že vlastně můžete své pracovní úkoly udělat kdykoliv během dne se totiž snadno může proměnit v dohánění restů do pozdních večerních hodin. A tím bude trpět nejenom kvalita odvedené práce, ale také vaše zdraví a produktivita pro následující dny. 

Vytvořte si pevné časové okno, kdy se budete věnovat striktně jenom práci. Bez odbíhání na zapnutí pračky, pověšení prádla nebo utírání prachu. Prostě zapomeňte na to, že jste na home office a chovejte se, jako když jste zavření v kanceláři. Časové okno by mělo být nastavené ideálně stejně jako vaše běžná pracovní doba. 

 

  • Vytvořte si speciální pracovní místo pro home office

 

Další důležité oddělení osobního a pracovního života se týká místa. Možná se zdá práce z postele či na sedačce pohodlná, ale po pár dnech snadno ztratíte hranici mezi volným časem a plněním úkolů do práce. Jako domácí pracovna přitom může posloužit malý stolek v rohu místnosti. Úplně nejlepší je oddělená místnost, kdy se budete moci lépe oddělit od ostatních členů domácnosti. 

Co musí pracovní místo splňovat a jak vybrat správný nábytek? To se dozvíte v samostatném článku o vybavení domácí pracovny. 

 

  • Zachovejte si svoje ranní rituály

Přistihnete se, že místo běžné snídaně o deseti minutách sedíte u stolu a pročítáte novinky již více než hodinu a následně se líně přesunete k počítači s nulovým naladěním na práci. Takhle se úspěšný a produktivní den nezačíná. 

Zachovejte si své ranní rituály v podobě snídaně, kávy i převléknutí se z pyžama do slušného oblečení. Tyto malé signály vám dají jasně najevo, že dnes není víkend, ale běžný pracovní den. Někteří lidé navíc volí strategii simulace cesty do práce. Ráno se oblečou a vydají se na kratší procházku po okolí. Tím si navodí pocit, že skutečně opustili domov a nyní začíná pracovní čas na home office. 

 

  • Naučte se fungovat na home office s dětmi

Dálkové vyučování a home office jsou vražednou kombinací. Jestli chcete toto náročné období zvládnout, domluvte se s partnerem na rozvrhu, kdy se budete střídavě věnovat dětem. Zároveň je důležité, aby děti pochopily, že máte pracovní povinnosti a ve stanovený čas co nejméně rušily. Aby to mohlo fungovat, musíte si vyhradit čas, kdy se budete věnovat dětem na 100 %. Dopředu jim také připravte zábavu i praktické úkoly. Velkou časovou úsporou je i navaření jídla na pár dní, ať oběd zvládnete co nejrychleji. 

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Rady a nápady
Moderní minimalistické bydlení – jednoduché linie a světlé barvy

Jednoduché linie nejčastěji evokují skandinávský styl, který je v poslední době...

Zavřít