MagazínRady a nápadyModerní šatní skříně: Nezbytné vnitřní vybavení pro dokonalý pořádek

Moderní šatní skříně: Nezbytné vnitřní vybavení pro dokonalý pořádek

Znáte ten dobrý pocit z uklizené skříně? Jednou za čas si uklidíte šatní skříň, trička vyrovnáte do úhledných komínků, ramínka s věcmi rozdělíte podle barev a při té příležitosti vytřídíte staré a nenošené oblečení.

vnitrni_vybaveni_skrine_kosiky_doskrine

Během pár dní i přes veškerou snahu se obsah šatní skříně vrátí do původního (ne)pořádku. Ovšem pokud nejste hrdými majiteli moderní šatní skříně s dokonalým vnitřním vybavením.

Snem každé ženy a leckdy i mužů je prostorná šatna, kde bude mít každá věc určené místo. Už žádné přecpané police a šatní tyče s oblečením. Samostatná šatna však nebývá běžnou součástí bytů, a v takovém případě se hodí prostorná šatní skříň s praktickým vnitřním uspořádáním. Na rozdíl od běžných skříní mají vestavěné šatní skříně posuvné dveře, ergonomická madla pro snazší otvírání dveří a hluk při zavírání zásuvek vyřeší šikovné mechanické tlumiče.

Pro ženu, pro muže nebo pro celou rodinu?

Už dávno neplatí, že do šatní skříně patří pár polic a jedna šatní tyč. Rozdíl mezi obyčejnou a moderní organizovanou skříní spočívá v účelném vnitřním vybavení. A ne, nemusíte se děsit ohromných výdajů. Moderní šatní skříň lze dovybavovat postupně po částech, jak vám finance dovolí.

V první fázi šatní skříň vybavíte lepším úložným prostorem v podobě výsuvných polic a šuplík či přehledného drátěného systému, v další si pořídíte speciální držáky na kalhoty, kravaty a šátky, výsuvné držáky na boty a na závěr jistě oceníte praktické osvětlení celého vnitřního prostoru skříně.

Správná vestavěná šatní skříň dokonale využívá vymezený prostor v místnosti od podlahy až po strop. Než však vlítnete do obchodu, ujasněte si svou představu a zodpovězte si následující otázky. Po jejich zodpovězení budete mít jasnější představu o tom, jakou skříň potřebujete právě vy.

 • Proč jste se rozhodli koupit novou šatní skříň?
 • Co vám vadí na té původní?
 • Kdo bude šatní skříň využívat? Žena, muž, děti …
 • Bude určená pouze pro oblečení nebo bude zastávat i komůrku na úklid?
 • Dáváte přednost úhledně složenému oblečení nebo preferujte ramínka?

vnitrni_vybaveni_skrine

Tyč, police a šuplíky – základní vnitřní vybavení každé šatní skříně

Základní vybavení je jasné. Tvoří jej šatní tyč, police a šuplíky. I s těmi se dá kouzlit, šetřit místem a zabránit nepořádku. Stačí si vybrat tu správnou variantu.

 • Šatní tyč

V žádné šatní skříni nesmí chybět šatní tyč, na kterou snadno zavěsíte košile, šaty, svetry i kabáty. Zvolit můžete jednoduchou tyč, na níž bude oblečení naskládané vedle sebe. V takovém případě je důležitá minimální hloubka skříně 50-60 cm. Na výběr však máte i výsuvnou nebo sklopnou tyč do užších skříní nebo hůře dostupných míst. Například sklopná tyč se hodí do vyšších částí a v případě potřeby ji pomocí jednoduchého mechanismu stáhnete dolů.

 • Police, zásuvky a šuplíky

Policový systém je základem každé skříně. Pokud máte radši police než ramínka, nechte svou skříň vybavit více poličkami, které lze vysunout až na doraz. Jedna až dvě police by však měly zůstat napevno, aby se zachovala dostatečná tuhost korpusu. Oblečení porovnané v nižších komíncích usnadňuje hledání vhodného kousku bez zbytečného přehrabování.

Šuplíky jsou ideální pro drobné oblečení – spodní prádlo, ponožky a punčocháče. Pro další doplňky, jako jsou pásky, šátky, kabelky apod. se hodí menší a užší šuplíky. Do zásuvek a šuplíků lze navíc pořídit praktické rozdělovače a přihrádky z látky či plastu. S jejich pomocí snadno roztřídíte jak prádlo, tak i doplňky.

Vrchní část šatních skříní, které nejsou snadno dostupné, jsou ideálním místem pro větší police na odložení sezónního oblečení či méně často potřebných věcí. Aby uskladněné věci působily organizovaně, vybavte je dostatečně velkými krabicemi, do kterých vše uložíte. Krabice jsou jednou z nejlevnějších možností vnitřního uspořádání skříní, využijte je. Jsou praktické, snadno se s nimi manipuluje a na věci se zbytečně nepráší. Pokud je navíc popíšete, budete vždy přesně vědět, kde potřebnou věc najdete i po několika měsících po uložení.

 • Drátěný systém

Šikovný drátěný systém zásuvek a košů v některých případech nahradí šuplíky a zásuvky. Použít se dají na uložení bot či špinavé prádlo. Výhodou drátěných zásuvek je lepší přehlednost. Již při prvním pohledu vidíte, co se nachází uvnitř. Sehnat lze různé vysoké koše od 8 do 18 cm.

skrin_vnitrni_vybaveni_zasuvky

Nezbytné vychytávky pro větší pořádek a lepší organizaci

Šatní skříň stojí na svém místě. Obsahuje základní vybavení se šatními tyčemi, policemi i zásuvkami. Co dalšího dokonalá šatní skříň potřebuje?

 • Kalhotovník – Pánové jistě ocení praktického pomocníka v podobě speciálních zásuvek na kalhoty, které oblečení udrží v perfektním stavu, hladké a bez nežádoucích záhybů. Kalhotovník se nabízí v různých variantách – klasický výsuvný, šikmý výsuvný či sklopný. Pokud se vám nechce pořizovat speciální vybavení, pomoci může i speciální ramínko na kalhoty, které pojme až 4 kusy.
 • Kravatovník, věšák na šátky a pásky – Využít se dají i boky skříní. Například kravatovník se jednoduše připevní na bok skříně. Připomíná hrábě a na háčky uložíte jednu kravatu vedle druhé. Možné je také sehnat samostatný šuplík s přihrádkami na kravaty. Ženy zase uvítají věšák na šátky a šály a obě pohlaví využijí pořadač na pásky.
 • Držáky na boty – Vadí vám nepořádek na dni skříně? Uspořádat poházené páry boty pomohou praktické a výsuvné držáky na boty či drátěné boxy umístěné ve spodní části skříně.
 • Zrcadlo – Kde jinde by nemělo chybět velké zrcadlo než u šatní skříně? Nikoho nebaví zkoušet si oblečení a neustále přebíhat z ložnice do chodby. Velké zrcadlo umístěné na skříni navíc opticky zvětšuje prostor. A dovnitř se hodí menší zrcadlo pro rychlou kontrolu účesu.
 • Osvětlení – Hlouběji se ponoříte do skříně a zjišťujete, že nic nevidíte? Zapomeňte na baterku a tápání ve tmavé skříně a vybavte svou skříň praktickým vnitřním osvětlením.
 • Držák na vysavač a žehličku – Pokud nemáte žádný prostor pro úklidové prostředky, bude pravděpodobně skříň i z části plnit úklidovou komůrku. Skříň lze vybavit speciálním držákem na vysavač, žehlicí prkno i žehličku tak, aby byly vždy po ruce a nezabíraly zbytečné místo.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Rady a nápady
jidelnistul_stul_nakozach
Jakou velikost jídelního stolu potřebujete?

Jídelní stůl by měl být natolik velký, aby se u...

Zavřít