MagazínRady a nápadyJakou velikost jídelního stolu potřebujete?

Jakou velikost jídelního stolu potřebujete?

Jídelní stůl by měl být natolik velký, aby se u něj mohli všichni strávnicí komfortně najíst. Požadavek na velikost stolu pro pětičlennou rodinu bude jiná v porovnání se stolem pro dvě osoby. V úvahu musíme vzít i prostor, jaký máme k dispozici. Jak se s tím vším vypořádat a vybrat si ten správný jídelní stůl?

jidelnistul_stul_nakozach

Jaké jsou vaše prostorové možnosti

V první řadě je dobré si proměřit prostorové možnosti pro stůl. Pokud máme velmi malý byt, jen těžko se nám do něj vejde obrovská jídelní tabule. Při měření je dobré pečlivě zvážit i to, kde bude stůl stát. Buď může být volně uprostřed místností, nebo může být jednou stranou přiražen ke zdi. V takovém případě je zde i možnost odsunutí a v případě potřeby získání místa klidně i pro dva další lidi. Výběr stolu je podřízen mnoha různými faktory, kdy by právě jeho velikost měla být hlavním bodem. Myslete na to při výběru konkrétního typu i filtrování nabídky. Díky tomu si šetříte značné množství času a práce.

jidelni_stul_maly_kuchyne

Kolik lidí bude stůl využívat?

Důležitým bodem je i to, kolik lidí bude stůl běžně využívat. Pokud máte dostatečné prostory a přemýšlíte o tom, jak velký stůl zvolit, berte ohled na všechny osoby, které u něho budou často sedět. Stůl má nabízet dostatečné pohodlí a být maximálně komfortní. S trochou citu se vám jistě podaří i pouhým pohledem odhadnout, kolik lidí může pohodlně sedět u zvoleného stolu.

Pro případ větších návštěv a občasné nutnosti mít k dispozici více míst je dobré zvolit stůl s rozkládací části. To se týká hlavně dřevených stolů, které se mohou různými způsoby rozložit a zvětší se tím celková plocha desky. V běžném životě vás navíc nebude obtěžovat neúměrně velký stůl.

Velikost a pevnost stolu

To, zda bude stůl stát pouze na jedné centrální noze, nebo bude mít klasicky všechny 4 nohy, nezáleží pouze na otázce vkusu a estetiky. Zamyslete se i nad tím, jak hodně bude stůl zatěžován a jestli nehrozí jeho převržení. Jedna centrální noha je výhodná hlavně u kulatých stolů, kde působí dobře a rovnoměrně dokáže pokrýt celou váhu stolu bez zvýšení rizika jeho překlopení. Nabízí volnost při usazování hostů kolem dokola. V poslední době jsou kulaté stoly poměrně oblíbené.

Roli hraje i to, zda půjde vyloženě a pouze o jídelní stůl do kuchyně, nebo bude mít multifunkční roli. Hlavně v malých bytech se často setkáváme s jedním stolem, který slouží víceméně pro všechno. A od toho by se měl odvíjet jeho výběr v závislosti na stylu, prostoru a pevnosti.

kulaty_jidelni_stul

Zvolte správný materiál

Při výběru jídelního stolu hraje roli i materiál. Klasikou jsou dřevěné stoly, které jsou velmi univerzální a nabízí celou paletu designů a variant. Barevné nátěry umožňují umístění i do moderně laděných interiérů a chybu neuděláte ani dřevěným stolem v původní dřevěné barvě. Lak na dřevě se však může poškrábat.

Další možností jsou plastové stoly, které mají velmi snadnou údržbu a jsou hodně univerzální, Výhodou je v tomto případě i nižší cena. Tyto stoly se v malém měřítku hodí i pro děti, kdy se dají velmi snadno umýt. Často se plastové jídelní stoly využívají i pro stolování na zahradě.

Další volba může spočívat v efektně vypadajícím skleněném stolu. Tento materiál se však spíše hodí pro efektní konferenční stolky než pro použití do jídelny. Ale i přesto, že skleněný stůl může působit lehce studeně, může se skvěle hodit do moderně zařízené kuchyně. Záleží na konkrétním kusu a na stylu celé místnosti.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Rady a nápady
koupelna_koupelnova_stena
Lesklá nebo matná koupelnová stěna?

Zařizujete novou koupelnu nebo chcete vylepšit tu stávající? Pak jistě...

Zavřít