MagazínOdborné člankyZměna dodavatele plynu vám ušetří tisíce

Změna dodavatele plynu vám ušetří tisíce

V České republice odebírá plyn velká část domácností, prakticky se bez plynu obejde jen zlomek z nich. Většinou takové, které místo plynu využívají k ohřevu vody, topení a vaření elektrickou energii. Podle našeho průzkumu však mnoho domácností odebírajících plyn nepřemýšlelo, jaké dodavatele by měly zvolit, který z nich nabízí ty nejlepší podmínky a ceny plynu.

V České republice odebírá plyn velká část domácností, prakticky se bez plynu obejde jen zlomek z nich. Většinou takové, které místo plynu využívají k ohřevu vody, topení a vaření elektrickou energii. Podle našeho průzkumu však mnoho domácností odebírajících plyn nepřemýšlelo, jaké dodavatele by měly zvolit, který z nich nabízí ty nejlepší podmínky a ceny plynu.

Dodavatelů plynu je na našem trhu několik desítek, proto je opravdu z čeho vybírat. Kromě tradičních společností jako jsou ČEZ nebo E.ON, naleznete na trhu skutečně nezávislé a alternativní dodavatele, kteří nabízejí relativně výhodné podmínky. Jak praví jedno staré české přísloví – kdo hledá, ten najde. Navíc hledat můžete pomocí online kalkulačky, která vám výběr nejlepšího dodavatele velmi usnadní. Naše společnost Bevedo mluví z vlastní zkušenosti, vytvořili jsme pro vás detailní analýzu, skutečně víme, jak ušetřit za plyn.

Je plyn pro domácnosti opravdu výhodný?

Využití zemního plynu s sebou přináší výhody i nevýhody, obecně ho však můžeme považovat za výhodný zdroj energie. Mezi hlavní výhody plynu patří především jeho velká výhřevnost a zároveň distribuce k zákazníkovi, která je poměrně jednoduchá a samotný plyn před ní nepotřebuje téměř žádné výrazné úpravy – i díky tomu je poměrně levný.

Plynový kotel nevyžaduje žádnou složitou obsluhu, je schopen podle nastavení fungovat zcela samostatně. Navíc můžete za vytápění i ušetřit, protože díky čidlu venkovní teploty, dokáže chytře regulovat vytápění. Další výhodou může být, že plyn nemusíte nikde skladovat a jedná se o ekologické palivo.

Nevýhody jsou jasné. Jelikož se jedná o vyčerpatelný zdroj energie, jeho cena stále stoupá a do budoucna stoupat bude. Oproti tuhým palivům je vytápění skutečně dražší, ovšem daleko komfortnější. V porovnání s elektrickými přímotopy je ale stále velmi výhodné. Obrovskou nevýhodou je plynová přípojka. Jestliže ji u svého obydlí nemáte, může se využití plynu značně prodražit. Přípojka stojí okolo 40 000 Kč.

K čemu všemu lze v domácnosti plyn využít

Domácnosti využívají plyn především k topení, ohřevu vody a samozřejmě k vaření. Nepochybně nejvíce plynu spotřebuje právě vytápění. Uvádí se, že průměrná roční spotřeba plynu, aby dokázal vytopit průměrný byt, je asi 7 až 8 tisíc kWh. Při ohřevu vody už spotřeba plynu není tak vysoká, průměrně zhruba 1200 kWh na osobu ročně. A spotřeba na vaření je víceméně zanedbatelná, zde ročně domácnost spotřebuje průměrně 200 kWh plynu na osobu.

Naše analýza reálné spotřeby plynu v domácnosti

Zajímává vás, kolik plynu spotřebují různé činnosti v domácnosti, například ohřev vody, vaření nebo vytápění? Nás to také zajímalo, o mnoho více nás však zajímala reálná úspora výběrem vhodného dodavatele. Bevedo pro vás udělalo analýzu, ze které jasně vyplývají následující fakta.

 • nejméně zemního plynu spotřebuje vaření, pouze 200–300 kWh na osobu ročně, zaplatíte tedy 300 až 500 Kč.
 • největší spotřebu má samozřejmě vytápění, za m2 je to přibližně 150 kWh, takže průměrně za vytápění utratíte 16 000 Kč.
 • ohřev vody vás ročně vyjde okolo 2000 Kč na osobu, z analýzy vyplývá, že průměrně člověk spotřebuje 1500 kWh plynu.

Z analýzy jasně plyne, že průměrná tříčlenná rodina v rodinném domě spotřebuje asi 17 000 kWh zemního plynu. Průměrná cena 1 kWh se udává 1,46 Kč. Rozpočet je tedy zatížen konečnou částkou 24 820 Kč ročně.

Dále jsme vyzkoušeli online kalkulátor dodavatelů zemního plynu. Jako dodavatele jsme zvolili ČEZ Prodej, protože podle průzkumu má v České republice největší zastoupení.

 • ukázalo se, že s výběrem vhodného a výhodnějšího dodavatele bychom mohli ušetřit ročně ušetřit až 4000 Kč.

Ze závěru je jasné, že většina českých domácností je zatížena zbytečně vysokou útratou za plyn. Online srovnávací kalkulačky skutečně fungují a můžeme vám je doporučit.

S vhodným dodavatelem ušetříte tisíce ročně

Ušetřit je sen každého, kdo platí vyúčtování za plyn. Avšak většinou to u snění zůstane. Odběratelé plynu se totiž bojí změnit dodavatele. Jednak to může být špatnou pověstí některých menších dodavatelů, ale na druhou stranu za to může také obava z administračního procesu a dalšího zařizování. Ovšem změnit dodavatele plynu je lehčí než si myslíte.

„Průměrná spotřeba plynu tříčlenné rodiny v bytě, je asi 13 000 kWh za rok. Při vhodném dodavateli ušetříte až 7000 Kč.“

Vytápění představuje nejvyšší energetický výdaj domu, takže na něm lze nejvíce ušetřit. Setkat se můžete s případy, kdy lidé záměrně netopí v místnostech, které nepoužívají, ovšem taková úspora je spíše dvousečnou, protože domu takové promrzání a vlhkost neprospějí. Nakonec se na rekonstrukcích může taková „úspora“ ještě prodražit.

Nejvýhodnějšího dodavatele vyberete během 5 minut

Pokud opravdu přemýšlíte o změně dodavatele plynu, protože se vám už nechce zbytečně platit ročně tisíce navíc, potom využijte srovnávací kalkulačky, která za vás podrobně vypočítá úsporu a ukáže vám, který dodavatel pro vás bude skutečně tím nejlepším, tím, se kterým nejvíce ušetříte.

„S online kalkulačkou najdete vhodného dodavatele plynu a během pěti minut ušetříte tisíce. Bevedo ušetřilo 4 632 Kč“

Je to jednoduché, stačí vyplnit základní údaje, kraj – to je velmi důležité, protože ceny za distribuci plynu se regionálně liší, dále, kde budete plyn odebírat, zda žijete v domě nebo bytě, a k čemu všemu plyn používáte. To je všechno – s těmito údaji je naše kalkulačka plynu schopna vypočítat úsporu. Řekněte sami, je to jednodušší, než jste původně čekali, že ano? Během pěti minut můžete mít detailní přehled možných úspor.

Bevedo radí…

Úspora však není vše, na co byste se měli během změny dodavatele dívat. Stejně důležité jsou také aspekty jako například

 • reference nového dodavatele
 • historie na trhu
 • finanční stabilita
 • obchodní podmínky
 • smluvní sankce a jiné poplatky
 • práva a povinnosti smluvních stran
 • způsob a možnost ukončení smluvního vztahu

Změna dodavatele plynu je jednodušší než myslíte

Jak bylo několikrát řečeno, jediná efektivní úspora při platbě spotřebovaného plynu je tehdy, pokud máte férového dodavatele, který nemá přemrštěné ceny za kWh plynu a zároveň má dobré reference, je na trhu stabilní a nemá nevýhodné obchodní podmínky. Jestliže jste takového dodavatele našli, neváhejte se pustit do změny dodavatele.

Stačí kontaktovat nového dodavatele a domluvit se na podpisu smlouvy o sdružených službách dodávky. Před samotným uzavřením smlouvy je vhodné, nechat si ještě předložit písemně platný ceník a obchodní podmínky, zda nedošlo k nějaké změně. Pokud je vše v pořádku, můžete s klidným svědomím novou smlouvu podepsat.

Zároveň je dobré, dát novému dodavateli plnou moc, čímž mu prakticky umožníte, aby vás při změně zastupoval. Můžete tak celou záležitost značně urychlit. Nicméně někteří dodavatelé si nárokují výpovědní lhůtu až 3 měsíce
– což je ze zákona nejdelší možný čas – s tou bohužel ani plná moc nehne.

Ke změně dodavatele může dojít v době zhruba od 1–6 měsíců, poté by měl plyn do vaší domácnosti dodávat již vámi vybraný nový dodavatel. O skutečnosti by vás měl nejlépe písemně informovat. Se zaplacením poslední faktury původnímu dodavateli, budou vypořádány všechny závazky mezi ním a vámi.

Od uzavřené smlouvy můžete odstoupit do 15 dnů od první dodávky, a to podle ustanovení § 11a odst. 3 energetického zákona. Pokud tedy dojde k nějakým nesrovnalostem nebo se vám nebude zdát přístup nového dodavatele, nepodstupujete se změnou prakticky žádné riziko.

Cesta plynu od dodavatele až k vám

Dodávka zemního plynu je proces poměrně komplikovaný, i když se to laikovi nemusí tak úplně zdát. Komplikovaný zejména kvůli velkým bezpečnostním opatřením. Plyn se z plynového vrtu může distribuovat přímo do plynárenské sítě, to je však spíše výjimečný případ, protože se nejdříve musí zbavit vlhkosti. Standardně se zemní plyn odvádí z vrtu plynovodem do zásobníku. Zde se po uskladnění zbavuje vlhkosti – jedná se prakticky o jedinou úpravu plynu, která lehce navyšuje jeho cenu. Poté už může pomocí plynovodu proudit přímo ke spotřebiteli.

Buďte chytří, stavte a renovujte s dotacemi

Zažít využívat plyn, zejména na topení, není nikdy pozdě. Ať už plánujete rekonstrukci domu nebo novostavbu, potom zbystřete. Stát totiž v rámci operačního programu Životní prostředí nabízí dotaci z evropských fondů přímo občanům. Stačí si jednoduše zažádat a doložit potřebné dokumenty.

„S takzvanou kotlíkovou dotací od Ministerstva životního prostředí můžete ušetřit až 75 % pořizovacích nákladů.“

Využití dotace na plynové kotle je také investicí do budoucna, protože Ministerstvo životního prostředí od roku 2022 plánuje zakázat nevyhovující kotle na tuhá paliva. Měli byste tak zavčasu využít „kotlíkové dotace“ a nechat si vyměnit nebo zabudovat plynový kotel co nejdříve. S vyřízením dotace vám většinou pomohou přímo specializované firmy, u kterých si kotel objednáte.

Co musíte pro udělení dotace dodržet?

 • nový kotel musí splňovat směrnici o emisních limitech
 • kotel smí instalovat pouze kvalifikovaný oborník
 • u domů s horší energetickou třídou než C, budete muset investovat do energetických opatření
 • proplácení až 75 % nákladů probíhá zpětně po předložení nezbytné dokumentace
 • mezi uznatelné náklady se řadí také spojené stavební a projektové práce

Srovnejte si ceny dodavatelů v online kalkulačce >>>

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
rozkladaci_pohovka_sedacisouprava_sedacka
5 výhod rozkládací pohovky

Při výběru sedací soupravy sledujeme několik věcí. Její design, rozměry...

Zavřít