MagazínOdborné člankyVyznejte se v typech matrací a vyberte si tu správnou

Vyznejte se v typech matrací a vyberte si tu správnou

Výběr matrace výrazně ovlivní kvalitu vašeho spánku. Když tento krok nepodceníte, můžete získat mnoho výhod. Poznejte svět matrací a zjistěte si, jaká bude ta pravá pro vás. Jakmile si na ni lehnete, hned poznáte naprosto jinou kvalitu spánku a budete mít mnohem více energie. V ideálním případě mohou odeznít i bolesti zad a podobné potíže.

pametova_pena_visco_linapena

Proč je kvalitní matrace důležitá?

Je to až překvapivé, ale spánkem strávíme přibližně třetinu celého života. Kvalitní matrace nám může tento čas velmi zpříjemnit a nabídnout nám plnohodnotný spánek. Oproti tomu ta špatná může být příčinou bolesti zad a nedostatku energie z nekvalitního spánku. Při výběru kvalitní matrace značně zvyšujete pravděpodobnost, že se naše spánkové cykly budou střídat přesně tak, jak mají. Rozlišujeme NREM a REM fázi. Během REM fáze se nám zdají sny a přítomny jsou aktivní oční pohyby, ale regenerační procesy nejsou tak efektivní. Důležitější je hlavně NREM fáze, během které dochází k celkovému uklidnění organismu a regeneračním procesům. Obě tyto fáze se střídají v cyklech. Pro dosažení dostatečného počtu NREM spánkových cyklů jsou nutné optimální podmínky pro spánek. Kromě tmy a klidu je důležitá i matrace. Při výběru té správné se budou jednotlivé cykly střídat s větší efektivitou, což povede k tomu, že nám bude stačit spát méně hodit.

O nové matraci uvažujeme vždy, když začneme pociťovat snižující se kvalitu spánku z toho důvodu, že se nám neleží pohodlně. Výměnu matrace a případně i roštu je dobré zvážit i v případě bolestí zad. Novou matraci kupujeme i z hlediska hygienických důvodů, kdy je výměna kvůli přítomnosti roztočů a prachových části doporučována po přibližně 3 letech. Včasnou výměnou matrace můžeme snížit projevy alergie, které bývají vyvolávané látkami produkovanými právě roztoči.

Typy matrací

Každý typ matrací má svá specifika. Už podle popisu snadno zúžíte svůj potenciální výběr. Úplně nejlepší je ale osobní zkouška, která odhalí, jestli je daná matrace skutečně dostatečně pohodlná. Vybírejte i s ohledem na to, zda jste alergici a jaký máte typ postele.

Latexové matrace

Latexová matrace se skládá ze směsi přírodního kaučuku a syntetického latexu. Hlavní výhodou této varianty je bodová elasticita v kombinaci s vysokou tvarovou stálostí. Buněčná struktura latexu zároveň nabízí dostatečné odvětrávání a cirkulaci vzduchu. Z této matrace bývá po zakoupení cítit typický latexový pach, který však během několika dní zmizí. Latexové matrace mají poměrně krátkou životnost, kdy se po delší době začnou drolit a začnou být zpuchřelé. To však stejně nastává až po několika letech, když už bývá nutné matraci vyměnit z hygienických důvodů.

Matrace z polyuretanové pěny (PUR)

Matrace z polyuretanové pěny najdete i pod označením PUR. Ocení ji všichni, kdo touží po mírně tvrdší matraci. Specifická profilace jader pomáhá zajišťovat dostatečnou cirkulaci vzduchu a odvětrávání. Tento materiál je poměrně levný a může být dostatečnou volbou na lůžka využívaná příležitostně.

penova_matrace_PUR

Matrace ze studené pěny (viscoelastické)

Tyto matrace jsou vyráběny za studena metodou tlaku vody. Jsou poměrně dost elastické a pružné. Buněčná struktura rovněž zajišťuje i dostatečnou vzdušnost. Tento typ ocení ti, kdo hledají tvrdé a středně tvrdé matrace. Studená pěna se hodí pro použití k pevným i polohovacím roštům. Materiál viscoelastické pěny bývá často kombinován i s jinými prvky a dohromady vytváří funkční komplexní matrace.

Matrace z „líné“ pěny

Matrace z líné pěny se skvěle přizpůsobují tvaru lidského těla díky svým termoaktivním vlastnostem. Pěna se do svého původního tvaru vrací pomalu, čímž pomáhá podpořit prokrvení jednotlivých částí těla a bylo prokázáno, že zabraňuje proleženinám. Často se kombinují s jinými typy materiálů pro dosažení optimálních vlastností. Má střední tvrdost a hodí se pro osoby upoutané na lůžko.

Sendvičové matrace

Nejedná se o žádný typ specifického materiálu, ale jde o způsob vytvoření konkrétní matrace. Jedná se o kombinace několika materiálů, které jsou na sebe navrstveny. Díky tomu je možné dosáhnout různých tvrdostí a tuhostí v jednotlivých místech matrace. Patří do kategorie tvrdých až středně tvrdých.

Pružinové matrace

Patří mezi základní matrace těšící se značné oblibě. Kromě pružin v ní často najdeme zpevněnou vrstvu tvořenou z latexu či kokosového vlákna. Pružiny jsou mnohdy složkou složených matrací, které pro zlepšení vlastností kombinují několik materiálů a prvků. Tato matrace vyžaduje pevný rošt.

pruzinova_matrace

Taštičkové matrace

Jedná se o specifický typ pružinové matrace, která má pružiny uzavřené v jednotlivých taštičkách. Tím je dosaženo toho, že každá pružina reaguje na zařízení individuálně, čímž se vytváří příjemná dynamika. Výhodou běžné pružinové a taštičkové matrace je velká prodyšnost a snížený výskyt roztočů, bakterií a plísní.

tastickova_matrace

Kokosové matrace

U matrací s kokosem se setkáváme se světlým a tmavým vláknem. Tato vlákna jsou velmi pružná a elastická. Kokosové matrace často tvoří i složku v matracích z jiných materiálů. Jejich výhoda spočívá i v tom, že jsou čistě přírodního původu a jsou vhodné pro alergiky. Zajímavé je i to, že kokosové matrace dokážou o něco déle odolávat ohni než dojde k jejich vzplanutí.

Futonové matrace

Futonové matrace se skládají z upravené bavlny. Futon tak dosahuje velmi dobré prodyšnosti a absorpcí přebytečné vlhkosti. Jedná se o příjemný přírodní materiál bez syntetických příměsí vhodný i pro alergiky a citlivější osoby. Futony se vyrábí v různých tuhostech v závislosti na zvolené úpravě bavlny.

Bonelové matrace

Bonelové matrace se běžně skládají z polyuretanové pěny, která je vyztužená kokosovou nebo latexovou pěknou a obsahují pružiny. Tento typ matrace má poměrně značnou životnost a dobré anatomické a ergonomické vlastnosti. Tvrdost hodně záleží na podílu jednotlivých materiálů a konkrétní variantě.

Americké matrace

Vysoké americké matrace mohou být známkou luxusu. Jejich jedinečné vlastnosti jsou založeny na systému taštičkových pružin uložených ve dvou vrstvách. Zároveň je počet pružin ve vrstvě velmi vysoký, což umožňuje přesnou reakci na pohyb a tlak těla. Takové matrace mají výšku klidně i kolem 39 centimetrů a v závislosti na tom je potřeba přizpůsobit výběr roštu i samotné postele.

Kontinentální postel se systémem box-spring

Jedná se o koncept vysoké postele a jiným zpracováním. U vysoké kontinentální postele nenajdeme běžný rošt, ale spodní box-spring, což je upravená pružinová matrace s vlastnostmi roštu. Na tento základ se umisťuje hlavní matrace s větší tvrdostí, na kterou přijde tenká svrchní matrace. Ta je o něco měkčí a vyrovnává tlak těla. Výhodou této postele je fakt, že se nespí tak nízko u země, kde je více prachu a roztočů. Navíc je pohodlnější i vstávání.

Kombinace matrací s rošty

V rámci sestavení kvalitního lůžka hraje roli i vhodný rošt. Existují dva základní typy. Pevný a polohovací. Při výběru pružinové či taštičkou matrace je dobré zvolit kombinaci s pevným roštem. Oproti tomu u běžných tvrdších matrací, jako je například kokosová či pěnová matrace, je možné zvolit i polohovací rošt. Hodně záleží na parametrech konkrétního modelu matrace, a pokud si nejste jisti, optejte se odborníků, kteří vám doporučí nejlepší kombinaci.

Pamatujte na to, že pokud všechny komponenty vyberete správně, mělo by se to projevit na kvalitě vašeho spánku. Bolesti zad a nepříjemné pocity při ležení v posteli rozhodně nejsou žádoucí a měli byste aktivně pracovat na jejich odstranění. Často celý problém spočívá i ve zdánlivé banalitě, jako je právě volba špatné matrace.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
komoda
Víte, jaký potřebujete ideální počet zásuvek u komody?

Ukládání věcí v bytě má svá určitá pravidla. Úložného prostoru...

Zavřít