MagazínOdborné člankyProfesionální měření vlhkosti zdiva

Profesionální měření vlhkosti zdiva

Ať už je kterékoli roční období, zdivo našich objektů je neustále vystavováno vnějším povětrnostním podmínkám. Střídá se vlhko, déšť, sníh, vítr, teplo, mráz,… Tomu všemu musí naše zdivo odolat, což je nelehký úkol.

Nejvíce náchylné je zdivo k vlhkosti. Vlhkost se může objevit i z vnitřní strany, ale mnohem typičtější je působení vlhkosti ze strany vnější. Často pak z pod úrovní terénu (sklepní prostory).

Aby bylo zdivo schopno vlhkosti odolat, je nutná kvalitní hydroizolace. Tedy jakási bariéra, která nedovolí vlhkosti prostoupit a negativně působit na jeho vnitřní struktury. Bohužel ne každý objekt touto hydroizolační vrstvou disponuje. Zejména starší objekty mají hydroizolaci nedostatečnou, nekvalitní či někdy i zcela chybějící. Výjimkou ale nejsou ani stavby relativně nové, kde s cílem ušetřit není hydroizolace v požadované kvalitě.

Vlhkost zdiva se dá řešit

Pokud máte podezření, že je vaše zdivo poškozené vlhkostí, nebo se jen chcete ujistit, že se v něm nenachází vlhkost, je tu možnost vlhkost ve zdivu změřit. Pro zjištění existence vlhkosti ve zdivu se používají speciální přístroje, které jsou na základě fyzikálních vlastností schopny vlhkost odhalit. Profesionální firma zabývající se sanačními pracemi a odstraňování vlhkosti ze zdiva jistě v portfoliu možnost měření takovýmto přístrojem má.

Co když se vlhkost opravdu objeví?

Ať už pomocí výše uvedené diagnostiky, nebo pohledem na vlhkostní mapy a plísně na zdech, nastává situace, kdy je třeba problém řešit – vlhkost odstranit a zabránit dalšímu opětovnému vniknutí. K tomu slouží sada postupů a metod nazývajících se obecně jako sanace vlhkého zdiva. Cílem sanace zdiva je dodat do poškozeného zdiva dodatečnou hydroizolaci (v jakékoli formě), která vytvoří onu požadovanou a nyní chybějící bariéru. Injektáž zdiva je pak nejpoužívanější metoda, která spočívá v navrtání otvor do zdiva a jejich naplnění injektážní izolační směsí.

Při výběru firmy, která bude sanační práce provádět, dbejte na její zkušenosti a odborné znalosti! K realizaci takovýchto specializovaných činností jsou praktické schopnosti i teoretické znalosti naprostou nutnosti.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
Změna dodavatele plynu vám ušetří tisíce

V České republice odebírá plyn velká část domácností, prakticky se bez...

Zavřít