MagazínOdborné člankyJaká je správná volba podlahové krytiny do bytu?

Jaká je správná volba podlahové krytiny do bytu?

Žádná místnost v domě se neobejde bez podlahové krytiny. Pro různé potřeby se ale hodí různé podlahy a i taková věc jako správná volba krytiny může v mnohém ovlivnit vaši spokojenost s bydlením. Při volbě krytin pro jednotlivé místnosti tedy zohledňujte své představy, ale nezapomínejte ani na praktickou stránku věci.

Plovoucí podlaha

Oblíbenou krytinou pro ložnice a obývací prostory je plovoucí podlaha. Ta je vysoce příjemná na dotek a snadno se udržuje, na druhou stranu větší množství vody ji může i během chvilky zcela zničit. Příliš odolná není ani vůči mechanickému poškození, a tak nezřídka zůstává poznamenána domácími mazlíčky nebo dovádějícími dětmi. Pokud jde o vzhled, vyrábí se nejčastěji v dekoru dřeva, a to v různých odstínech hnědé, případně v dalších neutrálních barvách. Pokládku plovoucí podlahy za pomoci řezačky zvládne šikovný domácí kutil sám.


Dřevěná podlaha

Podlaha z klasických dřevěných parket je tradiční variantou v oblasti podlahových krytin. Dřevo je příjemné na dotek, trvanlivé a estetické, na druhou stranu si za něj ale připlatíte a dlouhodoběji bude potřebovat údržbu. Pokud jde o vzhled, nabídka parket je široká jak do množství rozměrů, tak i barev. Obávat se pak nemusíte ani možnosti skládání parket k sobě, kdy lze volit jak modernější rovnoběžné skládání, tak i dříve využívané skládání do pravého úhlu. Dřevo je ideální pro obývací prostory a ložnice.


Linoleum a vinyl

Linoleum představuje nejlevnější variantu krytiny, to mu ale zdaleka neubírá na kvalitách. Přírodní linoleum je vysoce trvanlivé, snadno omyvatelné, příjemné na dotek a v neposlední řadě umožňuje i zcela jednoduchou pokládku, kterou zvládnete hravě sami.

Alternativní vinylová krytina, kterou lze kromě rolí sehnat i ve formě čtverců, je pak stejně spolehlivou nepřírodní variantou, která oslovuje vysokou chemickou odolností vůči mastnotě a dezinfekčním prostředkům, měkkostí nášlapu i celkovou elasticitou. S vinylem i linoleem neprohloupíte v kuchyni, jídelně, obývacím prostoru ani na chodbách.

Dlažba

Dlažba patří mezi nejodolnější a nejstabilnější krytiny. Na druhou stranu by měla být volba dlažby rozhodnutím na dlouhou dobu, protože na rozdíl od dalších variant se dlažby příliš snadno nezbavíte. Dlažba je vysoce odolná vůči otěru i mechanickému poškození a zcela imunní vůči vodě, díky čemuž je ideální pro koupelny, toalety, kuchyně, ale třeba i chodby, nebo dokonce obývací prostory. Umožňuje snadný úklid, nabízí designový vzhled a je vysoce trvanlivá. Barevně je nabídka značně pestrá a uspokojí i extravagantní zájemce, pokládku je ale potřeba svěřit do rukou odborníků.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
Nábytek za pár korun? Objevte kouzlo paletového nábytku.

Fenoménem posledních let se celosvětově stal nábytek z palet, který si...

Zavřít