Podlaha do kuchyně

Kuchyně patří mezi místnosti s nejvíce zatěžovanou podlahou. Čas od času zde každý z nás něco rozlije, nadrobí, případně i rozbije. Proto je potřeba pro tuto místnost volit vždy adekvátní podlahovou krytinu, která bude odolná i snadno udržovatelná.

Dlažba

Skvělou volbou pro kuchyně je klasická keramická dlažba, která snadno snáší vodu a jednoduše se udržuje. Dlažbu ani povodeň či vytopení nijak nepoškodí a její úklid zvládnete s mopem. S ohledem na možnou vlhkost na podlaze je ale vhodné do kuchyně volit dlažbu s protiskluzovou úpravou povrchu, nebo alespoň ne dlažbu dokonale hladkou. Zároveň je ideální sahat po modelech s vysokou mírou odolnosti vůči nárazu, a to pro případ, že by vám spadlo na podlahu něco těžšího. Křehké dlaždice mohou v takových případech prasknout.

Co se týče komfortu, pokud chodíte naboso, může působit dlažba chladně, a tudíž nepříjemně. Pokud tedy toužíte po maximálním pohodlí, zvažte instalaci podlahového topení pod dlažbu. Z praktického hlediska také není vhodné spárovat dlažbu bílou spárovací hmotou, která se rychle zanese a vypadá brzy špinavě i přes pravidelný úklid.

Cena dlažby se pohybuje okolo 450 korun za metr čtvereční a lze ji sehnat v nekonečné paletě barev, odstínů i vzorů. Dle libosti navíc můžete i jednotlivé dlaždice navzájem kombinovat a vytvářet tak šachovnici, pruhy nebo libovolné tvary.

Linoleum

Velmi vhodnou a zároveň levnou variantou podlahové krytiny je linoleum, které je zcela odolné vůči vodě a zároveň velmi statečně bojuje vůči mechanickému poškození. Linoleum je bezúdržbové, snadno se instaluje a zároveň je vysoce trvanlivé, takže se nemusíte bát, že bude napřesrok potřeba jej vyměnit. Linoleum navíc omezuje šíření bakterií a množení mikroorganismů, takže se výborně hodí i do domácností s alergiky. A aby toho nebylo málo, na rozdíl od dlažby linoleum nechladí, ale je příjemně teplé. Cena linolea je běžně okolo 300 korun za metr čtvereční a lze jej zakoupit v rozličných dekorech i odstínech.

Kudy cesta nevede

A jakou podlahovou krytinu si do kuchyně naopak nepořizovat? Do kuchyně je především zcela nevhodný koberec, ve kterém se udržují nečistoty, drobky a ze kterého se špatně dostávají tekutiny. Pokud toužíte alespoň po malém koberečku na vybraném místě u linky nebo stolu, sahejte po kusech s krátkým chlupem a možností praní v pračce.

Nepříliš vhodné je i pořízení laminátové nebo dřevěné podlahy. Tu lze sice snadno vytírat, větší zátěž ale nezvládne. Při větším množství tekutiny například mohou tyto podlahy nabobtnat, navíc neocení ani styk s chemikáliemi, podobně jako s ostrými předměty. Při zvýšené míře povrchového ošetření však nemusí být ani použití těchto krytin zapovězeno. Důležité je pouze vždy dbát na zachování suchého povrchu podlahy a případné nehody s tekutinami ihned řešit. Mechanické poškození ale bohužel dřevěná ani laminátová podlaha nevstřebá.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
8 tipů pro natírání nového cedrového obložení

Přidáním teplé a bohaté barvy na dřevo prodloužíte krásu a výdrž vašeho...

Zavřít