MagazínOdborné člankyNízká nebo vysoká postel, po které sáhnout?

Nízká nebo vysoká postel, po které sáhnout?

Jak vysoká by měla být vaše postel? Mnoho lidí nad tímto parametrem vůbec nepřemýšlí, řeší spíše otázku šířky nebo materiál rámu. Pojďme si objasnit, proč je důležitá také výška.

postel_loznice_spani

Pro koho se hodí standardní lůžko

Občas můžete narazit na poučku o tom, že optimální výška postele je zhruba 45 cm. Někde se uvádí také rozptyl 45 až 55 cm, a to, pozor, včetně roštu a matrace, vzhledem k tomu, že ta také na celkovou výšku lůžka má svůj vliv. To je rozměr, který vyhovuje většinové populaci, přestože zejména ve studentských bytech bývá k vidění řešení spaní v podobě matrace položené rovnou na zemi. To ale rozhodně není vhodné. Jmenovaných minimálně 45 cm je nicméně nezbytností pro ty, kteří jsou mladí a nemají žádná zdravotní omezení. Pak ale existují ještě nejrůznější specifické skupiny, které by měly volit jinak.

Již zmiňovaných 45 cm výšky postele by mělo být maximum v první řadě pro děti. Důvody to má ryze praktické. Děti mají obvykle tendence ve spánku často střídat polohy, popřípadě v zápalu hry mohou z postele spadnout. Z čím nižší výšky budou padat, tím lépe, znatelně tak snižujete riziko úrazů.

A pozor, v tomto případě záleží nejen na výšce, ale i na šířce. Někteří rodiče to podceňují, ale dítě by rozhodně už mělo dostat standardní „dospělé“ jednolůžko, to znamená postel o rozměrech 90 x 200 cm. Čas na přechod do „velké“ postele je zhruba ve dvou letech. Ta může potom sloužit řadu let, byť je pravdou, že odrůstající teenager má vyšší nároky, takže větším jednolůžkem ho určitě potěšíte. V obchodech můžete narazit i na rozměry 100 x 200 cm, 110 x 200 cm nebo velkorysých 120 x 200 cm. Co je matrací týče tak nejprodávanější je matrace 90×200.

postel_loznice

Kdo by si měl dopřát spaní ve výšinách a proč

Nízké postele jsou v současnosti velmi moderní, nicméně je vhodné zvážit, jak dlouho vám takováto investice bude vyhovovat než vám začne vstávání činit potíže. Z toho vyplývá jasná výhoda vyšších postelí. Zvedá se z nich zkrátka lépe, nedočkáte se záhy přetížených svalů a kloubů, zejména těch kolenních. To se netýká výhradně starších lidí, ale také těch, kteří mají vyšší tělesnou hmotnost či nejrůznější pohybová omezení. A to nejen trvalého rázu, protože vyšší postel přijde vhod stejně tak těhotným ženám. A samozřejmě i těm, kterým zkrátka byla dána do vínku nadprůměrná tělesná výška. Optimální rozměr by pak měl být cca 50 až 60 cm. Nicméně na trhu jsou dostupné i extrémně vysoké postele se 70 nebo dokonce 80 cm.

Jak spolehlivě poznáte, že máte postel do ložnice odpovídající přesně vám? Zkuste se na ní v první řadě posadit. Jednak byste měli mít nohy položené na zemi a to tak, abyste cítili opravdu jistou oporu, a jednak by se měly nohy od kyčle dolů nacházet v pravém úhlu. Když navíc zase z lůžka vstanete, rozhodně byste tak neměli činit s námahou.

A ještě jednu poměrně užitečnou vlastnost vyšší lůžka mají. U země je totiž chlad. Čím výše bude umístěná plocha, na které během spánku ležíte, tím z tohoto hlediska lépe. Zvýšené postele se proto hodí pro ty, kterým je zkrátka před usnutím zima.

A samozřejmě je vyšší postel praktická nejen pro samotného spícího, ale také pro toho, kdo pod ní bude uklízet. Snáze se do každého koutu dostanete s vysavačem i mopem. Tím se eliminuje výskyt prachu. To velmi ocení též ti, kteří trpí alergií nebo astmatem.

Boxspring

Boxspring neboli kontinentální postel je jedním z moderních typů právě vysoké postele. Toto kontinentální lůžko má celkovou výšku mezi 60 a 62 centimetry. Až 10 cm z celkové výšky pak mohou posteli dodat nožky.
Charakteristické jsou pro tento typ spaní tři vrstvy matrace. Ta spodní je z pružin a může být vysoká dokonce 27 cm, nutná je pro ideální rozložení tlaku a zajišťuje lůžku i adekvátní vzdušnost. Nad ní je pak matrace tzv. nosná. Ta může mít mezi 18 a 20 cm a opět je pružinová, díky tomu je celá postel pevnější. Poslední svrchní vrstvu tvoří 6 cm měřící krycí matrace, vesměs pěnová. Ta se přidává kvůli zlepšení komfortu pro spícího, protože je měkká, a navíc chrání postel před znečištěním. Poslední dvě vrstvy někdy nebývají fixované a lze je po čase vyměnit. Naopak potah u nejkvalitnějších výrobků většinou sundat nelze, proto je potřeba na postel použít ještě matracový chránič, který se dá sejmout a vyprat.

Většinou se s podobným typem spaní setkáte v hotelu, proto ostatně jsou boxspring typicky především dvoulůžka. Což znamená zpravidla postele o rozměrech 180 x 200 cm. Některé modely mají ložnou plochu i menší, tedy odpovídá mírám 180 x 160 cm anebo 180 x 140 cm, což je nejmenší typ dvoulůžka. Našinci je tak zatím mohou znát spíše například ze zahraniční dovolené, nicméně boxspring lůžka, která k nám původně přišla ze západu, postupně zdomácňují také v českých ložnicích. A proč?

Zásadní výhodou tohoto typu konstrukce je především pevná základna. Oproti posteli s lamelovým roštem je tak toto lůžko mnohem tišší a rovněž se vyznačuje delší životností. Nevýhoda je také zřetelná. Už z podstaty své konstrukce boxspring nemívá úložný prostor, což může pro majitele malých bytů představovat komplikaci ohledně úklidu věcí. Narazit můžete sice čas od času i na takovou postel, která jím vybavena je, nicméně tak či tak jím vlastně popíráte původní smysl řešení boxspring. Tato postel by měla být pro zdravý spánek vzdušná a umožňovat kvalitní cirkulaci vzduchu, což se nestane, pokud ji zase zaskládáte věcmi.

Tip: Koupili jste si postel a až dodatečně zjistili, že je na vás prostě nízká, případně lůžko už máte, přestává vyhovovat a vám se ještě nechce investovat do nového? I takováto situace lze dodatečně zachránit. Pořiďte si ještě přídavnou svrchní matraci. Svojí posteli tak můžete obratem vykouzlit navíc i plných 8 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
dekorace_doplnky_polstarky
Bytové doplňky a dekorace zútulní váš domov

Dotvořte atmosféru domova bytovými doplňky a dekorací a obklopte se...

Zavřít