MagazínOdborné člankyNízká versus vyšší matrace: Která je lepší?

Nízká versus vyšší matrace: Která je lepší?

Hluboký a ničím nerušený spánek je pro zdraví velmi důležitý. Jednou z hlavních věcí, které mají na kvalitu spánku vliv, je správná matrace. Na matraci nešetřete. Nezapomeňte, že se jedná o zásadní investici do vašeho zdraví.

matrace_vyska_vysoke

 A jelikož se nejedná o málo peněz a matrace by vám měla v ideálním případě vydržet mnoho let, je třeba věnovat výběru matrace dostatek pozornosti.

Pokud nastal čas koupit novou matraci, dejte si na čas. Výběr je opravdu rozmanitý a při troše trpělivosti si zvládnete vybrat matraci ideální právě pro vás. Mnoho lidí vejde do obchodu, krátce si lehne na pár matrací a po pár minutách se rozhodne, která z nich je nejlepší. Z několikaminutového poležení však nelze usoudit, zda je matrace vhodná či nikoliv. Nakonec se může ukázat, že je matrace příliš tvrdá, příliš měkká nebo příliš tenká.

Při výběru ideální matrace je vhodné sledovat více kritérií a najít nejvhodnější kombinaci. Které to jsou?

  • osoba – výška a váha (pro těžší osoby je vhodná tvrdší matrace a naopak)
  • materiál (prodyšnost, elasticita, termoregulační vlastnosti, hygienická kritéria apod.)
  • tvrdost
  • nosnost
  • rozměry matrace – délka matrace by měla být delší nejméně o 10 cm, lépe však o 20 až 25 cm)
  • výška matracei nejkvalitnější matrace vám nemusí vyhovovat na 100 %, pokud nezvolíte správnou výšku

Existují samozřejmě i další méně významné parametry, které na kvalitu matrace mají vliv. Jejich podrobnější popis najdete například ve článku věnovanému výběru matrace s recenzemi těch nejlepších.

Je libo pružiny, pěnu, latex nebo dokonce gel?

Pružinové a taštičkové matrace

Oba typy matrací jsou tvořené pružinami. Hlavní výhodou pružinových matrací je vysoká prodyšnost a odolnost proti bakteriím, roztočům a plísním. Klasické pružinové matrace už jsou trochu “out”. Pro každodenní použití jsou vhodnější modernější taštičkové matrace, u kterých jsou jednotlivé pružiny zasazené do tzv. taštiček, které individuálně reagují na tlak těla a lépe rozloží jeho hmotnost. Taštičky navíc “nevržou” jako klasické pružiny a lze je zónovat použitím taštiček s odlišným průměr a tuhostí pružiny. Pružinové matrace jsou vyšší, a i díky tomu patří mezi vysoce pohodlné matrace.

I klasické neboli bonelové pružiny však prošly vývojem, jsou vyráběné z kvalitnějších materiálů, a především jsou vybavené ochranou proti úniku pružin. Pokud chcete opravdu top kvalitu, vyzkoušejte matrace Hästens, které jsou vybavené ručně vyvinutými pružinami. Vysoké matrace Hästens nabízí jedinečný komfort spánku tím, že se perfektně přizpůsobí. Na správných místech tělo podpoří, jinde zase poskytnou prostor. Říká se, že na těchto matracích zažijete “stav beztíže”.

Pružinové matrace jsou dostatečně vysoké. Díky většímu množství materiálu poskytují nejen vyšší komfort při spánku, ale mají také delší životnost – neproleží se tak rychle jako tenké matrace a déle vydrží.

matrace_vyska_vysoka

Matrace ze studené pěny

Jsou aktuálně největším hitem mezi matracemi. Základem je polyuretanová pěna (PUR matrace), která dokáže měnit svou tuhost podle teploty a tlaku uživatele. To znamená, že se přizpůsobí každému člověku, jeho váze i jeho způsobu spánku. Navíc díky efektu pomalého vracení se do původní polohy” nedochází k protitlaku, narušení krevního oběhu a případně i vzniku proleženin. Svalstvo je uvolněné a matrace z líné pěny pomáhají při bolestech zad.

Dalším stupněm klasických PUR pěn jsou vysoce pružné a elastické matrace vyráběné z viscoelastické “studené” pěny (visco pěna, HR pěna, GR pěna). Tento materiál se dokáže ještě lépe přizpůsobit lidskému tělu. Navíc je velmi pevný a tvarově stálý a matrace se nedeformuje. Jsou prodyšné a odvádí dobře tělo. Ideální volbou jsou vyšší matrace složené z více typů studených pěn, které lépe rozloží hmotnost těla do různých zón.

Velkým trendem jsou matrace obsahují nanočástice stříbra, které brání šíření bakterií a roztočů, či BIO pěnové matrace určené pro alergiky vyrobené z čistě přírodních materiálů a obohacené o přírodní oleje. Navíc jsou BIO matrace ohleduplné k životnímu prostředí.

Latexové a gelové matrace

Mezi extrémně pohodlné a také velmi drahé matrace patří latexové matrace. K jejich výrobě se používá syntetický materiál s různým podílem přírodního latexu (kaučuk). Vyšší podíl znamená vyšší kvalitu. Hlavní výhodou je tzv. bodová elasticita. Latexové matrace se perfektně přizpůsobí tvaru a váze lidského těla. Nevýhodou může být větší měkkost, která není vhodná pro každého, a také nižší prodyšnost.

Novinkou mezi matracemi jsou gelové matrace, u nichž je spací plocha vyplněná elastickým gelem položeným na nosné desce z PUR nebo BIO pěny. Výrobci gelových matrací jsou si kvalitou svých matrací natolik jistí, že se nebojí poskytovat doživotní záruku na neproležení materiálu. Gelové matrace mají skvělé hygienické vlastnosti a díky perfektnímu odvodu tepla braní nepříjemnému pocení.

Nejen na materiálu, ale i na výšce matrace záleží

Lidé se soustředí především na materiál matrace, z čeho je vyrobená, zda se jedná o pěnovou či pružinovou matraci, a zapomínají na další neméně důležitá kritéria – například na výšku matrace. Matrace se přitom vyrábí v rozdílné výšce od 5 do 28 cm, ale neobvyklé nejsou ani matrace nad 40 cm!

Pro každodenní spaní v žádném případě nejsou vhodné nízké matrace do 15 cm. Takové matrace neposkytují dostatek opěrných bodů, mají nižší elasticitu a velmi rychle se proleží. Výrazně kratší životnost nižší matrace jistě není třeba zmiňovat. Nízké matrace jsou samozřejmě levnější. Otázkou je, zda je vhodné šetřit na matraci, a tedy i na vlastním zdraví.

Za ideální je považovaná matrace vysoká 15 až 20 cm. Takové matrace jsou komfortní a skrývají jak dostatečnou vrstvu pěny, tak i pružin či jiného materiálu. A právě dostatečné množství použitého materiálu je důležité nejen pro kvalitu spánku, ale i pro celkovou životnost matrace. Na vyšší matraci se lépe a pohodlněji spí, a navíc vám daleko déle vydrží.

Americké kontinentální postele jsou vybavené matracemi s výškou nad 28 cm. Například americký tradiční výrobce vysokých luxusních matrací King Koil má ve své nabídce i takové, které se pyšní výškou až 40 cm! K výrobě jsou používány pouze přírodní materiály špičkové kvality, jako je hedvábí, bavlna, velbloudí vlna či koňské žíně, a moderní pružinové systémy pro dokonalý odpočinek a spánek.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
pohovka_spodruckami
Vybíráte rozkládací pohovku? Díky našim tipům najdete tu pravou

Rozkládací sedací soupravy se těší velké oblibě a není se...

Zavřít