MagazínOdborné člankyKrásná křesla pro radost i pohodlí

Krásná křesla pro radost i pohodlí

Když se řekne křeslo, vybavíme si jeden z nejpohodlnějších kusů nábytků v každém interiéru. Z pohodlí křesla si povídáme s rodinou, bavíme se s přáteli, čteme si oblíbenou knihu či sledujeme televizi. Najít správné křeslo je stejné jako najít lásku na celý život. I křeslo s vámi bude ve šťastných chvílích a v těch méně šťastných vám poskytne oporu a pohodlí.

kresla_kreslo_calounene

Věděli jste, že na křeslo máme normu? Dělí křesla na odpočivná a hovorná. Hovorné křeslo více připomíná židli. Lze s ním snáze manipulovat, a proto je lehčí. Výška sedadla se pohybuje od 42 do 48 cm. Naproti tomu odpočivné křeslo slouží k dlouhodobému sezení, a tudíž by mělo být pohodlnější. Je tedy plnější konstrukce a výše sedadla je nižší od 37 do 46 cm. Područky jsou obvykle ve stejné výšce jako opěradlo, které končí pod lopatkami. To umožňuje pohyb a gestikulaci při rozhovoru.

Odpočivné křeslo má sedací plochu nižší než křeslo hovorové a opěradlo naopak vyšší. Úhel mezi opěradlem a sedací plochou je také větší – docílí se tak pohodlnější a energeticky měně náročné pozice než u jiného sezení.

Každý člověk má samozřejmě o pohodlí jinou představu. Někdo si vystačí s plastovým křesílkem, jiný nedá dopustit na moderní sedací pytel neboli „fatboy“ a další si léta hýčká ohromný ušák po prarodičích, který by nevyměnil za nic na světě. Výrobci křesel si různorodost poptávky uvědomují velice dobře a přináší stále pestřejší a zajímavější nabídku křesel. Které si vyberete vy?

Vybíráme podle variability

Křeslo nemusí být vždy pevné. Na trhu lze také narazit na rozkládací křesla či relaxační polohovatelná křesla. Nepleťte si tyto dva typy křesel, jelikož se jedná o naprosto rozdílné věci.

Rozkládací křeslo se kupuje nejen k sezení, ale zároveň jako možnost náhradního lůžka například pro hosty. Pozor si dávejte na levná rozkládací křesla na spaní. Zpravidla se jedná o na různé způsoby ohýbanou matraci. Vás host ucítí každý prosezený důlek či hrbolek a bude si připadat jako princezna na hrášku. Lepší variantou jsou křesla, která po rozložení nabídnou ke spaní druhou část matrace než tu, na níž se běžné sedí.

Relaxační polohovatelná křesla zase umožňují nastavit si sezení doslova na míru, kdykoliv a jakkoliv se vám zachce. Jinak si budete moci uzpůsobit sezení při čtení knihy, jinak při konverzaci s rodinou. Křesla se již dávno nepoužívají pouze v rehabilitačních centrech, ale stále častěji si je lidé pořizují domů. Kromě odpočinku nabízí opravdové uvolnění a žádné bolesti zad.

Zaostřeno na pohodlí i styl

Pro většinu lidí by mělo být křeslo především pohodlné. Takto si představujeme klasická čalouněná křesla do obývacího pokoje. Do módy se proto vrací velká pohodlná křesla, která známe od našich prarodičů, a kterým se říká ušáky.

Na módní vlně se nese také vše s přízviskem retro. Retro křesla svým vzhledem připomínají nábytek z 30. až 60. letech. Pokud si nechcete kupovat drahá designová křesla v retro stylu, zkuste zapátrat doma u svých rodičů či prarodičů. Třeba se vám podaří objevit opravdu nevšední kousek, který vám ochotně věnují.

Mezi “křeslovými” trendy najdete i moderní křesla na otočných podnožích. Jsou malá, lehká, zabírají minimum místa, ale přesto poskytují dostatečnou oporu celého těla. A nejvíce in budete, když ve svém interiéru šikovně zkombinujete designově různá křesla.

Pohodlí versus snadná údržba

O tom, jak bude křeslo pohodlné, vypovídá i jeho konstrukce. Použité mohou být různé pružiny, výplně i potahy. U kvalitních křesel se nejčastěji používají taštičkové pružiny a výplně ze studené nebo polyuretanové pěny, které se neprosedí ani po letech každodenního užívání.

Křesla se však vyrábí také z plastu či kovu. Některé potahy mají, jiné nikoliv. Potahy se v takovém případě vyrábí jak z přírodních tak i syntetických materiálů. Hlavní výhodou bezpotahových křesel je snadná údržba. Křeslo jednoduše omyjete. U křesel s potahy je údržba komplikovanější. V lepším případě lze potah sundat a vyprat jej v pračce. V horším případě je nutno využít odbornou pomoc a nechat křeslo jednou za čas vyčistit.

V poslední době se objevila novinka v podobě potahových látek s protišpinavou nebo voděodolnou úpravou. Ty jsou zacílené zejména na rodiny s dětmi či s domácími mazlíčky. Lze je totiž snadno vyčistit. Při výběru takového křesla se vždy zajímejte o otěruvzdornost, stálobarevnosti či žmolkování tkaniny. Určitě si neplánujete kupovat každý rok nové křeslo, a tak se v tomto případě vyplatí investovat do kvality.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
postel_loznice_dvojluzko
Jak vybrat postel

Co je horší, než se nevyspat? Rozhodně vyspat se špatně....

Zavřít