MagazínOdborné člankyJak vybrat nábytek do koupelny

Jak vybrat nábytek do koupelny

Vybavení koupelny může být poměrně oříškem, neboť závisí nejen na tom, jaký nábytek se vám líbí. Navíc má jedno zásadní specifikum.

koupelna_koupelnovy_nabytek_wc

Vyžaduje se od něj vyšší odolnost, aby přestál bez úhony i vlhko. Což představuje dost klíčovou obtíž hlavně v koupelnách, kde je odvětrávání řešeno nedostatečně, typicky to bývají paneláky, kde jsou prostory na tuto místnost povětšinou dimenzovány velmi skromně. Krok číslo jedna, vybíráme správný materiál.

Plasty, plasty, plasty

V první řadě je na trhu plast. Ten se vyznačuje omyvatelností a odolá i poměrně nepříznivým podmínkám. Další důvod, proč si získal takovou popularitu, je ten, že mu do karet hraje i poměrně nízká cena. Z konkrétních materiálů se nejčastěji setkáte s polyetylenem nebo ABS polymerem.

Výhodou je především jeho snadná tvarovatelnost, a tedy široká škála různých provedení a mnoha barev. Je tak ideální hlavně pro milovníky koupelny vyladěné do nejmenšího detailu a pro všechny, kteří chtějí, aby celá jejich domácnost byla stylová doslova do posledního šroubku.

Je to dřevo, není to dřevo?

I když se mnoho výrobců bude dušovat, že už dnes není problém technologickými postupy zařídit dlouhou životnost jakékoli materiálu, pravdou zůstává jedno. Na kvalitě v tomhle případě záleží a nedal-li si tvůrce nábytku patřičnou péči, záhy na to přijdete. DTD se do koupelny nehodí, protože se vlivem vlhka brzy zdeformuje. Což je kamenem úrazu i tehdy, pokud se při konstrukci tak trochu zanedbala povrchová úprava hran u jiného typu materiálu; LTD nebo MDF desek. Tudy se dostane do koupelnových skříněk vlhkost, takže potom třeba nejdou dovřít.

A druhým důležitým parametrem je i tloušťka. Platí totiž, že čím silnější deska je, tím samozřejmě lépe, setkáte se většinou s rozměrem osmnáct milimetrů, slabší bychom rozhodně nedoporučovali, výdrž nebude dlouhá. Vhodné je také opatřit je povrchovou úpravou v podobě několika vrstev dostatečně kvalitních polyuretanových barev.

Kutilův příruční slovníček aneb DTD, LTD, MDF, co to je?
S DTD se v praxi při výrobě nábytku zas tak často nesetkáte nebo ne tak, abyste o něm věděli. Dělají se z něj třeba kostry pohovek a jde o ten nejméně kvalitní materiál.

LTD znamená laminovaná dřevotřísková deska, tedy taková, která je vyrobena z třísek spojených lepidlem. Výsledek se potáhne dekoračním papírem a následně vrstvou melaminu (pryskyřice), na závěr se ještě zalisuje. MDF se od něj liší tím, že se tu žádná pojidla nepoužívají.

A pozor, lamino není laminát! Laminát je vytvořený slisováním několika vrstev shodného nebo i různého materiálu za vysoké teploty.

Tluče vám srdce pro masiv?

Dřevo je dřevo, jde o materiál, který se vyznačuje velmi dlouhou životností. Ačkoli to dřív bylo nemyslitelné, povrchová úprava nalakováním nebo impregnací mu umožní se dnes zabydlet i v koupelnách, dobré vlastnosti pro tento účel samy o sobě mají i exotické dřeviny, třeba teak. Ale u nich je to vykoupeno o něco vyšší cenou.

Pro mnoho lidí má ještě jedno nepopiratelnou výhodu: Jeho přírodní původ je zkrátka nenapodobitelný, dřevo charakteristicky voní a dodá interiéru útulnost.

Zaostřeno na zpracování

O ošetření hran (lepí se na ně plast nebo kov) už jsme mluvili. Následně si zkontrolujte, jak doléhají spoje. Výrobce by měl použít taky kvalitní polyuretanové lepidlo, které vydrží vlhko, což ale okem bohužel nemáte šanci poznat, vodítkem vám tak může být jedině cena. To platí hlavně tehdy, pokud ho nemůžete postavit v dostatečné vzdálenosti a nábytek sem tam utrpí zásah vodou, ať omylem od vás, případně bude muset odolat i dětskému řádění.

Dejte si pozor také na upevnění dalších částí jako panty, kování nebo nohy, ty by měly všechny být dostatečně pevné. Skříňky do kouleny bez nožek bychom doporučili nevolit, jinak se totiž opět může spodem do nábytku dostat vlhkost. Navíc se bude snáze udržovat v čistotě, jednoduše pod ním vytřete.

Vybavení záleží i na velikosti koupelny

Patrně jedním z nejdůležitějších předmětů, které si do koupelny pořídíte, bude některé z umyvadel.

Tvar závisí do jisté míry na vkusu, ale i na tom, kolik čtverečních metrů máte k dispozici, asymetrie může být příslovečný dobrý sluha, ale špatný pán. Umyvadlo se dá navíc rovnou integrovat do koupelnového nábytku, který vám tak poskytne opravdu hodně úložných prostor. Pokud si něco podobného dovolit doma nemůžete, volte to, které je samostatné.

K dispozici je pak mnoho různých rozměrů. Standardně se míry pohybují mezi padesáti pěti a šedesáti pěti centimetry, lze si pořídit ale větší či přímo dvojité, se kterými zejména dětem snadno zabráníte v tom, aby se při ranní hygieně tlačily u jednoho a netrpělivě pošťuchovaly. Nebo naopak už takové, které na šířku mají třicet pět centimetrů a vejdou se tedy i do velmi malých bytů. Navíc se dají v případě potřeby nainstalovat přímo nad vanu, kde zaručeně nebudou překážet.

Stojí před vámi úkol v podobě zařízení zrovna takové miniaturní místnosti?

Musíte se naučit účelně využít doslova každý centimetr. Mimo skříňky, která se dá umístit právě nad umyvadlo, se neobejdete ještě i bez koupelnového regálu. Elegantní řešení představuje jeho rohová varianta. Současně můžete volit v rámci snahy uspořit kýženou plochu i poličky s menší hloubkou, zato je navršit na sebe a využít i volné místo u stropu. Jen tam asi najdou místo spíše produkty, které nepoužíváte zase tak často. Dobrou službu v takovémto případě prokáží i skříňky závěsné.

Chytrým tahem při zařizování jsou rovněž koupelnová zrcadla a nespokojte se jen s jedním. Mohou být též na dvířkách skříňky a dopřejte si jedno i na zeď, může být klidně i poněkud naddimenzované. Pomohou v kombinaci s vhodným osvětlením opticky zvětšit prostor.

Vlastní sanitární zařízení je vesměs bílé, takže vám dává poměrně dost široké pole působnosti po uplatnění fantazie a i koupelna může být vyladěna podle vašeho vkusu, stačí si k tomu pomoci doplňky v podobě koupelnových předložek, dávkovačů mýdla atd.

Barvám se v tomto případě nekladou prakticky žádné meze, takže vzhledem k tomu, že už jsme se trochu dotkli specifik velkých a malých koupelen, tak si pamatujte alespoň univerzální zásadu, že tmavé barvy dokáží opticky zmenšovat.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
koberec_koberce
Jak vybrat koberec

Koberce úspěšně odolávají všem designovým trendům a jsou stále žádanou...

Zavřít