Jak vybrat koberec

Koberce úspěšně odolávají všem designovým trendům a jsou stále žádanou podlahovou krytinou i doplňkem, jímž se může stát kusový koberec, který položíte na podlahu původní. S ním navíc nemusíte zůstávat u klasických tvarů, interiér dobře doladí i koberec kulatý. Především dokáží navodit atmosféru opravdu příjemného a útulného domova.

koberec_koberce

Začneme od Adama, materiálem

Pořídit si můžete jak materiál přírodní, tak lze sáhnout po těch umělých. První skupinu zastupuje především vlna, která vyniká skvělými vlastnostmi akustickými a dobrou schopností izolace. Na druhou stranu se ve vlněných kobercích s oblibou zabydlují roztoči. Dále se setkáte s hedvábím, používají se i vlákna rostlinná v podobě klasické známé bavlny nebo méně tradičního sisalu. Takové koberce vyžadují o něco náročnější údržbu, zato vám déle vydrží v původním pěkném stavu.

Navíc se postarají o příjemnější klima v domácnosti, buď vzdušnou vlhkost pohltí, vyskytuje-li se jí v místnosti nadměrné množství, nebo ji naopak umí dodat tam, kde trpíte na příliš suchý vzduch. Nevýhodou tak zůstává pouze jejich vyšší cena.

Oproti tomu syntetické koberce reprezentuje nejčastěji polyamid. Jeho klíčovým pozitivem je velmi dobrá odolnost, také se vyznačuje kvalitními tepelně-izolačními i akustickými vlastnostmi.

V této skupině se setkáte i s polyesterem. Takový koberec seženete v mnoha barvách a i vám v původní podobě docela spolehlivě vydrží, snadno se čistí, ale hodí se spíše tam, kde nebude podrobován koberec velké zátěži.

Polypropylenové koberce zůstávají nejlevnější, na druhou stranu se rychleji zašpiní, obvykle trpí poměrně nízkou stálobarevností a obtížnější je z tohoto důvodu i čištění.

Polyakryl patři mezi materiály stálobarevné, oproti svým kolegům disponuje vyšší odolností a na omak je navíc příjemný, podobný vlně a hřeje.

Obecnou nevýhodou umělých koberců představuje to, že se snáze poškodí, časem na nich nechá vytlačená místa nábytek, mohou se i prošlapat. Na druhou stranu „nechutnají” roztočům a koupíte je za znatelně nižší sumy. Obě varianty se dají i v různém poměru kombinovat, ve snaze výrobců eliminovat nevýhody a naopak posilnit vlastnosti žádoucí.

Správný materiál je bez správné technologie jako loď bez větru

V zásadě platí, že čím vyšší je hmotnost vlákna, ze kterého je koberec vyroben, a čím je ho více, tedy má vyšší hustotu na metr čtvereční, tím je výsledek odolnější a kvalitnější.

O tom, jak dlouho vám bude sloužit, rozhoduje i to, jak byl vyroben. Nejvíce se cení ty tkané, a to především ručně, nicméně je lze vytvořit i strojově, z důvodu nižší ceny. Jinou alternativou se může stát buď pevnější všívání vlákna do podkladu nebo o něco méně pracné vpichování, oboje opět dělá stroj. Vpichované koberce jsou levnější, ale mají kratší životnost.

Záleží ale i na konstrukci koberce. První možnost představuje klasický střižený vlas, to znamená, že vlákna mají stejnou délku, přičemž vlas může být různě vysoký. V tomto bodě pamatujte na fakt, že verze s vysokým vlasem jsou citelně náročnější na údržbu, byť je mnoho lidí miluje právě pro jejich charakteristický, příjemně působící vzhled. Pokud se vlas nesestřihne, hovoříme o tzv. smyčce. Smyčka může být i strukturovaná, to znamená, že se nestejně utáhne. To se dělá z důvodu zvýšení odolnosti celého koberce.

Právě proto, že střižený vlas se mnoha lidem líbí a smyčka je zase spíše záležitost funkční, vhodná i do namáhaných prostor, se obě technologie i kombinují.

Bez základů nepostavíš, ani koberec

Při výběru koberce je rozhodující i jeho podklad. Pojďme si jmenovat alespoň některé, s nimiž se setkáte nejčastěji:

Juta
Většinou v podobě syntetické. Oblíbená je především díky svojí pevnosti, a tedy značné výdrži.

Guma
Začala se využívat zejména proto, že je schopna koberec zpevnit a zvýšit tak jeho odolnost.

Filc
Má dobré zvukové a tepelně-izolační vlastnosti a příjemnější je díky němu koberec i na omak, tento podklad jej změkčí. Využití např. jako bytový koberec.

Gel
Opět se používá hlavně pro zlepšení jeho životnosti.

Latex
Především jde o cenově nenáročnou variantu, má i dobré tepelně-izolační vlastnosti a často se uplatňuje coby protiskluzová úprava, což je vhodné zejména u koberců do dětského pokoje.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
loznice_loznici_postel_dvojpostel
Jak vybavit ložnici

Ložnice patří k jednomu z nejdůležitějších pokojů, které ve svém...

Zavřít