MagazínOdborné člankyElektřina zlevňuje, přesto platíte stále více?

Elektřina zlevňuje, přesto platíte stále více?

Elektrická energie je nezbytností dnešní doby a každé domácnosti, každého člověka – stala se neodmyslitelnou součástí našeho života. Život si bez ní představit nedokážeme, ale na druhou stranu se nám nelíbí ani vysoké účty za elektřinu. Dokonce ani v době, kdy z dlouhodobého hlediska ceny elektřiny padají dolů.

Vypočítat průměrnou cenu za 1 kWh elektřiny je složité, přesto se udává zhruba 3,71 Kč, což není při spotřebě průměrné rodiny vůbec zanedbatelná částka. Spotřeba elektrické energie stoupá a stoupat bude i nadále, uvádí se, že průměrná rodina spotřebuje 5 650 kWh elektřiny. Pokud chcete za elektřinu ušetřit, Bevedo vám ukáže, jak na to.

Detailně jsme pro vás prozkoumali noční proud, na kterém můžete ušetřit prakticky až 80 % spotřeby a zanalyzovali spotřebu nejčastějších spotřebičů v domácnosti. Samozřejmostí jsou tipy, jak ušetřit, prakticky máte několik možností.

Jak výrazně ušetřit?

Buďto se budete všemožně snažit snížit spotřebu elektrické energie v domácnosti nebo si najdete výhodnějšího dodavatele. První možnost není špatná, pokud si pořídíte úsporné spotřebiče, vyměníte osvětlení a provedete další kroky, rozhodně ušetříte, ale nesmí to zajít tak daleko, že tyto úspory budou omezovat vás nebo členy rodiny.

„Průměrná spotřeba elektrické energie rodiny o 3 členech, je zhruba 5000 kWh, rodina tak zaplatí ročně okolo 16 000 Kč. Ovšem při nejvýhodnější nabídce by mohla zaplatit až o 3 200 Kč méně.“

Daleko lepší je změnit svého dodavatele a odebírat tak elektrickou energii výhodněji. Ceny se liší až v řádech tisíců. Navíc změnit dodavatele není vůbec složité ani administračně náročné, a pokud máte štěstí, vše za vás vyřeší váš nový dodavatel energie. Stačí si vybrat, například pomocí online kalkulačky, která je schopna doporučit nejvýhodnější řešení.

Výhody a (ne)výhody vytápění elektřinou

Vytápění domácnosti pomocí elektrické energie představuje nepochybně velký podíl na celkově spotřebované energii. Otázkou poslední doby však zůstává, zda se skutečně vyplatí elektrické vytápění. Vytápění elektrickou energií může být skutečně výhodné, avšak především u novostaveb v nízkoenergetickém standardu.

V takovém případě nabízí vytápění pomocí elektřiny optimální rovnováhu mezi provozními náklady, návratností investice, životností, pořizovacími náklady a celkovým komfortem. Zajímavou alternativou je také podlahové elektrické vytápění, které dokáže místnosti vyhřát daleko efektivněji. Z dlouhodobého hlediska je elektrické vytápění skutečně výhodnější, a to převážně díky prakticky nulovým nákladům na údržbu a přesné regulaci. Změna teploty se projeví oproti jiným topným systémům ihned.

„Elektrický topný systém má jen výhody, je-li umístěn v nízkoenergetických stavbách, v opačném případě se změní v noční můru vašich účtů za elektřinu.“

Během prvních 10 let jsou náklady srovnatelné například s plynovým vytápěním, zatímco od 10 let používání a déle, vám začíná elektrické vytápění skutečně šetřit náklady. Během 25 až 30 let se jedná o úsporu téměř 70 %. Důležité je si uvědomit, že se opravdu jedná o nízkoenergetické domy.

Značnou nevýhodou je, že pokud elektrické vytápění umístíte do špatně zateplených prostor, které nectí nízkoenergetické náklady, pak se spotřeba elektrické energie razantně zvýší a s ní i náklady na vytápění. V takovém případě může být vytápění pomocí elektřiny opravdu enormně nákladné, proto byste se neměli nechat zlákat nízkou pořizovací cenou.

Největší „žrouti“ elektřiny

Možná vás překvapí, jaké spotřebiče využívají pro svůj provoz nejvíce elektřiny, překvapilo to i nás. Mnohdy byste to totiž vůbec nečekali. Prvním problémem je osvětlení, jestliže nepoužíváte LED osvětlení, začněte. Může vám uspořit oproti klasickým žárovkám až 87 % celkových nákladů na osvětlení, tedy řádově tisíce. LED diody mají navíc mnohem vyšší životnost.

Dalším průšvihem jsou samozřejmě velké nebo velmi staré elektrospotřebiče. Na mysli máme především sporák a elektrickou troubu, dále bojler, lednici nebo třeba sušičku a pračku. Výměnou všech těchto spotřebičů za nízkoenergetické spotřebiče třídy A+++ výrazně ušetříte. Nicméně pořizovací náklady jsou vysoké a návratnost investice dlouhá. Avšak pokud si budete kupovat nové spotřebiče, vždy volte třídu A, nejlépe pak A+++, to vám zaručí minimální provozní náklady.

V neposlední řadě je významným „žroutem“ elektrické energie pohotovostní režim všech spotřebičů. Přestože je vypnete ovladačem, prakticky přejdou jen do pohotovostního režimu a energii odebírají dál. Sice jde o poměrně zanedbatelnou spotřebu, ovšem pokud chce šetřit všude, kde to jen jde, potom spotřebiče nejlépe odpojte přímo z elektrické sítě.

Průměrná spotřeba nejběžnějších spotřebičů za hodinu provozu

Chladnička  200 W    0,200 kWh    0,8 Kč
Pračka   450 W    0,450 kWh    2,2 Kč
Myčka na nádobí  1800 W    1,800 kWh    8, 82 Kč
Televize  400 W     0,400 kWh    1,96 Kč
Mikrovlnná trouba  1500 W    1,500 kWh    7, 35 Kč
Rychlovarná konvice  1600 W    1,600 kWh    7,84 Kč
Notebook  50 W    0,050 kWh    0,3 Kč

Výhody tzv. nočního proudu

Možná si říkáte, že byste mohli ještě ušetřit díky nočními proudu. Ovšem ten už běžně využíváte a zřejmě o tom ani nevíte. Označení „noční proud“ je zastaralé a nesprávné, dnes se běžně užívá „nízký tarif“. Nízký tarif můžete využít i přes den, většinou v určitých vymezených časech, kdy je přebytek elektřiny v síti.

Zjistit přesné časy, kdy je právě u vás nízký tarif spouštěn, si můžete zjistit na internetových stránkách vašeho dodavatele. K přesnému zjištění musíte znát nejlépe přímo kód na vašem elektroměru nebo alespoň geografickou polohu, protože v každé oblasti se časy nízkého tarifu mohou lišit. Ušetřit tak můžete ročně několik stokorun.

Bevedo ví, jak ušetřit, proto jsme udělali analýzu nočního proudu

Zajímalo nás, kdy nízký tarif (noční proud) funguje, kolik na něm lze reálně ušetřit a zda je dostupný pro všechny, nebo jen při určitých tarifech. Co z Bevedo analýzy vyplývá?

 • noční proud už není „noční“ využívat ho můžete různé během dne, a to podle svého tarifu 8–22 hodin. Přesto je větší podíl nočního proudu právě v noci, kdy je menší odběr energie
 • ne každý má na nízký tarif nárok. Pokud nemáte elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, bojler na ohřev vody a jiné akumulační přístroje, nízký tarif vám žádný dodavatel elektřiny neposkytne

Nepochybně vás zajímá, jak výrazně lze s nočním proudem ušetřit. Modelový příklad jsme zpracovali za vás, uvedeme ho na pračce, protože tu v domácnosti používá každý.

 • Výkon průměrné pračky je 425 W. Předpokládejme, že budete prát hodinu. Za hodinu pračka spotřebuje 0,425 kWh. V rámci běžného tarifu se 1 kWh prodává zhruba za 4,9 Kč, takže za hodinu používání zaplatíte něco málo přes 2 koruny. Předpokládejme, že budete prát 2× týdně. Ročně tak při běžném tarifu zaplatíte za provoz pračky zhruba 511 Kč.
 • Oproti tomu, při nízkém tarifu stojí průměrně 1kWh elektrické energie pouze 1,7 Kč. Za roční pračky v nízkém tarifu byste tak zaplatili jen 113 Kč.

Pokud byste si takto spočítali všechny spotřebiče v domácnosti, prakticky můžete snížit náklady na jejich provoz až o 80 %. Proto doporučujeme, abyste si pořídili spotřebiče s odloženým startem, které budou skutečně spotřebovávat energii pouze během nízkého tarifu.

Nejvýraznější úspory vám přinese výhodnější dodavatel

Všechny možné úspory sice představují možnost, jak snížit odběr elektřiny a ušetřit, ovšem jestliže chcete skutečně platit za elektrickou energii méně, potom začněte tím, že měníte svého dodavatele, zkrátka si najděte tu nejvýhodnější nabídku. Díky online srovnání energie pomocí kalkulačky cen elektrické energie to můžete zjistit během pouhých 5 minut.

Zvládne to skutečně každý. Jediné, co musíte udělat, je vyplnit některé potřebné údaje do kalkulačky, ta následně seřadí všechny dodavatele podle toho, jakou vám přinesou úsporu. Především musíte vyplnit kraj, potom znát svou spotřebu elektrické energie, zadat, zda bydlíte v domě nebo bytě, jestli používáte elektrické vytápění a kolik osob sdílí domácnost. Na základě těchto údajů potom kalkulátor vyhodnotí nejlepší nabídku přesně na míru pro vás.

Máte správnou distribuční sazbu elektřiny?

Správně zvolená sazba za elektřinu je prvním předpokladem k tomu, abyste platili skutečně odpovídající částku za její odběr. V zásadě se sazby dělí na jednotarifové a dvoutarifové. Pokud využíváte pouze jednotarifovou sazbu, platíte po celý den za elektřinu stále stejnou částku, s dvoutarifovou sazbou se potom odběr dělí na období vysokého tarifu a nízkého (dříve tzv. noční proud).

V současnosti je celkově devět sazeb – sedm dvoutarifových a pouze dvě jednotarifové

Jednotarifové sazby

 • D01d – vhodná pro běžnou domácnost s nízkou spotřebou
 • D02d – hodí se pro běžnou domácnost se střední spotřebou

Dvoutarifové sazby

 • D25d – vhodná, pokud ohříváte vodu pomocí bojleru
 • D26d – pro akumulační ohřev vody, popřípadě vytápění s vyšší spotřebou
 • D35d – vhodná pro domácnost s instalovanými hybridními elektrickými spotřebiči. Taková domácnost odebírá proud v nízkém tarifu po dobu 16 hodin denně
 • D45d – hodí se, pokud využíváte přímotopy. Nízký tarif můžete odebírat až 20 hodin denně
 • D55d – určena pro domácnosti, které využívá tepelné čerpadlo. S tímto tarifem můžete odebírat elektřinu v nízkém tarifu po dobu 22 hodin denně (platí pro čerpadla uvedené do provozu do 31. 3. 2005)
 • D56d – totéž jako tarif D55d, jen platí pro tepelná čerpadla uvedená do provozu od 1. 4. 2005
 • D31d – hodí se především pro chataře, protože nízký tarif je poskytován hlavně během víkendů.

S dotací si můžete pořídit tepelné čerpadlo

Jestliže topíte pomocí elektřiny, můžete si díky dotacím Zelená úsporám pořídit tepelné čerpadlo a zcela tak nahradit nebo doplnit váš stávající topný systém. Tepelné čerpadlo vám může zajistit teplo za bezkonkurenční provozní náklady. Avšak pořizovací náklady jsou naopak enormně vysoké.

„Spolu s tepelným čerpadlem můžete získat také o 20 % levnější energii pomocí sazby elektřiny D56d a odebírat tak elektřinu v nízkém tarifu po dobu 22 hodin denně.“

U tepelných čerpadel se systémem vzduch/voda je výška dotace 85 000 Kč, vyšší dotaci, až 100 000, můžete získat u systému země/voda. Pokud se podílí tepelné čerpadlo na vytápění, může obstarat například 70 % tepla a zbytek tepla dodá stávající elektrické vytápění.

Srovnejte si ceny dodavatelů v online kalkulačce >>>

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
Vinylová plovoucí podlaha je symbolem moderního bydlení

Zájem o nadčasový vzhled, nadstandardní odolnost, jednoduchou údržbu a přitom...

Zavřít