MagazínOdborné člankyCyklotrenažéry – jak se rozdělují a jejich využití pro seniory

Cyklotrenažéry – jak se rozdělují a jejich využití pro seniory

Patříte mezi sportovce, kteří rádi jezdí na kole? Možná vám právě v zimním období jízda na kole chybí a na jaře, když na kolo opět usednete, cítíte ztrátu kondice. Do kondice se dostanete až postupem času. I když vás jízda na kole baví, určitě se vám nechce jezdit venku ve velké zimě a deštivém počasí.

Patříte mezi sportovce, kteří rádi jezdí na kole? Možná vám právě v zimním období jízda na kole chybí a na jaře, když na kolo opět usednete, cítíte ztrátu kondice. Do kondice se dostanete až postupem času. I když vás jízda na kole baví, určitě se vám nechce jezdit venku ve velké zimě a deštivém počasí. Pro všechny tyto účely si můžete domů pořídit cyklotrenažér nebo rotoped. Vedle klasických rotopedů, ale můžete na trhu vidět i speciální mini rotoped. Jaké jsou hlavní přednosti tohoto vybavení?

 

Základní rozdělení simulátorů jízdy na kole

  1. Rotoped – určený především pro trénink v rámci rekreační jízdy, cenově dostupný (od 3.000,- Kč), nevhodný pro profesionální trénink cyklistů nebo jiný intenzivní trénink
  2. Cyklotrenažér – jedná se v podstatě o rotoped určený pro náročné sportovce, součástí je dokonalá simulace jízdy, robustní a pevný rám, stabilita stroje a vyšší maximální zátěž.
  3. Cyklistický trenažér – speciální zařízení, do které se zapne jízdní kolo a třením o zadní kolo se simuluje jízda, vyšší hlučnost jízdy a nutnost mít kolo doma v bytě 

Jízda na kole nebo rotopedu je přínosná pro vaše zdraví. Posiluje se kondice, dýchání, imunita, zpevňuje se svalstvo na nohách, ale i v oblasti hýždí. Jízda na kole je vhodná také jako doplněk k hubnutí. Jízda na kole je zdraví prospěšná. Fyzioterapeut Karel Doležal tvrdí: „Dochází k menšímu tlaku na klouby, než je tomu například u běhání, proto ji doporučuji lidem s kloubními problémy. Výhodou je i zlepšení tělesné a duševní kondice.“

Jízda na rotopedu je vedle jízdy na klasickém kole prospěšná i v případě rehabilitace, jelikož se na rotopedu vyhnete nerovnostem terénu, což potvrzuje i odborník. „Z těchto důvodů bych určitě doporučil pořízení rotopedu domů, protože na něm jsou vyloučeny otřesy a nerovnosti, s kterými se běžně potkáváte v přírodě,“ radí fyzioterapeut Karel Doležal.

 

Mini rotoped

Že byste měli doma rádi rotoped, ale nemáte na něho dostatek místa? To vůbec nevadí. Šlapání jako na kole umí simulovat rotoped mini. Mini rotoped umožňuje posilovat stejně jako klasický rotoped nohy, ale navíc vedle toho dokáže posílit i ramena. Šlapat můžete díky jeho nízké hmotnosti a rozměrech i rukama. Samotné cvičení na mini rotopedu je jednoduché a zvládne ho každý. Není potřeba mini rotoped nijak nastavovat.

Velkou předností jsou jeho rozměry. Mini rotoped do bytu si můžete položit pod stůl nebo kdekoliv na zem. Tento typ rotopedu je vhodný pro osoby vykonávající sedavou práci, starší osoby, seniory nebo pro potřeby pooperační rehabilitace.

Mini rotoped má protiskluzový podstavec, nemusíte se tedy bát, že by vám ujížděl po zemi. Šlapání na něm bude snadné. Vedle země ho můžete umístit také na stůl a cvičit za pomocí něj ruce. Mini rotoped obsahuje digitální displej, který dokáže spočítat ujetou vzdálenost, ujetý čas, počet šlápnutí a odhadovanou hodnotu spalování kalorií.

Zobrazit minirotoped

 

Závěr a doporučení rotopedů a cyklotrenažérů:

Rotoped nemusí sloužit pouze profesionální sportovcům. Pokud se chcete hýbat a nesedět jen v křesle, určitě nad zakoupením rotopedu uvažujte. V případě, že vykonáváte sedavou práci, jste senior nebo potřebujete pooperační rehabilitaci, vyzkoušejte mini rotoped. Má celou řadu zdravotních benefitů. Díky němu se vám prokrví organismus, posílí svaly na nohách, ale i rukách. Můžete sedět pohodlně v křesle a přitom šlapat na mini rotopedu. Posílený organismus má silnější imunitu a snadněji odolává nemocem. Mini rotoped je navíc cenově dostupný pro každého, jeho cena se pohybuje okolo 1.000,- Kč. Chcete být také zdraví a čerpat výhody této cvičební pomůcky?

 

Lidé v souvislosti s článkem hledají také: rotoped malý, mini rotoped recenze, mini rotoped pro seniory.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
Posilovací věže jako komplexní a dostupný způsob domácího posilování

Patříte mezi pravidelné návštěvníky fitness center nebo se rozhodujete, že...

Zavřít