MagazínOdborné članky8 tipů pro natírání nového cedrového obložení

8 tipů pro natírání nového cedrového obložení

Přidáním teplé a bohaté barvy na dřevo prodloužíte krásu a výdrž vašeho nového dřevěného obložení na domě. Hluboce pronikající barvy a lazury na dřevo přichází v širokém spektru odstínů, které dokáží zvýraznit krásu dřeva i jeho strukturu. Zároveň správná barva pomáhá chránit přírodní olej, který je obsažen v cedru a dodává mu jeho jedinečnou vůni a ochranu před houbami a hmyzem.

Přidáním teplé a bohaté barvy na dřevo prodloužíte krásu a výdrž vašeho nového dřevěného obložení na domě. Hluboce pronikající barvy a lazury na dřevo přichází v širokém spektru odstínů, které dokáží zvýraznit krásu dřeva i jeho strukturu.

Zároveň správná barva pomáhá chránit přírodní olej, který je obsažen v cedru a dodává mu jeho jedinečnou vůni a ochranu před houbami a hmyzem. Postupujte podle níže uvedených tipů:

Použijte barvu na bázi oleje místo latexové barvy

Při ošetření povrchu zbrusu nového cedrového obložení se doporučuje, aby byl ošetřen barvou na bázi oleje. Olejové barvy jsou odolnější a při aplikaci lépe pronikají do strukturu cedru. Ovšem je třeba si také dávat pozor, že olej na dřevo obsahuje i ochranu proti růstu plísní a škůdcům.

Pokud byste chtěli použít latexové barvy, resp. laky pozdější oprava povrchu je náročnější a také při praskání neochrání dostatečně dřevěný povrch.

Aplikujte nátěr už před upevněním obložení

Abyste dosáhli co nejefektivnějšího povlaku, naneste olej na dřevo na stěnu před tím, než ji umístíte na své místo na domě. To vám umožní bez obtíží pokrýt obě strany, boky a horní a dolní okraje.

Ujistěte se, že používáte barvu na dřevo, která obsahuje UV ochranu proti záření a dalším povětrnostním vlivům. Pracujte ideálně na dvou prknech najednou s tím, že váš asistent bude natírat vždy opačné strany prken.

Použijte nátěr předtím, než dřevo vystavíte povětrnostním vlivům

Aplikujete olejovou lazuru na povrch cedru, když je čerstvý a nový. Bude absorbovat maximální množství ochranných látek a hluboce pronikne do struktury dřeva. Jestliže je povrch již zvětralý, bude vhodné jej např. lehce přebrousit, než začnete s natíráním.

Při natírání pracujte ve stínu

Jestliže při natírání dřevěného obkladu budete pracovat ve stínu, bude vše pomaleji schnout, což umožní, aby olej či lazura na dřevovsáknul hlouběji do povrchu dřeva. Obkladové prkna umístěte ideálně na připravenou kozu, aby byly mimo trávu, hlínu, písek a štěrk.

Udržujte olej na dřevo dobře promíchaný

Při práci s barvou na olejové bázi používejte často míchací hůlky, abyste zabránili oddělení olejové báze od ostatních složek barvy na dřevo.

Použijte hrubý kartáč nebo houbičku pro nanášení

Nejrychlejší a nejdůkladnější způsob, jak aplikovat olejový nátěr na cedrový povrch je pomocí kartáče s přírodními štětinami. Štětiny rozdělují barvu rovnoměrně do struktury dřeva a zaplní i malá zvlnění na povrchu cedrového prkna.

Pokud budete pro aplikaci na dřevěný obklad používat váleček nebo sprej, nezapomeňte nátěr ještě před ztuhnutím vtlačovat do dřevěného povrchu. Účinněji tak pronikne do dřeva.

Zabraňte vytváření loužiček

Aplikujte vybranou barvu na dřevo po celé délce prkna, abyste zabránili vytváření louží s barvou. Barvu pečlivě štětcem roztírejte po celé ploše cedrového prkna.

Nechte barvu dobře proschnout

Po natření ponechte prkna na stinném místě, které je dobře chráněno před větrem a deštěm. Po prvním nátěru minimálně po dobu 6–8 hodin nebo dle doporučení výrobce na plechovce. Teprve pak aplikujte druhou vrstvu barvy a vyčkejte, než ji dřevěný povrch přijme.

Chcete mít jistotu, že výsledek vašeho nátěru bude perfektní? Použijte některou z olejových barev včetně ochrany od značky Osmo. Velký výběr najdete na stránce www.oleje-osmo.cz

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Odborné članky
Elektřina zlevňuje, přesto platíte stále více?

Elektrická energie je nezbytností dnešní doby a každé domácnosti, každého...

Zavřít