MagazínJak vybratJak vybrat správný kancelářský nábytek?

Jak vybrat správný kancelářský nábytek?

Ať už si zařizujete svou soukromou kancelář nebo jste pověřeným pracovníkem pro výběr kancelářského nábytku pro vaše oddělení poradíme vám, jak vybrat správný kancelářský nábytek. Protože správně vybavená kancelář je tou nejlepší motivací pro pracovní výsledky všech pracovníků.

Jaké stoly a stolky budete v kanceláři potřebovat?

Kancelář je místností nebo seskupením místností pro řadu nábytku. Nejdůležitějším z nich jsou bezesporu stoly a stolky. Ty si můžete vybrat nejen v řadě velikostí, barevného, tvarového i materiálového provedení, nýbrž i z řady typů. Šéf i jeho zaměstnanci určitě ke své práci upotřebí psací a kancelářské stoly. A protože by se více početné osazenstvo na poradu k psacímu stolu do kanceláře nejspíš nevešlo, uvítáte i velké jednací stoly do jednacích místností a k nim samozřejmě dostatečný počet židlí.

No a protože se v kanceláři přijímají i nejrůznější návštěvy – zákazníci a další klientela, usadit je můžete na pohodlnou sedačku ke konferenčnímu stolku, na který jim postavíte i šálek vonící kávy. Jaké parametry by měly splňovat jednotlivé druhy stolů a stolků?

Psací a kancelářské stoly by měly být maximálně praktické a přizpůsobivé

Kancelářské psací stoly si můžete pořídit v řadě provedení vzhledem k dispozičnímu řešení vaší místnosti. Nabízíme stoly rovné, rohové i psací stoly s vykrojením. Důležitá je jejich stabilita i velikost pracovní desky. Při jejich pořízení myslete na to, co všechno budete mít na psacím stole a kolik místa vám zbude jen pro práci. U stolů, na kterých bude i počítač myslete na jejich hloubku.

Vzdálenost pracovníka od monitoru by měla být minimálně 50 cm, aby nenamáhal svůj zrak.  Nejspíš nemusíme říkat, že pokud vybíráte více psacích stolů do open-space prostoru, měly by být všechny barevně stejné, ať sjednotíte ráz celé místnosti.

Pro více vytížené pracovníky, kteří u stolu pracují jak na počítači, tak i ručně jsou oblíbené rohové stoly, které poskytují více prostoru. Také je důležité, aby byla tloušťka pracovní desky stolu dostatečná, aby se stůl pod věcmi neprohýbal. Psací stoly vyrobené z lamina by měly být opatřené ABS hranou. ABS hrany přispívají k větší stabilitě nábytku, jsou určené tam, kde nábytku hrozí větší mechanická zátěž. Vyrábí se v tloušťkách od 0,5-3 mm.  U žádného stolu by neměl chybět ani úložný prostor, ale o něm později.

Dříve, než se dostaneme z kategorie psacích stolů, tak se vás ještě na něco zeptáme. Věděli jste, že správným výběrem stolu můžete myslet na zdraví vaše i svých pracovníků, na lepší pracovní výsledky a zároveň můžete být inovativní? Buďte prvním oddělením u vás, jež zavedlo výškově nastavitelné psací stoly a umožněte svým zaměstnancům pracovat nejen v sedě, ale také ve stoje.

Výškově nastavitelné stoly mají za úkol snížit neblahé následky sedavého způsobu zaměstnání. Díky výškovému nastavení si můžete během práce ulevit od bolesti zad a krční páteře, zlepšit váš oběhový systém, protáhnout se a tím zvýšit efektivitu vaší práce. Nastavení výšky stolu je velice tiché, rychlé a jednoduché.

U velkých jednacích stolů budete rozhodovat o všem důležitém

Ne všechno se dá probrat a projednat u vás v kanceláři. Za prvé je příliš malá a za druhé se na váš psací stůl toho už  více nevleze. Vaše hosty, pracovníky, obchodní partnery, případně jinou klientelu můžete u příležitosti většího a důležitějšího setkání usadit u velkého jednacího stolu. Ten by měl být vždy k dispozici v jednacím sále s potřebným počtem židlí.

Konferenční stolky v kanceláři vyvolávají uvolněnou atmosféru

Konferenční stolky nepatří pouze k vám do obýváku, mnoho využití najdou i ve vašich kancelářských prostorách. Už se vám stalo, že k vám přišla návštěva a vy jste ji neměli kde usadit? U vás v kanceláři to kvůli ostatním pracovníkům nešlo a jednací síň byla plná? Pro menší návštěvy uvítáte konferenční stolky. Ty se nejčastěji umisťují do kanceláří vedoucích pracovníků. Jsou obvykle prostornější, a proto do nich konferenční stůl i s potřebným sedacím nábytkem bez problému vleze. Kromě koženého křesla a psacího stolu tak můžete mít v kanceláři k dispozici i tento méně formální a mnohem příjemnější koutek.

Jaký sedací nábytek do kanceláře pořídit?

Stoly byste měli. Ale jak si k nim sednout? V případě, že jste svůj kancelářský prostor nevybavili jen výškově nastavitelnými stoly, u kterých budete jen a pouze stát, sedací nábytek bezesporu potřebujete. K tomu nejčastějšímu patří kancelářské židle a křesla. Tento nábytek by opět měl být stabilní, praktická a dostatečně reprezentativní.

Kancelářské židle musí být stabilní a pohodlné

Kancelářských židlí budete mít u vás ve firmě hned několik. Každý zaměstnanec by měl mít svou. A protože je dlouhodobé sezení a krčení se nad počítačovou obrazovkou velice úmorné, sežeňte pro vaše zaměstnance židle, které jim práci maximálně zpříjemní. Měly by být výškově nastavitelné, ergonomicky tvarované, pohodlné, s opěrkami na ruce i s podepřením hlavy. Samozřejmě nesmí chybět ani kolečka pro snadné překonání vzdálenosti mezi psacím stolem a kontejnerem se šanony.

Čím více můžete vaše pracovníky rozmazlit? Třeba v létě vám budou vděčni za židle síťované. Oproti židlím koženým a židlím s jinou nepropustnou tkaninou jsou velmi prodyšné a zajišťují dobré větrání. V létě to znamená méně propocené halenky a košile.A kdyby ona síťovaná židle ke komfortu vašim pracovníkům nestačila, ke každé židli jim můžete dokoupit i bederní opěrky pro správnou polohu bederní páteře při sezení. Pamatujte, že zaměstnanec, který sedí pohodlně, se nebude na židli různě „vrtět” a zvládne tak mnohem více práce. Proto kancelářské židle vybírejte podle pohodlí sezení a ne jen podle ceny.

Jak vybrat kancelářská křesla?

Kancelář vedoucího pracovníka nebo ředitele by měla být celkově reprezentativní. Punc luxusu jí mimo jiné dodá i kancelářské křeslo. To je větší, robustnější, pohodlnější, výškově nastavitelné, s možností houpání. U křesla lze nastavit nejen výška sedáku, nýbrž i výška opěrky zad.

Pro větší pohodlí jsou křesla opatřena nejen pohodlnými područkami, nýbrž i opěrkou hlavy. Bederní opěrka je buď součástí nebo ji můžete ke křeslu pořídit zvlášť. Křesla si můžete pořídit v řadě provedení, ale ta nejoblíbenější jsou křesla kožená nebo jejich levnější varianta – křesla s ekokůže. Ta mají krom pohodlí i snadnou údržbu. Stačí je přetřít vlhkým hadříkem.

Ke kancelářskému křeslu vybírejte i vhodný pracovní stůl, který ke křeslu sedne nejen svým vzhledem, ale i praktičností. Tady bude vhodnější pracovní stůl, jehož součástí jsou šuplíky a skříňky.

Jaký nábytek je třetí nejdůležitější v kanceláři?

Kromě stolů a sedacího nábytku potřebujete v kanceláři i nějaký ten úložný prostor. Co nějaký! Potřebujete ho spoustu pro uložení složek a šanonů. Čím lepší úložný prostor do vaší kanceláře vyberete, tím více systému a efektivity do vaší práce vnesete. Jednoduše vše budete mít hezky založené a po ruce. Nejběžnějším typem tohoto nábytku jsou kancelářské skříně a tak zvané kontejnery nebo také zásuvkovníky.

Bez kancelářských kontejnerů si nikdo práci v kanceláři nepředstaví. Bez nich by se potřebné administrativa nejspíš  hromadila vedle psacích stolů a to by bylo neefektivní. Kancelářské zásuvkovníky si můžete do vaší kanceláře pořídit v řadě velikostí a barevného provedení. Zásuvníky na kolečkách jsou oblíbené díky své mobilitě a možnosti je dle potřeby různě přemisťovat. Tam, kde to není potřeba jsou vhodnější zásuvníky bez koleček. Zejména v open space kancelářích uvítají pracovníci možnost zamknout si své věci do skříňky či šuplíku s vlastním klíčem. Pro tyto účely existují zásuvníky, jejichž horní šuplík je zamykatelný.

Jakým dalším nábytkem můžete oživit vaši kancelář?

Samozřejmě kancelářské stoly, židle, křesla a kontejnery-zásuvkovníky nejsou jediným nábytkem v kanceláři. Své kancelářské prostory si můžete zvelebit i recepčním pultem, kartotékou, interiérovými věšáky, lampami, magnetickými tabulemi a tak podobně. Hlavní je, abyste se v kanceláři cítili vy i vaši pracovníci téměř jako doma.


Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Jak na kvalitní dětskou židli?

Proč by rodiče, kteří při výběru bot pro své děti...

Zavřít