MagazínJak vybratJak vybrat správné křeslo?

Jak vybrat správné křeslo?

Přemýšlíte o koupi křesla do bytu a nevíte, jaké zvolit? Možností je opravdu mnoho. Můžete vsadit na klasický „ušák“ který milovali už naši prarodiče, nebo moderní „Vladkovo křeslo“, které se stalo legendární z reality show Vyvolení. Pohodlí vám zajistí také houpací křeslo.

kreslo_podrucky_obyvaci_pokoj

Rozdíl je samozřejmě ve velikosti, v provedení, v použitém materiálu a v neposlední řadě i v cenové relaci. Pokusíme se vám jednotlivé typy více přiblížit a poradit, jak při výběru křesla postupovat. Nechte se inspirovat.

Historické prameny dokonce uvádí, že první křesla se objevila již ve starém Egyptě. Byla však vyhrazena pouze pro vysoce postavené faraóny, aby se jim pohodlně sedělo. Dnes může mít křeslo doma každý.

Na co se zaměřit?

Před samotným výběrem byste si měli ujasnit, k jakým účelům budete křeslo využívat. Sháníte dekorativní nábytek pro příležitostné sezení, nebo bude určené ke každodennímu využívání jako relaxační místo, kde budete odpočívat a nabírat síly? Mezi těmito typy křesel jsou velké rozdíly, zejména pak ve velikosti sedáku i dalšími funkcemi.

Základní pravidlo zní, než si křeslo odvezete domů, posaďte se do něj. Není nad to ho pořádně vyzkoušet, jak se říká „na vlastní kůži“. Budete tak mít lepší přehled o tom, jaký typ křesla je pro vás nejvhodnější.

Křesla do obývacího pokoje

Křeslo obvykle patří do obývacího pokoje. V této místnosti trávíte nejvíce času jako rodina, odpočíváte, setkáváte se s přáteli nebo jen sledujete televizi. Křeslo by mělo do interiéru ideálně a nenuceně „zapadnout“, aby ladilo s ostatním nábytkem.

Můžete pořídit buď sedací soupravu, která již křesla zahrnuje, nebo lze zakoupit křeslo samostatně. Obecně platí, že pokud máte pohovku, křeslo by mělo mít alespoň podobný barevný odstín. Nyní si vyjmenujeme jednotlivé typy křesel, které se nabízí.

Zaměřte se na to, z jakého materiálu je křeslo vyrobené. Potahový materiál by měl být snadno čistitelný a také příjemný na dotek. Ideální jsou snadno stahovatelné textilie nebo kůže.

kreslo_taburet_podnozka

Relaxační křeslo

Pod tímto pojmem si můžete představit typické „Vladkovo křeslo“ z Vyvolených, které lze pořídit například v Ikee. Vyniká jednoduchým a nadčasovým designem. Konstrukce je dřevěná, sedák je pak látkový, snadno omyvatelný. Tento typ křesla slouží k odpočinku a relaxaci. Když se hodně opřete, můžete se pohupovat. Pro ještě větší pohodlí si lze pořídit také podnožku ve stejném provedení. Relaxační křeslo je ideální ke čtení nebo poslechu hudby.

Pokud budete ochotní do křesla investovat větší sumu peněz, můžete si zvolit masážní křeslo nebo elektricky polohovatelné křeslo. Je však třeba počítat s tím, že jsou poněkud masivní a zaberou hodně místa. Bývají také dost těžká.

Pokud vybíráte křeslo, ve kterém si budete často číst, pak dbejte na to, aby zádová opěrka byla anatomicky tvarovaná. Zajímavou alternativou je pak klasické houpací křeslo, které milují také děti.

Klasický „ušák“

Říkáte si, že ušák je pouze pro seniory? Mýlíte se! Jakmile se jednou posadíte do křesla „ušák“, už nebudete chtít jiné. Jeho největší výhody však poznáte tehdy, když vás u sledování televize přemůže spánek. V ušáku si hlavu pohodlně opřete o jedno z polstrovaných uší a bude se vám tak příjemně odpočívat v jakékoliv poloze. Ušák je tedy ideální na sledování televize. Ovšem své využití najde také při čtení, poslechu hudby nebo také pletení.

Otočné křeslo

Moderní otočná křesla jsou vhodná do pracovny, obývacího pokoje, ale také kavárny či restaurace. Křesla stojí na centrální noze (nejčastěji kovové) a umožňují tak pohodlně se otočit na kteroukoliv stranu. Často se využívají v zasedacích místnostech nebo kancelářích, ale také u relaxačních a odpočinkových křesle.  Otočný mechanismus je velice odolný a trvanlivý.

kreslo_usak_pleteny

Kožené křeslo

Patrně nejkvalitnějším a nejoblíbenější materiálem je kůže. Kožená potahová látka je bezesporu nejpohodlnější. Kožená křesla se kombinují s dalšími výhodami (otočná, nastavitelné područky, ergonomicky tvarovaná záda) a používají se nejen do obývacích pokojů, ale také do kanceláří. Skvěle se doplňují s taburety i sedacími soupravami. V pohodlném koženém křesle si můžete přečíst knihu, sledovat televizi nebo pracovat na počítači.

Zdravé sezení

Ať už jste zvolili jakýkoliv typ křesla, obecně platí, že nejdůležitější je komfort. Zejména pak v případě, že budeme do křesla usedat každý den. A protože bolest zad a pohybového aparátu potrápí čas od času téměř každého z nás, je třeba myslet na zdravé sezení. Důležitá je stabilní konstrukce, pohodlný a přiměřeně prostorný sedák a také anatomicky tvarované opěradlo.

A jakému křeslu dáváte přednost vy? Vybrali jste si to správné, nebo stále ještě tápete? Budeme rádi, když se s námi o své dojmy a názory podělíte.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat, Rady a nápady
kuchyne_kuchynska_linka
Jak vybrat kuchyňskou linku?

Kuchyň by měla být vaší chloubou a vizitkou. Pokud vás...

Zavřít