MagazínJak vybratJak vybrat postelový rošt?

Jak vybrat postelový rošt?

Zdravý a pohodlný spánek je pro nás velice důležitý. Proto bychom měli klást důraz nejen na výběr správné matrace, ale také postelového roštu. Bohužel mnoho lidí na to často zapomíná, vždyť postelový rošt je až pod matrací. Ve skutečnosti však hraje mnohem významnější roli, než si myslíte.

motorovy_rost_polohovaci_nastavitelny_pametovafunkce_pamet

Kvalitní matrace žádá kvalitní rošt

Ani sebekvalitnější matrace vám nezajistí dostatečný komfort, pokud zvolíte nevhodný rošt. Na tomto kousku nábytku se navíc nevyplatí šetřit. Odborníci apelují na to, že zatímco kvalitní matrace vám vydrží několik let, kvalitní rošt může sloužit prakticky celý život. Pro laika však není snadné se v této problematice zorientovat. Existuje totiž celá řada typů postelových roštů. Liší se materiálem, polohováním i typem postele. A samozřejmě každý z nás je jedinečný a potřebuje trochu jiný rošt. Proto se zaměříme na jednotlivé druhy roštů podrobněji.

Základní pravidla při výběru roštů

 • Rošt by měl být dostatečně prodyšný
 • Počet lamel – čím více, tím lépe
 • Lamely by měly být dostatečně pružné
 • Výběr roštu podléhá velikosti postele
 • Rošt můžete pořídit s matrací, nebo s ním dovybavit stávající postel
 • Dostatečná podpora matrace
 • Polohovací rošt, nebo nepolohovací
 • Jaký typ materiálu

Jaké jsou druhy roštů do postele?

Lamelové rošty

Lamelové rošty patří mezi nejrozšířenější typ postelových roštů. Předností lamelových roštů je perfektní odvětrání, dostatečná opora matrace a polohování. Lamelové rošty se nejčastěji dodávají ve velikosti 90 x 200 cm, dále pak 80 x 200 cm, 120 x 200 a 140 x 200 cm. Poslední jmenovaný je vhodný pro užší manželskou postel. Na dvojlůžko širší než 140 cm však budete potřebovat již dva samostatné rošty a dvě matrace. Většina lamelových roštů má nosnost do 130 kg, ovšem lze sehnat i do 150 a dokonce také do 180 kg.

Lamelové rošty rozdělujeme dále na pevné, polohovací a elektrické. Odborníci udávají, že kvalitní rošt poznáme podle toho, že má alespoň 28 pružných lamel. Měly by být lepené z několika vrstev dřeva, což zajišťuje dostatečné odpružení.  Lamely by měly být dostatečně široké. Nejčastěji se vyrábí z masivního dřeva nebo z umělých materiálů.

Laťkové rošty

Laťkové rošty bývají cenově dostupnější. Vynikají jednoduchou konstrukcí a vysokou prodyšností. Velmi často se volí do dětských postelí, protože matrace zespodu velmi dobře větrá a tím se minimalizuje riziko vzniku plísně. Někomu však může vadit, že tyto rošty jsou trochu tvrdší. Laťkový rošt se vyrábí nejčastěji ze dřeva.

Laťkové rošty mohou být buď volné, kdy se jednotlivé laťky spojují nejčastěji textilním pruhem. Další možností jsou pevné laťkové rošty s laťkami upevněnými v rámu.

Talířové a křidélkové rošty

Talířové rošty patří k velmi komfortnímu typu postelových roštů. Jde vlastně o klasické rošty, ve kterých jsou místo lamel umístěné talíře nebo takzvaná křidélka. Jsou vhodné pod kvalitní latexové či pěnové matrace. Odborníci poukazují na to, že křidélkové rošty dokážou zajistit nejlepší odpružení ze všech typů roštů. Proto bývají často nabízeny jako zdravotní a ortopedické. Jsou vhodné pro lidi, kteří trpí častými bolestmi zad a páteře a pro seniory.

Pevné, nebo raději polohovací?

Další otázkou je, zda zvolit pevný rošt nebo raději takový, který můžete polohovat podle potřeby? Jestliže máte kvalitní a dobře ohebnou matraci, můžete zvolit polohovací rošt. Zajistí vám větší komfort a můžete lůžko přizpůsobit podle svým potřebám. Polohovací rošty jsou určené pod pěnové, latexové a sendvičové matrace. Vybrat si dále můžete rošty s různým počtem poloh. Obecně platí, že čím více poloh rošt umožňuje, tím cena stoupá, ale také váš komfort při spaní. Může vás zajímat co je ramenní kolébka roštu.

lamela_nastaveni_tuhosti_rostu_lamely_lamelovyrost

Manuální, nebo elektrické polohování?

Jestliže se rozhodnete pro polohovací rošt, budete muset řešit další otázku. Jaký typ polohování? Můžete zvolit manuální neboli mechanické či automatické.

Lidé, kteří jsou po úrazu, senioři a osoby se sníženou pohyblivostí ocení automatické polohování. Tento typ polohování bývá zpravidla v nemocnici. Jednoduše pomocí tlačítka nepolohujete postel podle potřeby. Ovládání může být řešeno buď drátově, nebo bezdrátově. Rozsah polohování bývá zpravidla  vleže až do sedu i s možností polohování v oblasti nohou.

Manuálně polohovatelné rošty jsou samozřejmě levnější variantou a pro zdravé osoby bohatě postačí.

Rošty vhodné pro úložný prostor

V současné době lidé velmi často pořizují postele s úložným prostorem. K těmto účelům slouží speciální rošty vhodné pro úložný prostor. Pokud úložné prostory používáte často, nejvhodnější jsou rošty s písty. Písty zjednodušují manipulaci roštem. Levnější variantou jsou rošty s výsuvným kováním, které jsou však vhodné pro občasné používání úložných prostor.

Vyklápěcí rošty

Dalším speciálním typem jsou takzvané vyklápěcí rošty. Díky speciálnímu mechanismu umožní pohodný přístup do prostoru pod postelí. Jestliže máte postel s úložným prostorem, který je zabudovaný pod postelí, pak pro vás bude vyklápěcí rošt doslova nutností. Jsou složeny z pevného masivního rámu a výklopného rámu, v němž jsou zabudované jednotlivé lamely.

Dále rozlišujeme vyklápěcí rošty čelní, jež umožňují přístup do úložného prostoru ze strany u nohou. A dále boční vyklápěcí rošty, které umožní vyklápění z podélné pravé či levé části postele.

Jakou velikost roštu do postele?

Jestliže pořizujete rošty do manželské postele v rozměru 160 x 200 nebo 180 x 200 cm, či jednolůžko 90 x 200 a 140 x 200 cm, je třeba pořídit správný rozměr roštu. Proto si vždy dobře ujasněte velikost vašeho lůžka.

 • Rošt do postele 180 x 200 cm – potřebujete pořídit dva rošty o rozměru 90 x 200 cm
 • Rošt do postele 160 x 200 cm – do této velikosti se vkládají dva rošty o velikosti 80 x 200 cm
 • Rošt do postele 200 x 200 cm – dva lamelové rošty o rozměru 100 x 200 cm
 • 140 x 200 cm – budete potřebovat 1 rošt o rozměru 140 x 200 cm, nebo dva samostatné rošty o velikosti 70 x 200 cm
 • Rošt do postele 120 x 200 cm a do jednolůžka – vkládá se jeden rošt o stejné velikosti
 • Rošt do atypické postele – lze pořídit speciální rošty atypických rozměrů, nebo na vyšší hmotnost až do 180 kg

A jaký typ postele a roštu máte doma vy? Čemu dáváte přednost a zvolili byste stejně, kdybyste nyní šli pořizovat novou postel? Budeme rádi, když se s námi podělíte.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
psaci_stul
Jak velký psací stůl vybrat?

Máte doma malého předškoláka, který půjde v září do školy? Nebo...

Zavřít