MagazínJak vybratJak vybrat pohodlnou a praktickou pohovku?

Jak vybrat pohodlnou a praktickou pohovku?

Pohovka je bezesporu dominantou a středobodem každého obývacího pokoje. Je ochranitelkou a zprostředkovatelkou našeho pohodlí, relaxace, společného času s rodinou i hostitelkou návštěv.

pohovka

Výběr pohovek je opravdu pestrý, od velikostí přes nejrůznější funkce a lehce se tak může stát, že najednou vlastně nevíte, která je ta pravá. Pokud právě u vás doma nastal čas pro nákup pohovky, jistě vám budou k užitku následující řádky, které vám poodhalí, která pohovka je pro vaše potřeby a požadavky jako stvořená.

Design, materiál, velikost i tvar

I když jste už léta zakoukaní do luxusní pohovky a sníte o tom, jak bude pyšně zdobit váš obývací pokoj, před její koupí je důležité a hlavně praktické, zvážit několik bodů. Představte si, jak bude pohovka reálně vypadat ve vašem konkrétním interiéru a zda s vaším stávajícím zařízením bude skutečně ladit a nebude působit jako pěst na oko. I když je vzhled individuální záležitostí, co už je ryze praktickou otázkou je fakt, zda se pohovka do místnosti pohodlně vejde a nezabere tolik místa, že kolem ní nebudete moci ani projít, či její tvar znemožní jakoukoli další činnost v obývacím pokoji. Nezapomeňte ani na otevírání dveří, přístup k topení a také to, zda pohovku – především v panelovém domě – do bytu vůbec dostanete. Pohovka by také měla umožnit pohodlné usazení všech členů domácnosti, počet míst k sezení je tedy také neméně důležitý, stejně jako potahový materiál. Dbejte nejen na vzhled, který kůže či klasický látkový potah nabízí, především také na funkčnost a skutečnost, zda vám doma pobíhají čtyřnozí kamarádi či malé děti, které materiálu pohovky dají pořádně zabrat.

Rozkládací pohovka skrývá bonus, který oceníte

Rozkládací pohovka dokáže stejně dobře sloužit ve dne i v noci. Díky své funkci rozkladu je vyhledávaná v jednopokojových bytech či garsoniérách, kde přes den plní funkci klasické pohovky a v noci se pak promění v plnohodnotné lůžko, na kterém se vyspíte stejně jako na běžném lůžku. Poradí si s jakýmkoli prostorem a díky různým způsobům, jak lze pohovku v lůžko proměnit a uspořit tak místo, si dopřejete skutečné pohodlí 24 hodin denně. Oceníte ji však i v případě, že máte svou vlastní ložnici. Nečekané návštěvy, kamarádi vašich dětí i romantická pohoda u zamilovaného filmu – všechny zvládne vzít pod svá křídla rozkládací pohovka.

pohovka_spodruckami

Extra moderní nízké pohovky

Jsou doslova luxusními kousky, které dokonale padnou do stylového interiéru dnešních dní, zároveň však poskytují potřebné pohodlí a komfort, který u pohovek hraje prim. Vzhledově působí vzdušně a jsou koncipovány v jednoduchých geometrických tvarech, jejich čisté linie a jednoduchý styl oceníte i v budoucnosti. Svěží pohovka vás po čase neomrzí a stále ji můžete vylepšovat a oživovat přehozy či dekorativním polštářky. Moderní nízké pohovky mohou být dvoumístné, ale také v rohové variantě pro větší počet osob a i když na první pohled mohou působit neútulně, zavrtáte se do nich tak, že vstávat se vám chtít nebude. U nízkých pohovek můžete také zvolit různorodou šíři sedací části. Komfort zaručují užší i širší varianty, u těch užších je však více kladen důraz na estetickou stránku a vaše povalování jim ani nesluší. Pokud toužíte především po pohodlí, nízké pohovky s dostatečně širokou sedací částí umožní i lenošení v poloze ležmo.

Klasické pohovky s vysokou opěrkou jsou stále IN

A jejich tajemství, proč se tak dlouho drží na výsluní, je prosté. Jsou to zkrátka pohovky, jejichž výhody jsou léty prověřené a jejich zádová opěrka přináší dostatečnou oporu vašemu tělu a to včetně často unavené šíje a hlavy. Vysoká opěrka je také dobrou volbou pokud jste vyšší postavy – získáte pohodlí pro celá svá záda a nehrozí tak časté hrbení či nepřirozené choulení, vše je však vždy o vašem pocitu. Pro svůj design je často vyhledávaná pro obývací pokoje zařízené v rustikálním, retro či zámeckém stylu.

Polštářové pohovky si vás zhýčkají

Velké polštáře, které už z dálky lákají k odpočinku, si vás získají na první pohled. Nejen, že se do nich snadno zavrtáte a dokonale si je můžete uzpůsobit svým potřebám, čímž odpadá případné nepohodlí, zároveň však umožňují poskytnout vašemu interiéru změnu, kdykoli po ní zatoužíte. Stačí opatřit polštářům náhradní potahy v různém barevném provedení či dekoru a měnit je třeba podle nálady.

Pohovka chaise longue je designovým skvostem

Pod tímto zvučným francouzským názvem se také ukrývá typické francouzské pohodlí. Tato pohovka připomíná svým vzhledem lenošku, a lenoší se na ní vskutku báječně. Chaise longue je někdy řazena mezi křesla, rozhodně je však dokonalou kombinací výhod křesla a pohovky zároveň, proto se také často stává přirozenou součástí rohových pohovek. Díky ní si tak můžete na pohovce nejen posedět, ale také poležet, aniž byste museli zvolit funkci rozkladu.

Rohová pohovka umí kouzlit s prostorem i pohodlím

Jejich největší výhodou je dokonalé využití rohu místnosti, se kterým si často nevíme rady. Díky umístění pohovky do rohu získáte v místnosti daleko větší prostor a na takovouto pohovku se také vejde více osob, které mají k sobě navíc i mnohem blíže. Rohová pohovka umí elegantně zúročit každý centimetr a svým tvarem navíc zvládá i funkci lenošky. Pokud zvolíte i možnost rozkladu, získáte zkrátka pohodlí bez kompromisů. Rohová pohovka také zastane roli částečného předělu místnosti – její zadní část poskytne potřebné soukromí i prostor k dětské hře i pracovním povinnostem.

Pohovky s funkcemi myslí na vaše blaho

Z doplňkových funkcí nejčastěji oceníte praktický úložný prostor, ochudit se však nemusíte ani o naprosté pohodlí díky nastavitelným područkám, opěrkám hlavy či vysouvacím podnožkám nohou. Absolutní slastí pak jsou pak polohovatelné sedací a zádové části pohovky.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
kreslo_podrucky_obyvaci_pokoj
Jak vybrat správné křeslo?

Přemýšlíte o koupi křesla do bytu a nevíte, jaké zvolit?...

Zavřít