MagazínJak vybratJak vybrat kuchyňskou linku?

Jak vybrat kuchyňskou linku?

Kuchyň by měla být vaší chloubou a vizitkou. Pokud vás nyní čeká modernizace kuchyně, nebo pořizujete novou, jistě vás tento článek zaujme. Zařizovat své bydlení bývá mnohdy příjemná, i když nepochybně také náročná záležitost.

kuchyne_kuchynska_linka

Kuchyň je místnost, která by měla být spíše účelová, prostorná a samozřejmě také designově krásná podle vašich představ. Někdy však není jednoduché všechny své preference skloubit.
Výběr kuchyňské linky může být někdy pěkně tvrdý oříšek. Je totiž potřeba zajistit správný tvar, velikost, rozložení jednotlivých skříněk a spotřebičů, zvolit určitý materiál. Zkrátka je toho mnoho. Ve výsledku to totiž bude mít velký vliv na váš komfort při vaření a dostatek úložného prostoru.

Jaký tvar bude mít vaše kuchyňská linka?

Volba tvaru kuchyňské linky by měla být prvním krokem. Tvar se odvíjí od velikosti prostoru i vašich preferencí, jaký nábytek a spotřebiče se budou v kuchyni nacházet. V malém panelákovém bytě je často velkým nedostatkem prostor. Proto je třeba volit takový tvar, který bude nejvíce praktický. Pokud naopak disponujete velkým rodinným domem a plánujete obrovskou kuchyň, opět budete volit jiné uspořádání. Pojďme si jednotlivé tvary podrobně popsat.

Kuchyně ve tvaru písmene U

Kuchyně do tvaru U se často situují jednou stranou do prostoru a tvoří tak dělící prvek mezi obývákem a jídelnou. Jako dělící prvek se často využívá barový pult s posezením. Kuchyně do U působí na první pohled velice útulně. Vše máte blízko takřka „po ruce“.

Tento typ kuchyně má velké nároky na prostor. Proto v panelákovém bytě na ně můžete většinou zapomenout. Vzdálenost mezi proti sobě stojícími stěnami by měla být alespoň 120 cm, abyste měli dostatek prostoru k pohybu. Vhodná vzdálenost stěn je 140 až 150 cm. Jedině tak se v kuchyni nebudou mačkat dva lidé.

Velkou předností této kuchyně je dostatek úložného prostoru, který máte prakticky po obou stranách. Volí ji často ti, kteří rádi a hodně vaří a používají tak velké množství nádobí. Při její realizaci využijete až 3 plné stěny. Abyste měli maximální komfort při práci, doporučujeme zvolit prostor mezi stěnami alespoň 2 metry. Tato dispozice je vhodná jako předělení kuchyně od jídelny či obývacího pokoje.

Kuchyně s ostrůvkem

Další možností je kuchyně s ostrůvkem, která se v současné době hojně využívá. Ostrůvek lze přidat prakticky ke každému tvaru kuchyně, ovšem nejvíce vyniká u rovných kuchyní. Architekti často doporučují kuchyně s ostrůvkem, protože působí originálně a neokoukaně. Ostrůvek můžete navíc využít libovolně, jako pracovní či odkládací plochu, nebo na něj položit nějaký spotřebič.

Moderní kuchyně s ostrůvkem patří k těm nejžhavějším trendům. Někteří lidé nedají na ostrůvek dopustit, jiní jej však budou proklínat. Hodně totiž záleží na tom, k jakému účelu jej používáte a jaké jsou vaše kuchařské návyky. V ostrůvku můžete mít zabudovaný sporák, ale také kuchyňský dřez nebo jej využívat jako pracovní či odkládací plochu.

Kuchyně s ostrůvkem je však náročnější na prostor, takže opět do panelákového bytu většinou není
zcela vhodná.

Zajímavou možností je ostrůvek s barem. Navíc barové posezení může být ve stejné výšce, jako vaše pracovní plocha. Působí to velmi pěkně. Ostrůvky se často kombinují s jídelními stoly, nebo do nich můžete nechat zabudovat různé výklenky či vinotéky.

Praktické je také nechat si zabudovat do ostrůvku zásuvky. Můžete tak na tomto místě zapojit nějaký kuchyňský spotřebič, nebo třeba i rádio či počítač.

Rohové kuchyně

Rohové kuchyně najdou nejčastěji své uplatnění v panelových bytech, ve kterých je problém s dostatkem prostoru. Tyto kuchyně obvykle kopírují písmeno L a jsou také nejvíce populární. Disponuje totiž dostatečným úložným prostorem, kterého je v panelákových bytech pomálu. Většinou se tento typ kuchyně rozděluje na sekci vaření a na samostatnou sekci mytí na protější straně nebo v rohu. Na konci této sestavy bývá umístěna lednice a potravinová skříň. U rohové kuchyně můžeme využít okno, pod které lze umístit dřez.

Rohová kuchyň není náročná na prostor, přesto bychom to s minimalizací neměli přehánět. Délka pracovní desky by měla být alespoň 70 cm na šířku, abychom měli dostatek prostoru. Pracovní zóny jsou od sebe velmi dobře odděleny.

A jaké jsou další možnosti?

Výše jsme vyjmenovali ty nejzákladnější typy kuchyní. Velmi často se také setkáváme s kuchyní ve tvaru písmene „G“. To už je hodně spletitá kuchyň, která vyžaduje více místa na skříňky a poličky, mezi které se musí dostat ještě spotřebiče a dřez. Problém může být s okny a dveřmi, které mohou limitovat realizaci této kuchyně.

Kuchyně ve tvaru G je vlastně hodně podobná kuchyni s ostrůvkem. „Géčko“ bývá navíc praktické řešení také do panelových domů.

Další možností je pak jednořadá nebo dvouřadá kuchyň, která se však už tolik nevyužívá. Tyto dva typy jsou vhodné do úzkých místností, jednořadá kuchyň se obvykle volí do garsonek.

kuchyne_sostruvkem_ostruvek_kuchynska_linka

Jaké rozměry a materiál?

Ideální velikost kuchyňské linky činí 4 metry a výška pracovní desky by se měla pohybovat kolem 90 cm. Dbejte na to, abyste měli dostatečně prostornou pracovní desku a také místo na odkládání nádobí vedle dřezu.

Oblíbeným materiálem je klasický laminát. Pokud si však potrpíte na luxus, můžete zvolit kvalitnější masiv. Velmi důležitá je také volba materiálu pracovní desky. Měla by být dostatečně odolná a zároveň působit elegantně. Často se používají kamenné desky, které jsou zhotovené z mramoru či žuly. Malou nevýhodou však může být jejich zvýšená nasákavost. Zvolit však lze také pracovní desku z nerezu nebo přírodního dřeva. Oblibě se těší také laminátové desky, které představují levnější alternativu kuchyně, a jejich údržba není náročná.

Jaké jsou trendy moderní doby?

Na pomyslné špičce ledovce se stále drží propojení kuchyně s obývacím pokojem. Architekti jsou této variantě velmi nakloněny, stejně tak zákazníci. Působí to vzdušně, svěže a příjemně. Naopak uzavřená kuchyň se zdá být menší a neútulná.

Pokud jde o dispoziční řešení kuchyní, pak v popředí stojí kuchyňský ostrůvek. Obecně dokonce platí, že čím větší, tím lepší. Kuchyňský ostrůvek dominuje celé místnosti a za ním je rovnoběžně uspořádána zbývající část kuchyně. Navíc architekti ještě poukazují na to, že ostrůvek spojuje lidi a vybízí je, aby společně trávili více času. Zatímco jeden člen domácnosti stojí u sporáku, další může využít ostrůvek k četbě nebo práci na počítači, či krájení zeleniny. Jedinou nevýhodou ostrůvku je, že vyžaduje větší prostor.

Jakmile máte o své budoucí kuchyni představu, oslovte několik kuchyňských studií nebo prodejců nábytku. Pokud si však s návrhem nevíte rady, můžete si nechat vytvořit plánek podle svých požadavků. Zruční truhláři vám zase udělají kuchyň na míru, ovšem za tuto službu si připlatíte.

kuchyne_kuchynska_linka_bila

Základní pravidla nové kuchyně

Na závěr bychom ještě rádi zmínili pár obecných pravidel, kterých se můžete držet:

  • Dřez by nikdy neměl být vedle varné desky
  • Vedle lednice by neměly stát spotřebiče, které vydávají teplo
  • Dbejte na správnou výšku pracovní desky
  • Troubu si nechte vsadit alespoň do výšky nad 80 cm, je to bezpečnější při manipulaci s horkým nádobím

Jaký tvar kuchyně máte doma vy a jaké jsou vaše preference, rady, nápady a dotazy? Napište nám.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
sedacisouprava_sedacka_rohova_sedaci_souprava
Jak vybrat sedací soupravu, aby se stala perlou vašeho obývacího pokoje?

Sedací souprava je dominantou obývacího pokoje, která na sebe strhává...

Zavřít