MagazínJak vybratJak vybrat jídelní židle

Jak vybrat jídelní židle

Při výběru a nákupu jídelního nábytku je třeba vzít v potaz několik kritérií. Kromě toho, že by měl zapadat do celkového stylu vybavení, správný výběr závisí také na velikosti jídelní části a neměně důležitý je i zvolený materiál, tvar a správné rozměry.

plastove_designove_drevene_jidelni_zidle

Opravdu kvalitní židle mohou sloužit několik let a pouze špičkové produkty dokáží splnit nároky jak na dlouhou životnost, tak i pohodlné a zdravé sezení.

Jiné židle se hodí do samostatné jídelny, jiné do menších prostor a jiné do bytů, které disponují pouze malým jídelním koutem. Pokud nejste omezeni prostorem, jsou nejlepší volbou robustnější jídelní židle s područkami, čalouněním a vyšším opěrákem. Tyto židle jsou skutečně pohodlné. Naopak do menších prostor se spíše hodí subtilnější židle s nižšími zádovými opěrkami nebo lehké plastové skládací židle.

Levnější materiál a méně kvalitní zpracovaní sice snižuje cenu, ale také kvalitu židle. Nevhodné jsou zejména slabé sváry a také příliš velké množství suků u dřevěných židlí zejména v namáhaných částí. Za nejspolehlivější jsou považovány ohýbané spoje a vyšší pevnost zaručují spoje šroubované. Důležitá je také dostatečná nosnost židle. Kvalitní židle poznáte například podle použitých nožních spojů (vodorovné spojovací příčky mezi nohami židle), které brání rozviklání.

bile_drevene_jidelni_zidle

Dřevěná klasika, moderní plast nebo nadčasový kov?

Materiál, z něhož je jídelní židle vyrobená, má zásadní vliv nejen na kvalitu sezení. Na výběr jsou klasické jídelní židle z masívu nebo odlehčené dýhy, moderní designové židle z plastu a kovu či kombinace několika různých materiálů (kov + koženka, dřevo + uměla hmota + čalounění apod.). Velmi oblíbeným materiálem je například dub – pevný a odolný materiál s výraznou kresbou. Měkké dřevo jako smrk či borovice je lacinější a lehčí, ale náchylnější k poškození.

Plastové židle jsou moderní, praktické a snadno udržovatelné. Do domácnosti vnáší minimalistickou eleganci a pestrost a hodí se zejména do menších prostor, kde působí odlehčeným dojmem. Navíc nabízí velkou variabilitu, co se týče tvarů a barev, a dokáží tak oživit každou domácnost. Designové plastové židle jsou dokonale ergonomické a splňují nejvyšší nároky na kvalitu, vzhled, funkčnost i pohodlné sezení. Navíc se hodí k různým materiálům od dřeva až po kov.

Žádané jsou také kovové židle, které se často kombinují s dalšími materiály – kov a čalounění. Z kovu je vyrobená podnož, pro sedák a opěrák se používá plast nebo čalounění. Kovové židle jsou pevné a odolné, díky modernímu designu dodají kuchyni a jídelně šmrnc a navíc jsou díky snadné údržbě vhodné pro rodiny s dětmi.

Optimální rozměry jídelní židle

Vhodné konstrukční řešení je velmi důležité pro celkovou kvalitu, životnost židle a samozřejmě i pohodlné sezení. V židli bychom neměli sedět “nacpaní” a dostatek volného místa by nám mělo zůstat po obou stranách.

Židle by měla respektovat výšku stolu a rozteč jeho nohou. Mezi deskou stolu a sedákem židle by mělo být nejméně 30 centimetrů volného místa. Židli by mělo jít pohodlně zasunout pod stůl, aniž by nebyl narušený dostatečný prostor pro nohy. Ergonomické požadavky na jídelní židli stanovují minimální výšku sedáku i rozměry sedáku, které jsou důležité pro pohodlné sezení. Sedák židle by měl být dostatečně široký a vysoký tak, aby chodidla zůstala na zemi a kolena byla v pravém úhlu s podlahou.

Rozměry židle pro dospělého člověka a dítě:

Pro dospělého při výšce cca 180 cm:

  • výška sedáku – 46 cm od země
  • výška desky stolu – 76 cm od země
  • šířka sedáku – 40 x 40 cm
  • mezera mezi sedákem a podkolenní jamkou –  7-10 cm
  • vzdálenost sedáku od desky stolu – 30 cm
  • vzdálenost stolu od stěny či nábytku aspoň – 1 m
  • prostor kolem židle alespoň – 1-1,2 m2

Pro dítě při výšce cca 120 cm:

  • výška sedáku – 30 cm od země
  • výška desky stolu – 52 cm od země

Všeobecně jsou pro sezení pohodlnější oblé tvary židlí a měkké čalounění z kůže či textilu. Je-li opěrák mírně zakloněný dozadu při sezení nedochází k nepříjemnému stlačování žaludku. Také hrana sedáku je lepší zaoblená, jelikož přední ostrá hrana sedáku způsobuje nepříjemný tlak do podkolenních jamek. Umožňuje-li to dostatek prostoru, jsou v každém případě lepší široké židle s vyšším opěrákem podporujícím stabilitu zad, a područkami vhodnými i pro delší sezení. Obecně platí, že područky by neměly být výše než loket.

drevene_jidelni_zidle

S čalouněním nebo bez?

Někomu se lépe sedí na tvrdší dřevěné židli, jiný dá přednost měkkému polstrování či čalounění. Zakoupit si samozřejmě můžete i samostatné sedáky. Každý se tak sám rozhodne, zda dává přednost tvrdému či měkkému sezení. Čalouněné židle mají velký výběr barev a vzorů, přičemž jako materiálu se nejčastěji používá kůže, levnější eko kůže, koženka a další pevnější textilní materiály.

Jelikož se u jídelního stolu především jí, jsou čalouněné jídelní židle daleko více náchylné k zašpinění. Možností je zakoupit židle se snímatelnými potahy. Ty v případě potřeby jednoduše sundáte a vyperete. Jinak jsou vhodnější židle s potahy vyrobených z textilií upravených proti špíně, skvrnám a tekutinám, které lze vyčistit pomocí speciálních čistících pěn a přípravků určených přímo na čalounění u jídelních židlí. Tuto možnost ocení zejména rodiny s malými a neposednými dětmi. Nejlépe se však čistí kožené, plastové a kovové židle, které stačí otřít vlhkým hadříkem. Dřevěné židle je lepší ošetřit speciálními přípravky na dřevo či dýhu.

Co se týče aktuálních barevných trendů, vyhledávané jsou zejména méně výrazné barvy – béžová, písková a tmavě hnědá, které bez problémů zapadnou do každého interiéru. Z výrazných barev jsou oblíbené odstíny oranžové, žluté a zelené. Židle s koženým čalouněním vypadají luxusně a ani jejich údržba není složitá, nevýhodou je však vyšší cena.

 

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
motorovy_rost_polohovaci_nastavitelny_pametovafunkce_pamet
Jak vybrat postelový rošt?

Zdravý a pohodlný spánek je pro nás velice důležitý. Proto...

Zavřít