MagazínJak vybratVýběr nejlepší sedací soupravy? Víme jak na to

Výběr nejlepší sedací soupravy? Víme jak na to

Sedací souprava tvoří podstatnou část obývacího pokoje. Zaujímá poměrně velký prostor a jedná se o dominantní designový prvek. Pořízení vhodné sedačky je proto důležitým krokem. Správný výběr by měl být podřízen několika důležitými body a vybraná sedací souprava by měla představovat to nejlepší možné řešení. Toho je možné dosáhnout jedině se správnou teoretickou přípravou. Podívejte se na přehled základních typů, různých tvarů, dalších funkcí a používaných materiálů u sedacích souprav.

sedacisouprava_sedacka

Sedací soupravy různých tvarů

Různé tvary pro různé množství místa a kompozici v místnosti. Oblíbené jsou rohové sedací soupravy, které skvěle využijí volný prostor v rohu místnosti. Tento typ se vyznačuje tím, že obě strany bývají víceméně stejně dlouhé.

Druhým typem jsou sedačky do L. Rozvržení prostoru je takové, že na jedné straně bývá delší pohovka a na druhé straně o něco kratší. Celkově připomínají právě písmeno L. Hodí se jak pro umístění těsně ke stěně, tak pro volnou kompozici do interiéru.

Hlavně do větších místností a pro pohoštění více lidí se hodí sedací soupravy do U. Ty bývají o něco větší a tvořené třemi částmi – středovou a okolními dvěma prostory s dalšími místy pro sezení. Jak již název napovídá, ve výsledku připomínají tvar písmene U. Oblíbená je kombinace této sedačky, ke které je do středu umístěn konferenční stolek.

Nastavte si podhlavníky a udělejte si pohodlí

Především jde o pohodlí. Vědí to i výrobci sedacích souprav, a proto existují promyšlené typy, které nabízí polohovatelné opěrky hlavy. Možnost nastavit si podhlavník podle potřeby ocení všichni, které trápí bolesti krční páteře nebo si jen rádi pohodlně opřou hlavu a udělají si pohodlí.

Kromě pohodlí jsou sedačky vybaveny i dalšími systémy a dokážou zajistit mnohem více, než pouze příjemné posezení.

Rozkládací sedací soupravy jako alternativní lůžko

sedacisouprava_sedacka_rozlozena_rozkladaci

Znáte to, přijede návštěva a najednou zjistíte, že postelí je málo, nafukovací matrace se rozbila a není kde přespat. Právě k těmto účelům se hodí rozkládací sedací soupravy. Jsou navrženy tak, aby se daly co nejlépe rozložit a nabídly tak alternativní lůžko alespoň pro jednu osobu. Velikost této náhradní postele a komfort ležení záleží na konkrétním typu sedačky. Do některých je možno přidat externě plnohodnotnou matraci, jiné jsou založeny čistě na rozkládacím principu s již implementovaným řešením.

Nutno je však podotknout, že spaní na rozkládacím gauči by mělo být pouze dočasné a ve většině případů není kvalita lůžka srovnatelná s kvalitou, kterou nabízí kompletní postel s kvalitní matrací.

Úložný prostor

sedacisouprava_sedacka_ulozny_prostor

Když už vybrat sedačku, tak ať je co nejvíc praktické. Kromě dalšího lůžka je oblíbeným využít sedacích souprav úložný prostor. Výsuvná spodní zásuvka nebo odklápěcí vrchní část, pod kterou se skrývá prostor na ukládání věcí, rázem nabídne zcela nové možnosti, kam uskladnit lůžkoviny, méně potřebné věci a podobné.

Velikost úložného prostoru opět závisí na celkové velikosti dané sedačky. U těch větších například do tvaru písmene U je možné sehnat i takové typy, které nabízí prostorný úložný prostor v každé své části.

Výběr potahového materiálu a výplně

Výběr potahového materiálu je důležitým krokem. Rozhoduje o tom, jak hodně budete muset o sedací soupravu pečovat, jakou bude mít barvu a jaký bude její celkový vzhled. Kvalitní potahový materiál by měl působit esteticky příjemně, měl by být příjemný a pokud možno s dlouho výdrží.

Mikroplyš je příjemný materiál ze směsi bavlny a polyesteru, který je překvapivě odolný proti nečistotám. Žinilka má podobné vlastnosti, ale její převážnou část tvoří bavlna a je více náchylná k zašpinění. Kůže je klasickým a často používaným materiálem na kvalitnějších sedacích soupravách. Při správné péči má dlouhou výdrž a působí příjemným a luxusním dojmem. Od používání koženky se již upouští, protože tato syntetická useň sice vypadá na první pohled jako pravá kůže, ale často praská. Lepší levnější variantou klasické pravé kůže je takzvaná eko kůže, která má podobné vlastnosti jako skutečná kůže, ale není z živočišných materiálů. Jedná se o speciálně navrženou vrstvu polyuretanu se spodní vrstvou bavlněného úpletu. Snadno se udržuje a má dobrou výdrž.

Výplň rozhoduje o měkkosti sedací soupravy a o tom, jak dlouho si udrží svůj tvar bez toho, aby se objevily prosezená místa. Polyuretanová pěna neboli molitan nabízí dobrý poměr ceny a kvality s pohodlným sezením. Výplň z polyuretanové pěny bývá někdy doplněna o husí nebo kachní peří pro měkčí sezení. Dalším materiálem je studená pěna, která je pevnější, má dobré elastické vlastnosti a je dostatečně pružná. Při sezení se vytvaruje podle člověka a má dlouhou životnost. Posledním z často používaných materiálů je visco pěna, která je často známá pod označením líná pěna. Má paměťový efekt a svoji tuhost mění v závislosti na teplotě a přizpůsobuje se postavě člověka.

Správná péče o sedačku výrazně prodlouží její životnost

Většina materiálů, jako je kůže, koženka nebo eko kůže, vyžadují pravidelnou péči v podobě aplikace speciálních přípravků. Nátěr speciálním krémem pomáhá snížit rychlost otěru materiálu a zachovat krásný a lesklý vzhled.

Která je ta nejlepší?

To, která sedací souprava je ze všech nejlepší, záleží čistě na vás. Před zakoupením je vhodné zvážit všechny možnosti, porovnat s jinými typy sedacích souprav a případně i osobně vyzkoušet. Jakmile narazíte na tu pravou, jednoduše to poznáte a už nebudete chtít žádnou jinou.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
retro_hodiny_nastenne
Víte, jaké druhy nástěnných hodin existují? Zde máte přehled

Tichý tikot vteřinové ručičky. Slyšíte, jak ubíhá čas. Při pohledu...

Zavřít