Výběr matrace

Kvalitní spánek do velké míry rozhoduje o tom, jak se budeme dennodenně cítit a jaké budeme podávat výkony. Je proto zcela na místě mít ve své posteli pohodlnou matraci, na které se nám dobře spí i relaxuje. Ostatně, v posteli strávíme třetinu života, takže investice se vyplatí. Jaká matrace je ale ta pravá a na co si dát pozor?

Druhy matrací

Matrace existují v několika druzích lišících se ve složení a s ním souvisejícími vlastnostmi. Klasikou jsou matrace pružinové a taštičkové matrace, které jsou obě tvořeny pružinami. Rozdíl je v tom, že u taštičkových matrací jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků – tzv. taštiček, které umožňují individuálně reagovat na tlak těla a optimálně tak rozložit jeho hmotnost. V taštičkách navíc mohou být v různých zónách pružiny s různou tuhostí, čímž lze optimálněji vyhovět potřebám člověka i pro každodenní užívání. Naopak pružinové matrace by měly být volbou spíše pro rekreaci nebo občasné spaní obecně.

Další variantou jsou matrace sendvičové, které se skládají z několika vrstev odlišných materiálů nebo z několika vrstev stejného materiálu s různou objemovou hmotností. Existují přitom i dvoustranné varianty, kdy je každá ze stran jinak tvrdá. Tyto matrace nejčastěji tvoří klasická polyuretanová pěna, studená pěna nebo líná pěna. Právě vysokoelastické polyuretanové pěny (takzvané líné pěny) jsou přitom hitem současnosti, protože dovedou v závislosti na okolnostech měnit své vlastnosti – konkrétně ustupovat a měknout při kontaktu s tělem, což umožňuje dokonalé přizpůsobení každému jedinci.

Takovéto matrace se navíc i pomalu vracejí do svého původního tvaru, čímž nedochází k narušení krevního oběhu, a navíc je eliminován vznik proleženin. Podobně elastické, avšak cenově příznivé jsou studené neboli visco pěny, které se rovněž pružně přizpůsobují tělu, a navíc jsou prodyšné a skvěle odvádějí tělesné teplo, takže eliminují výskyt roztočů.

Mezi nejkvalitnější matrace se pak řadí matrace latexové, které jsou vyrobeny z přírodního kaučuku a mají skvělé ortopedické vlastnosti, bodovou elasticitu i dlouhou životnost. Nevýhodou je ale menší prodyšnost. Luxusními novinkami ve světě matrací jsou pak matrace gelové, u kterých je spací plocha vyplněná gelem, který je položen na pěnové desce. Gel je maximálně přizpůsobivý a nikdy se neproleží, nemluvě pak o výjimečných kvalitách v otázkách hygieny nebo odvodu tepla.

Jak vybrat ideální matraci

Výběr matrace by rozhodně neměl být záležitostí, kterou zvládnete přes internet. Možná máte určité představy a možná jste si nastudovali teorii týkající se toho, jaká matrace je vhodná právě pro vás, přesto nic nevydá za několikaminutové poležení na dané matraci v poloze, ve které usínáte a spíte. Nebojte se přitom experimentovat a klidně si v prodejně poležte na diametrálně odlišných matracích. Třeba vás samotné překvapí, že ačkoliv jste byli celí život zvyklí na určitý typ a druh, mnohem více vám vyhovuje něco jiného.

Několikaminutová spokojenost při zkoušce matrace by ale ještě neměla vést k definitivnímu rozhodnutí. Ideální je zapůjčit si matraci na noc domů a posoudit ji v reálných podmínkách. Možnost zapůjčení matrace je dnes již běžnou záležitostí a specializované prodejny jej nabízejí bez rozpaků.

Jak odborně otestovat matraci

Kromě subjektivního pocitu můžete na matraci sledovat například její elasticitu nebo tvrdost, která by měla odpovídat individuálním potřebám každého člověka. Elasticita matrace by měla být bodová, tudíž by se matrace měla prohnout vždy pouze v místě, kde se na ni zatlačí, nikoliv se deformovat komplexněji. Co se týče tvrdosti, správnou tvrdost poznáte především v poloze na boku, ve které by vaše páteř měla zůstávat v rovině.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Správné léto nemůže začít bez praktického zahradního zastínění

I když staré dobré přísloví o tom, že kam nechodí...

Zavřít