MagazínJak vybratJak velký psací stůl vybrat?

Jak velký psací stůl vybrat?

Máte doma malého předškoláka, který půjde v září do školy? Nebo dítě školou povinné či teenagera? V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat psací stůl pro děti od nejmenších až po ty téměř dospělé. Vybrat vhodný psací stůl není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důležitá je výška, materiál, barva i správné nastavení.

psaci_stul

Pro kolik lidí bude stůl určený?

Ideální je samozřejmě to, aby každé dítě mělo svůj vlastní psací stůl. Pokud máte dvojčata či vícerčata, je pravděpodobné, že budou mít podobné nároky. Nicméně u starších a mladších sourozenců už je třeba přizpůsobit jinak výšku i velikost. Proto je vždy vhodné snažit se o to, aby každé dítě mělo svůj psací koutek.

Základním kritériem je zkouška pracovního stolu. Dítě by si mělo ke stolu sednout a vyzkoušet si, zda se mu sedí pohodlně.

Jaké rozměry by měl mít psací stůl?

Při výběru psacího stolu bychom měli zohlednit především výšku. Tu je třeba přizpůsobit potřebám dítěte. Dítě by se u stolu nemělo hrbit, naklánět, ale sedět rovně a pohodlně. Myslete na to, že špatné návyky s držením těla se pak potáhnou až do dospělosti. Dětská páteř se stále vyvíjí. Odpovídající výšku by měla mít také židle.

Protože psací stůl není levná záležitost, jsou velmi praktické takzvané rostoucí stoly. Jsou výškově nastavitelné a mohou se tedy neustále přizpůsobovat potřebám vašeho školáka. Jestliže dáváte přednost klasické variantě, je důležité výšku stolu a židle nastavit tak, aby dítě sedělo rovně. Mělo by dosáhnout na zem celou plochou nohy, paže v lokti musí svírat pravý úhel. Záda zůstávají vzpřímená.

Stoly s nastavitelnou výškou mají velké rozpětí, často od 50 do 75 cm. Jsou sice finančně o něco nákladnější, nicméně do budoucna se vám tato investice vrátí. Ty nejkvalitnější modely totiž vydrží prakticky od první třídy až do puberty. Nastavitelný může být také sklon pracovní desky. Při výběru pracovního stolu nezapomínejte na odkládací prostory, šuplíky, police, aby si dítě mělo kam odložit knížky a psací potřeby.

Základní parametry

Pracovní deska by měla být nastavitelná. Nejlépe polohovací tak, abychom jej mohli naklánět podle potřeby. Měla by disponovat také zarážkou, která zajistí, aby na zem nepadaly psací potřeby. Délka pracovní desky se pohybuje od 120 do 200 cm. Šířka bývá od 60 do 80 cm. Samozřejmě platí, že dětské pracovní stoly jsou menší, než ty určené dospělým. Nezapomínejte také na sklon stolu. Ideální je o 8 až 10 stupňů.

Ideální místo pro psací stůl je u okna, kde je nejvíce přirozeného světla. Na stole by neměla chybět lampička do pracovny. Tu bychom měli umístit na opačnou stranu stolu, než kterou rukou dítě píše (u praváků na levou stranu). Jestliže budete dávat na stůl monitor od počítače, tak myslete na to, aby byl vždy o něco níže, než oči. Ideální vzdálenost je alespoň 50 cm.

stul_detsky_pokoj_psaci

Kdy pořizujeme dětský pracovní stůl?

Koupě dětského psacího stolu nás čeká nejpozději tehdy, kdy dítě nastoupí do první třídy. Je však vhodné jej pořídit už pro předškoláka, který si rád kreslí, učí se písmenka nebo si jen hraje třeba s modelínou.

Moderní psací stoly – na psaní, kreslení i práci na počítači

Počítač je dnes naprosto běžnou pomůckou pro děti od základní školy. Proto bychom při výběru pracovního stolu měli zohlednit také to, aby byl uzpůsoben i na práci s počítačem. Pokud kupujete pracovní stůl pro dospělého, je to celkem běžná záležitost. Kombinované stoly jsou velice praktické. Tyto stoly jsou obvykle o něco větší. V jedné části je umístěn monitor od počítače, samotný počítač pak může být vložen do uzpůsobeného výklenku dole u nohou. Velmi praktický je výsuvný šuplík, ve kterém je umístěna klávesnice. Pozor však na to, aby šuplík od klávesnice nebyl příliš nízko a monitor naopak příliš vysoko. Stůl by měl být především stabilní, jednoduchý, pevný a prostorný.

Jaký materiál zvolit?

Při výběru dětského psacího stolu je třeba zohlednit také materiál. Nejčastěji se využívá smrkové, dubové, bukové a březové dřevo. Tyto stoly jsou kvalitní, i když cena je o něco vyšší. Nicméně dřevo je odolné, vydrží dlouho a při správné údržbě vypadá stále velmi dobře. Levnější variantou mohou být dýha, lamino či plast.

Důležité doplňky

Jak se říká, na doplňcích záleží a to platí také u pracovního stolu. Pracovní stůl by měl být vybaven řadou doplňků, které zjednodušují práci, ušetří místo a pomáhají udržovat pořádek. Velmi žádanou součástí jsou zásuvkové kontejnery do kanceláře na kolečkách, poličky, krycí desky k psacím stolům, kryty na kabely, lampičky a mnoho dalších vychytávek. Úložné prostory by měly být vždy pohodlně na dosah.

Bezpečnost a pohodlí jsou na prvním místě, ovšem design hraje také významnou roli. Jinak bude vypadat pracovní stůl pro chlapce, jinak pro dívky, rozdíly budou patrné u malých školáků a teenagerů. Můžete ladit stůl a židli vždy do jedné barvy v kombinaci s přírodní barvou dřeva. Pokud pořizujete rostoucí nábytek, dejte přednost jednoduchosti.

Osvětlení pracovního stolu

Na osvětlení nikdy nezapomínejte. Na pracovním stole by měla být umístěna lampička. Jak jsme již zmiňovali, stůl by měl být na dobře osvětleném místě. Velmi praktická je také lampička se stínítkem, aby si dítě při kreslení či psaní nakazilo oči.

Máte nějaké praktické tipy a nápady, jak zařídit pracovní stůl pro dítě i dospělého člověka? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své postřehy.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
postel_dvojluzko_kozena_loznice
Jaké druhy postelí existují? Přinášíme podrobný přehled

Ložnice je pro každého z nás místem, kde toužíme hodit...

Zavřít