MagazínJak vybratJak si vybrat šatní skříň?

Jak si vybrat šatní skříň?

Šatní skříň je rozhodně v jakémkoli bytě nepostradatelná, přesto není snadné ji do interiéru vhodně zapojit, neboť se jedná o rozměrný kus nábytku. Jak ji do prostoru začlenit účelně a na co si ještě při jejím nákupu dát pozor?

skrin_satni_posuvne_dvere_moderni

Jak skříň smysluplně začlenit do místnosti aneb správné rozměry a otevírání

Lidové úsloví „dvakrát měř a jednou řež“ platí samozřejmě i zde. Potřebujete šatní skříň umístit do malého dětského pokojíčku nebo si naopak můžete dovolit velkorysou samostatnou šatnu? Rozměřte si pečlivě prostor, který máte vyhrazen, aby se vám sem skříň vešla. V případě naprosto atypicky řešené místnosti je rozhodně na místě uvažovat i o skříni vestavěné.

U příliš vysokých skříní pamatujte na to, aby se vám až do její horní části pohodlně dostávalo, byť sem většinou uložíte například sezónní oblečení, pro které nepůjdete denně. Nezapomeňte navíc, že pokud nebude opatřena dveřmi výsuvnými, ale klasickými otevíracími, tak také zaberou určitý prostor. Ideální proto nebude postavit skříň těsně za dveře.

Který typ otevírání nejlépe zvolit? Skříň s posuvnými dveřmi bude o něco hlasitější, navíc mějte na paměti, že nikdy nepůjde otevřít zcela. Současně byste si v tomto bodě rozhodně před nákupem měli zkontrolovat plynulost chodu posuvného mechanismu. Běžné dvojkřídlé dveře zase zajišťují znatelně lepší přístup.

vestavna_skrin_posuvne_dvere_dverova

Jak se ve skříni vyznat čili členění a vnitřní rozměry

Nejběžnějším typem je ta kombinovaná, která má jak police, tak i tyč sloužící k pověšení oblečení. Na trhu jsou samozřejmě ale i ty, které jsou vybavený pouze policemi a zásuvkami, tzn. bez tyče. Vnitřní členění skříně volte tak, aby odpovídalo vašim požadavkům. Police se navíc vesměs dají nastavit ve vámi žádaném rozestupu, eventuálně si můžete při uspořádávání věcí pomoci i dodatečným přidáním vnitřních organizérů. Pánové ocení, bude-li mít skříň také držák určený na kravaty či pásky, dámám zase přijde vhod větší množství zásuvek, třeba na bižuterii. Zejména společná skříň je tak otázkou domluvy a kompromisů.

Co je naopak velmi důležité, to jsou vnitřní rozměry samotné skříně. Rozhodně si trvejte na těch správných. Standardní hloubka šatní skříně odpovídá 60 cm. Výška by měla činit minimálně 150 cm, jinak sem budete jen velmi obtížně uskladňovat objemnější kusy oblečení, jako jsou zimní kabáty. Optimální hloubka skříně, abyste si do jednotlivých polic mohli pohodlně oblečení poskládat, je asi 45 cm. Zobrazit zajímavé šatní skříně do ložnice.

Pozor, výrobcem uváděné rozměry skříní jsou většinou ty vnější, je možné, že vnitřní si budete muset dodatečně zjistit.
Skříň bez dveří ano či ne? Otevřený regál je nejpraktičtějším řešením tam, kde si můžete dovolit vyčlenit na oblečení, případně další doplňky samostatnou šatnu. Na uklizené věci se nebude tolik prášit. Navíc pamatujte i na to, že je nevhodné některé látky vystavovat vlivu světla.

Skříň musí sloužit dlouho a grácií alias pár slov o materiálu a designu

Masivní skříně

Tradičním materiálem je, podobně jako u veškerého nábytku, je masiv. Typicky se používá borovicové dřevo. Možná i u vás doma se také najde nějaká ta dřevěná skříň po babičce. O přednostech masivu proto není sporu. S jistou dávkou nadsázky lze říci, že taková skříň je téměř věčná. Výhodou je kvalita i nadčasový design vhodný také do moderního interiéru. Jen se musíte smířit s tím, že masivní skříň vám poněkud „provětrá“ peněženku. Pokud bude dřevo klasicky nalakované, nemusíte mu věnovat ani žádnou zvláštní péči. Je-li materiál ošetřen olejem nebo voskem, měli byste tuto vrstvu pravidelně obnovovat.

Skříně z lamina a MDF

Tomuto typu hraje do karet především nižší cena ve srovnání se dřevem, přesto v zásadě srovnatelný vizuální dojem. V případě lamina byste se měli vyhnout rozhodně příliš tenkým deskám, zapomeňte rovnou na ty, které jsou slabší než 18 mm. Zejména police by se pod tíhou šatstva prohnuly. MDF desky jsou obecně pevnější a mají kompaktní strukturu, vzhledem k tomu, že se vlákna k sobě spojují tlakem a teplotou, nikoli lepidlem.

Zcela zásadním faktorem determinujícím kvalitu je v případě tohoto druhu skříně použité kování a kvalita zpracování pojezdového mechanismu u zásuvek, eventuálně posuvných dveří. Obojí musí zajistit dokonale plynulý pohyb otevírání. Nicméně jako laik můžete posuzovat kvalitu kování jen velmi nesnadno a musíte se tak spolehnout na serióznost výrobce a jeho věhlas.

satni_skrin_dverova

Poraďte si s designem skříně

Uvědomit byste si měli především to, že skříň zkrátka je dost robustní kus nábytku. Žádným způsobem ji v bytě neschováte. Platí tedy univerzální pravidlo, že tmavá skříň bude v místnosti působit velmi nápadně a výrazně. Malý byt si proto vyžaduje skříň ve světlém odstínu, prostoru tak neseberete vzdušnost.
Zajímavým prvkem je bezesporu osvětlení skříně. Použít pro něj můžete takové zářivky, které se nezahřívají. Ty vám usnadní hledání potřebného ošacení. Nebo nadmíru efektní LED pásky, které i báječně vypadají.

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi….

Skříň se zrcadlem ano či ne? Pravdou je, že jde o poměrně praktickou volbu, můžete si rychle zkontrolovat svůj zevnějšek před odchodem z bytu. A zrcadla jsou i báječnými pomocníky, kteří dokáží opticky zvětšit místnost a do malých tmavých prostor vnést světlo a vzduch. Bude-li ale vaše skříň stát v ložnici, přemýšlejte o tom, zda vám nebude vadit spát u zrcadla.

Aby skříň nepadala, bezpečnost nade vše

Posledním zásadním faktorem u výběru skříně, který bývá často podceňován, je její stabilita. Přesvědčte se, že skříň opravdu pevně sedí a nijak se nekýve. To platí zejména tehdy, pokud ji doma nestavíte na zcela rovný povrch. Pakliže doma rovnou podlahu nemáte, velmi dobrou investicí je taková šatní skříň, kterou lze připevnit buď ke zdi, anebo sešroubovat s další skříní, regálem nebo jiným obdobně rozměrným kusem nábytku.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
koupelna_koupelnove_skrinky
Jak si vybrat koupelnovou skříňku?

Jak zkombinovat veškeré nároky, které na nábytek klade koupelna, aspekt...

Zavřít