MagazínJak vybratJak si vybrat koupelnovou skříňku?

Jak si vybrat koupelnovou skříňku?

Jak zkombinovat veškeré nároky, které na nábytek klade koupelna, aspekt praktičnosti a zároveň i atraktivní vzhled? Je to možné. Jak? To si vysvětlíme v následujícím textu.

koupelna_koupelnove_skrinky

Předně je potřeba si uvědomit, že jakýkoli nábytek dostává v koupelně náležitě „zabrat“ a neustále je pod vlivem vody i páry. Což je zásadní kritérium, které určuje jeho výběr. Riziko, že koupelnový nábytek utrpí nějakou tu škodu se zvyšuje s narůstajícím počtem členů v domácnosti. A to zejména tehdy, pokud se doma pohybují i malé děti.

Materiál koupelnového nábytku

V podstatě tu platí obdobná pravidla jako pro jakýkoli jiný nábytek. Zásadní u toho do koupelny je ovšem navíc i jeho povrchová úprava. Hrany se v současnosti již většinou olepují ABS páskou PUR lepidlem, případně se nalakují. Velmi zřídka se už v současnosti potkáte s melaminovými páskami. Tímto postupem zabráníme tomu, aby laminovaný nábytek vlivem právě vlhkosti nabobtnal a začal se rozlepovat, což je charakteristický neduh nejlevnějších kousků.

Dobré je nábytek chránit také před vlivem vody, která mu hrozí na podlaze. Můžete pod něj využít nožky, typicky plastové nebo nerezové, případně také skříňku spodní jednoduše pověsit na stěnu. Což vám zároveň usnadní i uklízení pod ním. Někde se doporučuje i sokl, nicméně právě jím může do nábytku vnikat voda. Tím mu znatelně zkracujete životnost.

Masiv

Masivu se rozhodně nemusíte vzdávat ani v koupelně. Skříňka do koupelny ze dřeva nad ostatní vynikají jednoznačně svou kvalitou. Což platí tím spíše u exotického dřeva, například teak či wenge, které náročným podmínkám v koupelně odolá nejlépe. Dřeviny jako buk nebo bříza jsou méně odolné proti vlhkosti, proto je potřeba zjistit si, jak jsou povrchově upraveny. Delší životnost jim propůjčí ošetření voskem, olejem nebo lakem. Zajímejte se o to, kolik vrstev bylo použito. Naopak např. Dub dobře snáší změnu vhlkosti. Zkontrolujte si navíc, zda byl nábytek ošetřen také v zadní a vnitřní části. Pokud se vám nelíbí původní struktura masivu, lze jej zakrýt nátěrovou hmotou v bílé.

Lamino a MDF desky

Nejčastěji se můžete setkat s kombinací těchto dvou materiálů. Korpusy skříněk se většinou dělají z lamina, materiálu vyrobeném z dřevěných třísek, které se spojují za použití lepidel. Takovémuto řešení nahrává především jeho cenová dostupnost. Na viditelné čelní části pak bývají použity pevnější a odolnější MDF desky, ty lze na povrchu upravit buď nalakováním anebo nalisováním PVC fólie.

Díky tomu je v těchto materiálech na výběr velmi široká škála dekorů. Problém nepředstavuje v podstatě libovolné barevné provedení podle přání nakupujícího, lakovaná dvířka je možné opatřit kterýmkoli odstínem ze vzorníku RAL. Tradiční barvou sice bývá v koupelně modrá a rozhodně nic nezkazíte bílou, nicméně se nemusíte obávat sáhnout ani například po červené. MDF desky jsou svou strukturou po aplikování fólie zase na pohled k nerozeznání od masivu. Oblíbené jsou například dekory mořená třešeň, dub sonoma, bělený dub, buk či ořech.

Také v tomto případě platí výše zmíněná nutnost se přesvědčit, zda byl nábytek dostatečně ošetřen na povrchu, a to i uvnitř a zezadu, aby vám vydržel v dobrém stavu. Chcete-li mít jistotu, že jste si domů nepřinesli nekvalitní výrobek, zajímejte se o sílu desek, která by měla odpovídat minimálně 18 mm. Často bývají nabízeny skříňky vyrobené z desek o tloušťce 16 mm, která je ale naprosto nedostačující. To vše má zásadní vliv na to, že vám koupelnové skříňky budou dlouho a zdárně sloužit.

Plast

Plast eliminuje nevýhody předešlých jmenovaných materiálů. Vlhko ani teplo mu zásadním způsobem nepřekáží. Nemůže nasáknout vlhkost a také se snadno udržuje, postačí obyčejný saponát. Moderní plasty navíc existují v celé řadě barevných kombinací. Ať si vyberete závěsnou skříňku nebo tu pod umyvadlo, důležité je, aby se ale jednalo o materiál dostatečně pevný.

Vhodné rozměry

Koupelnové skříňky na tom nejsou jinak než jakýkoli další nábytek. Je potřeba si pečlivě změřit vymezený prostor. Připravte se současně na to, že uváděné rozměry mnohdy nebývají úplně sjednocené a každý výrobce vám tudíž vypíše poněkud jiná čísla. Někdy se uvádějí pouze ty, které zahrnují vlastní korpus koupelnové skříňky, někdy se k nim ale připočítává ještě umyvadlo, které je ovšem o něco větší. Poněkud si usnadníte život, když si koupíte skříňku rovnou se zabudovaným umyvadlem. Máte tak jistotu, že se vám do ní určitě vejde. Na rozměry pamatujte i kvůli otevírání skříňky, aby vám dveře do ničeho v koupelně nenarážely. U některých jste navíc předem limitováni tím, zda půjdou otevírat doprava či doleva, jinde se řešením otevírání není potřeba zatěžovat a lze jej realizovat do obou stran.

Lesk nebo mat – otázka praktičnosti

Nevyhnutelně také budete stát před rozhodnutím, zda si pořídíte skříňky v lesku nebo upřednostníte matné. Volba je na vás. Pro mat jednoznačně hovoří snazší údržba. Lesklý povrch budete nuceni neustále leštit a neomylně na něm zaregistrujete každý otisk prstu nebo škrábanec.

koupelny_koupelnove_skrinky_nabytek_sestavy

S úchytkami nebo bez nich

Riziko ušpinění při doteku může zesílit ještě i tehdy, pokud si vyberete nábytek bez úchytek, který je v dnešní době velmi módní záležitostí. Na druhou stranu ovšem nutno přiznat, že úchytky mizí ze současného nábytku nejen kvůli zachování elegantního vzhledu, ale také kvůli praktičnosti. Do celistvé plochy se nedostane tak snadno ani pára, ani vlhkosti a pro nábytek v koupelně to znamená mnohem delší „život“. Zároveň se i hladká plocha lépe udržuje a za úchytkami se nedrží nečistoty.

Odolnost proti UV záření

Tento parametr má vliv na stálost původní barvy. Nekvalitní bílá vám může začít žloutnout, zatímco tmavá barva zbledne. Informaci o odolnosti by vám vždy měl být schopen prozradit přímo výrobce.

Výběr kování

Jde o další stěžejní znak kvality nábytku. Kování musí zajistit plynulé otevírání skříněk i zásuvek, které by navíc měly být tzv. plnovýsuvné, abyste se mohli dostat pohodlně až do jejich zadní části. Zajímejte se o sílu a o druh použitého materiálu. Mimo to by samozřejmě při použití do koupelny mělo být kování odolné i vůči korozi. Nejlepší proto je nerezavějící ocel, naopak zaručeně vyhnout byste se měli plastu. Moderní nábytek je navíc vybaven panty s tlumením dorazu, tím vás tak ochrání před úrazem.

Design koupelnových skříněk a začlenění do interiéru

Časté je kombinování čelních ploch s výplněmi vyrobenými ze skla, většinou pískovaného. Samozřejmě se tak nemusíte obávat o bezpečnost, sklo je dostatečně pevné. Výhodou je, že taková hladká plocha je i velmi jednoduchá na údržbu. V interiéru vypadá sklo velmi křehce a elegantně a dokáže koupelnu doslova rozzářit a opticky zvětšit. Pozor si dejte na stylové sjednocení. Pokud sáhnete po matném sklu, nekombinujte ho už s čirým. Velmi efektně pak vypadá kombinace skla s podsvícením v podobě LED pásků.

Kdo se nebojí dát průchod vlastní kreativitě, může si set skříněk sestavit podle sebe. Takovéto řešení skýtá i šanci mnohem účelněji využít prostor v koupelně, na druhou stranu jde oproti nákupu již výrobcem připravené koupelnové sestavy o finančně náročnější alternativu.

I v koupelně nic nezkazíte tím, když se budete řídit známou poučkou o tom, že tmavé barvy opticky zmenšují, ale také zútulňují, zatímco světlé prostor zvětší. A pamatujte i na to, aby skříňky ladily s ostatním zařízením v koupelně.

Nezapomínejte na bezpečnost

Nábytek musí samozřejmě splňovat i bezpečnostní kritéria. A to zejména tehdy, pokud máte děti. Ty mohou snadno uklouznout. Proto je ideální, když si pořídíte koupelnové skříňky na nožičkách nebo takové, které jsou ukotveny na stěně. Děti je totiž na sebe potom nemohou převrhnout.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
jidelna_jidelni_stul_zidle
Jak si vybrat jídelní stůl?

Společné stolování patří k těm nejdůležitějším momentům z celého dne....

Zavřít