MagazínJak vybratJak se připravit na grilovací sezónu?

Jak se připravit na grilovací sezónu?

Co symbolizuje odcházející zima? Přeci to, že je ten nejvyšší čas na výběr grilu a grilovacího příslušenství.  Vzhledem k tomu, že lze ugrilovat leccos a že je při grilování vždy velká zábava, byste výběr grilu neměli podcenit. Na správně vybraném grilu závisí úspěšnost vaší grilovací sezóny. Jak se na ni připravit?

Dnešní grily si nekladou žádné podmínky

Vlastnit alespoň kousek zahrady bylo dříve podmínkou pro koupi grilu. Teď už to naštěstí neplatí. Gril si mohou pořídit majitelé velkých zahrad stejně jako obyvatelé bytu s balkónem či terasou. Dnešní nabídka grilů je opravdu široká. A vy si můžete vybrat nejen typ grilu – gril na uhlí, plynový gril, elektrický gril, nýbrž i jeho velikost a hlavně funkce. Výsadou už dnes není ani výběr hezkého designu grilu. Gril je hlavní celebritou každé grilovací párty. Gril vám musí maximálně sloužit, měl by vás dostatečně nasytit a také by se měl dobře udržovat. Problém byste neměli mít ani s jeho pravidelným čištěním a úschovou.

V zásadě by měl gril povzbudit vaše smysly a podnítit ve vás fantazii. Grilování by měla být radost a ne starost s hektickou obsluhou. S nadsázkou by vám váš gril měli závidět všichni vaši sousedi.

Malý, velký, střední gril? Dnes žádný problém

Pokud se výběr grilu letos bude týkat i vás, můžeme vás uklidnit, že vy se grilu vůbec přizpůsobovat nemusíte. To gril se dnes přizpůsobí vám. V nabídce si můžete vybrat grily různých velikostí, které využijete pro velké párty, sousedské posezení či dovolenou. Zahradní grily si dnes vyberou profesionálové i amatéři. Bez problému vyberete gril pro každodenní použití i pro občasné využití. Výjimkou dnes nejsou ani multifunkční grily, které umí hotové zázraky.

Podle jakých parametrů vybírat grily?

Abyste s grilem byli maximálně spokojení, musíte se při jeho výběru držet určitých parametrů. Zajímat by vás měla:

  • cena grilu – ta by měla odpovídat funkci grilu. Ne vždy platí čím dražší gril, tím lepší má kvalitu. Samozřejmě za pár korun nemůžete očekávat oslnivé grilovací výsledky. Pravdou je, že u velmi levných grilů nemáte jistotu, že s nimi můžete počítat i do další sezóny.
  • obsluha grilu – s tím souvisí typ grilu, pro který se rozhodnete. Chce se vám rozdělávat oheň starou známou táborákovou metodou nebo chcete grilovat čistější cestou, kterou vám poskytne elektrický gril?
  • kvalita grilu – prakticky platí, čím méně rozebíratelných částí gril bude mít, tím pevnější bude. Spoje se nebudou opotřebovávat a vám gril dlouho vydrží.
  • velikost grilu – ta je velmi důležitá. Pokud grilovací párty pořádáte pravidelně, bylo by škoda omezovat se na malé grily, když své umění můžete ukázat na něčem mnohem větším. Zajímat by vás měla hlavně velikost roštu či teflonové desky pro přípravu pokrmů.
  • záruka grilu a vyměnitelnost částí – na kvalitní gril by se měla vztahovat odpovídající doba záruky. U dražších grilů se zajímejte o možnost výměny jeho částí, třeba grilovací mřížky, roštu, ventilu a podobně.
  • počet příslušenství ke grilu také může ovlivnit vaše rozhodnutí. Čím více příslušenství bude váš gril mít, tím více si grilování užijete a dokonce i ušetříte.
  • přenosnost grilu – především u menších přenosných grilů by vás měla zajímat jejich vybavenost kolečky, úchytných madel, které vám pomohou gril přemístit z jednoho rohu zahrady na druhou.

Gril vybírejte i podle toho, jak často grilujete. Pokud v létě není týdne, kdy byste negrilovali, určitě se vyplatí jít do větších, propracovanějších, stabilnějších a dražších grilů.

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí

Gril na dřevěné uhlí je klasikou mnoha zahrádek. Pravda, je sním práce, ale žádný jiný gril vám typickou grilovací atmosféru nevyčaruje tak, jako gril na dřevěné uhlí. I přes řadu jiných a cenově dostupných variant zůstává gril na dřevěné uhlí nejoblíbenější verzí grilu. Je cenově dostupný a vybrat si můžete z řady variant. Aby vám dlouho vydržel, vybírejte grily s pevnou konstrukcí, kterou žhavé uhlíky ani časem nepropálí.

Zahradní gril na dřevěné uhlí je vhodný pro ty, kteří mají zahrádku. Protože produkuje kouř a zápach, není úplně nejvhodnější variantou na balkóny a terasy, nehledě na nepořádek, který natropíte při skládání ohně. U tohoto typu grilu určitě budete potřebovat nějakou tu zásobu dřevěného uhlí a dřeva pro rozdělání ohně. Příprava grilu na grilování tady trvá podstatně déle, než tomu je u elektrického či plynového grilu. Právě toto ale někteří zastánci grilování milují ze všeho nejvíce. Hezky v klidu si rozdělat oheň, rozfoukávat žhavé uhlíky a čekat, až bude rošt nažhavený na pořádný kus masa.

Výhody: cenová dostupnost, nezaměnitelná atmosféra, široký výběr.

Nevýhody: zdlouhavá příprava grilování, nutnost mít brikety, zápach kouře, špatná regulace teploty roštu.

Je jasné, že gril na dřevěné uhlí nebudete umývat hned po grilování. Alespoň den poté byste měli věnovat pozornost především roštu grilu. Zapečení nejlépe odstraníte speciálními přípravky na gril. Pomoct si můžete i hrubou sílou, drátěnka bude v tomto případně vhodnou variantou.

Jak vybrat elektrický gril

Čistější práci nejen zahrádkářům slibuje elektrický gril. Vzhledem k tomu, že funguje na zapojení na zásuvku, nepotřebujete žádné uhlí. Spíše než na zahrádky, kde přívod elektřiny není vždy automatický, je elektrický gril vhodný na terasy a balkóny. Také příprava pokrmů je u elektrického grilu mnohem snadnější díky regulaci teploty. Elektrické grily seženete v řadě variant. Typický je pro něj nepřilnavý teflonový povrch, pořídit si však můžete elektrický gril s keramickou deskou nebo terakotou.

Elektrické grily můžete vybírat kontaktní nebo otevřené.

Výhody: zdravější příprava pokrmů, čistější práce, žádný zápach.

Nevýhody: nutnost elektrického připojení, vyšší pořizovací cena.

Jak vybrat plynový gril

Plynový gril si pořídí opravdoví fajnšmekři. Pořídit si můžete plynový gril v různých velikostech – cestovní, střední i velké grily. Plynové grily jsou častou součástí venkovních kuchyní a dokážou připravit velké množství pokrmů. Opět zde nepotřebujete zdlouhavě rozdělávat oheň či mít zásobu dřevěného uhlí, jediné co potřebujete je mít plynem naplněnou propanbutanovou láhev. Ovládání plynového grilu je velice jednoduché, vlastně si připadáte jako v kuchyni.

Vzhledem k tomu, že výhodou plynových grilů je, že nevydávají žádný zápach, je opět vhodný i na balkóny a terasy. U velkých plynových grilů je však vhodnější zahradní venkovní posezení. Plynový gril je doménou těch, u kterých se dveře netrhnou a zahradní párty je u nich na denním pořádku.

Výhody: zdravější příprava pokrmů, žádný zápach, snadná obsluha, dobrá regulace teploty.

Nevýhody: větší rozměry kvůli propanbutanové láhvi.

Čištění a údržba grilů

Každý gril, nehledě na jeho typ, potřebuje pravidelné čištění a údržbu. Mřížku grilu i teflonový povrch doporučujeme vyčistit po každém grilování. K čištění grilů seženete řadu speciálních prostředků, které rozpouštějí mastnotu a usazeniny. Na větší špínu pak dokonale zabírají speciální čistící kartáče na grily.

Jaké příslušenství vám pomůže s grilováním?

Grilování samozřejmě není jen o grilech, nýbrž o celé řadě příslušenství ke grilu, které si můžete pořídit. Při přípravě grilovaných pochoutek nejlépe zužitkujete teploměry, které vám napoví správnou teplotu pokrmů. Využijete i nejrůznější náčiní, jako jsou grilovací tály, vidlice, grilovací rukavice, hliníkové misky a další řadu příslušenství, která vaše grilování dovede k dokonalosti.

Tak jde se grilovat?

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Bazénová chemie – jak udržet vodu v kondici

Mít na své zahradě bazén je jistě v parných letních měsících...

Zavřít