MagazínJak vybratJak na kvalitní dětskou židli?

Jak na kvalitní dětskou židli?

Proč by rodiče, kteří při výběru bot pro své děti hledí na jejich zdravotní aspekt měli být stejně obezřetní i u výběru židle? Židle je pro zdraví mladého člověka stejně důležitá jako ergonomicky tvarované boty. Správně vybraná židle je výborná investice do vašeho dítěte.

Co je ergonomie sezení?

Ergonomie je věda, která zkoumá vtahy mezi člověkem, prostředím a nástrojem, který používá. Ergonomie sezení se tedy zabývá člověkem a správným tvarem jeho židle. Když je židle ergonomicky tvarovaná, znamená to, že je navržená podle pravidel ergonomického sezení a tudíž má svým tvarem a možností nastavení přimět člověka, aby na ní seděl vzpřímeně a zbytečně nezatěžoval svou páteř a další části těla. Špatné sezení může přinést řadu komplikací  – bolest hlavy, problémy s koncentrací, bolest zad a páteře, bolest nohou a podobně.

Když má nesprávná židle takový dopad na dospělé, jejichž páteř už je vyvinutá, představte si, co způsobí dětem, jejichž páteř a další části těla jsou teprve ve vývinu, tudíž křehké a náchylné. Aby židle pro děti dětem zajistila zdravá záda a přirozené rovnání páteře, musí být vybraná pečlivě. Ergonomická židle je tak největší investice do zdraví vašich dětí. Podle čeho vybírat?

Podle čeho vybrat vyhovující židli pro děti?


Při výběru dětské židle do pokojíčku bude děti zajímat především její vzhled. Ale vy jste vedoucí nákupu, a proto se nenechte zmást dětskými požadavky. Dříve, než jim na tu či onu židli kývnete, zkontrolujte zda jsou její parametry v souladu s požadavky na dětské zdravé sezení. Co by měla dětská židle splňovat? Aby dětem déle vydržela, měla by být samozřejmě nastavitelná.

Dětská páteř je velmi křehká a ještě se formuje. Proto dohlédněte na to, aby dítě sedící na židli zaujalo správnou polohu. Při ní by měla jeho záda a stehna svírat pravý úhel. Stejně tak i stehna s lýtky. Na podlahu by mělo dítě sedící na židli bez problému dosáhnout. Sedák židle by neměl být příliš dlouhý. Z pohledu zdravého sezení nesmí sedák zasahovat k podkolenním jamkám dítěte v sedu.

V případě, že by zasahoval, bude mít dítě opět tendenci posouvat se vpřed do shrbené pozice, která zatěžuje křížovou kost a kostrč. Tlak způsobený sedákem na podkolenní jamky může také přiškrcovat cévní systém v nohou.

Ulákka herní židle Racing – zobrazit v e-shopu podobnou kancelářskou židli Racer

Jakou mají dětské židle nosnost a životnost a co všechno lze u nich nastavit?

Díky své nastavitelnosti vydrží dětem židle a křesla i několik let. Obvykle jsou dětské židle určené dětem od 5-12 let dle jejich váhy a výšky. Nosnost mívají až 102 kg. U židlí lze nastavit výšku sedáku i výšku opěráku zad. U dražších židlí lze dokonce nastavit i hloubku sezení i výšku zádové opěrky dle velikosti a potřeby dítěte.

Židle lze vybírat s područkami, které zajistí pohodlnou, hlavně ale zdravou polohu předloktí. Pro větší pohodlí a zdravější sezení lze židle vybírat i s opěrkou hlavy nebo si k židlím pořídit i bederní opěrku. Bederní opěrku si můžete jako příslušenství pořídit ke každé židli. Nejčastěji je vyrobená z paměťové pěny a zajišťuje správnou pozici páteře během sezení na židli.

Z jakých materiálů jsou dětské židle vyrobené?


Dětské židle jsou vyrobené z různých materiálů. Už na jedné židli najdete minimálně dva typy materiálu – materiál, z kterého je vyrobený sedák a materiál kříže židle. Kříž židle je obvykle vyroben z pevného kovu nebo tvrzeného plastu. Kovové kříže mívají i povrchovou úpravu práškovou barvou. Sedák je obvykle potažen čalouněním buď tkaninovým nebo z ekokůže. Stejně bývají provedeny i područky dětské židle, jsou-li k dispozici.

I opěrka židle může mít svůj specifický materiál. Hodně jsou oblíbené dětské židle se síťovým opěrákem, který je velmi prodyšný a děti se na židli zbytečně nepotí. Opěráky však mohou být vyrobené i z tvrzeného plastu nebo mohou být stejně jako sedáky čalouněné. U dětských židlí nechybí ani kolečka. Ty děti na židli baví ze všeho nejvíc. Pokud chcete ušetřit mrkněte na nejlevnější dětské židle.

Vybrat si můžete tvrdá kolečka pro měkké podlahy. Obvod těchto koleček je plastový a jsou určená pro koberce a měkčené PVC. Zvolit si však můžete i kolečka měkká pro tvrdé podlahy. Obvod měkkých koleček je opatřen měkčenou gumou, která na podlahách nezanechává nežádoucí stopy. Tato kolečka jsou určená pro dlažby, plovoucí a jiné tvrdé podlahy. Výběr koleček je velmi důležitý z pohledu úspory podlahy v pokojíčku vašich dětí. Problém s možným poškozením podlahy však lze řešit i podložkou pod židli.

Za jak dlouho židli vyměnit v závislosti na věku a růstu dítěte?

Výškově nastavitelná židle může vašemu dítěti vydržet i několik let, ne však na věky. Když už dětská židle u vás doma nebude splňovat pravidlo pravého úhlu (pamatujete – záda a stehna v pravém úhlu, stejně jako stehna a lýtka), musíte pořídit větší. Jelikož je většina židlí určena dětem od 5-12 let věku, dítě starší než 12 let už může potřebovat židličku větší. Zde není vhodné, aby sedělo na židli, která je mu malá, a proto už mu můžete pořídit klasické kancelářské křeslo pro dospělé, které mu vydrží do dospělosti.


Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
kancelar_kancelarske_zidle
Jak vybrat kvalitní kancelářskou židli?

Kancelářské židle a křesla jsou nezbytnou součástí každé kanceláře a...

Zavřít