MagazínJak vybratJídelní sety vytváří pohodu rodinného zázemí. Jak si správně vybrat?

Jídelní sety vytváří pohodu rodinného zázemí. Jak si správně vybrat?

V současné době se stále více rozmáhá trend propojování místností, které si získává pozornost čím dál většího počtu lidí. V moderních interiérech jsou tedy samozřejmostí obývací pokoje sloučené s kuchyní – případně i jídelnou. A právě jídelna slouží jako středobod domácnosti, kde se schází celá rodina a tráví zde společný čas.

jidelni_set_stul_zidle_jidelna

Společné stolování u jednoho stolu má něco do sebe a řada rodin kouzlo společných večeří či obědů ctí i v dnešní hektické době. Je-li tomu tak i u vás doma, pak k těmto chvílím potřebujete příjemné zázemí, které vám vhodně zvolený jídelní set. Jak si ale vybrat ten správný?

Pohodlné stolování

Jídelní stůl a židle by neměly chybět v žádné domácnosti. Jídelní set vybírejte nejen s ohledem na velikost interiéru, ale v potaz berte i jeho materiál a vzhled. Máte-li propojenou jídelnu s kuchyní či obývacím pokojem, pak na vzhledu jídelního setu obzvlášť záleží – tento kousek nábytku bude vzdušný prostor reprezentovat a stane se jeho neodmyslitelnou součástí. Následující řádky vám v několika bodech prozradí, jak si vybrat správný jídelní set a poskytnout tak sobě i své rodině pohodlné a vkusné zázemí pro společné stolování.

Jaký tvar jídelního setu je nejlepší?

Současné jídelní sety se dají pořídit v mnoha provedeních. Hned zkraje si musíte udělat jasno v otázce tvaru. Ten odvíjejte nejen od svého vkusu, ale od dispozice daného interiéru. K dostání jsou jídelní stoly kulaté, obdélníkové i čtvercové lišící se svou velikostí. Každý tvar má svá pro a proti, tak si je pojďme blíže představit.

 • Kulaté jídelní stoly
  Už kdysi dávno se stolovalo u kulatého stolu, u kterého si byli všichni stejně rovni. Kulaté stoly mají své kouzlo a působí honosným dojmem. Bohužel jsou ale náročné na prostor a hodí se tak pouze do těch interiérů, kde je dostatek místa.
 • Čtvercové jídelní stoly
  Hranatý jídelní stůl představuje klasiku. Čtvercový tvar je možná na první pohled obyčejný, na druhou stranu ale úsporný na místo.
 • Obdélníkové jídelní stoly
  Jídelní stůl ve tvaru obdélníku jsou nejčastější a zároveň i nejoblíbenější. Nejenže strávníkům poskytují dostatek místa, ale zároveň nejsou náročné na prostor. V případě potřeby je možné stůl přisunout ke zdi a ušetřit tak drahocenné centimetry.

Který materiál je ten pravý?

Nabídka materiálů je více než pestrá. Rozhodovat se tak můžete mezi jídelními sety z masivu, dřevotřísky, kovu, skla a dokonce i z plastu. V tomto případě se můžete rozhodovat nejen podle svého vkusu, ale i z praktického hlediska. Investicí do budoucna jsou masivní jídelní sety, které vydrží desítky let. Naopak skleněné sety působí elegantním dojmem, ale nepříjemností může být jejich studený povrch znepříjemňující stolování. U plastových setů si zase můžete vybírat z mnoha barevných provedení. Nejlevnější variantou jsou jídelní sety z dřevotřísky, které se dají pořídit za rozumnou cenu a slibují dostatečnou odolnost.

Součástí stolu jsou pohodlné židle

K čemu by vám byl dokonalý jídelní stůl bez pohodlných židlí, které dotváří ono kouzlo stolování? I na výběru židli hodně záleží. Jaké jsou ale ty nejlepší? I jídelní židle se vyrábí z několika materiálů, mezi kterými můžete vybírat:

 • dřevo
 • překližka
 • kov
 • plast
 • kombinace materiálů

Židle do kuchyně by měly dokonale ladit s jídelním stolem, ale zároveň musí tvořit harmonický celek i s celým interiérem. Máte-li prostornou jídelnu, pak můžete volit židle masivnější, doplněné o vysoké opěradlo či područky. Dobrou volbou do velkých místností jsou židle celočalouněné, které jsou přitažlivé na pohled a pohodlné na posezení. Naopak do menších místností doporučujeme vybírat jídelní židle lehčí a subtilnější – například plastové nebo vyrobené z překližky.

Praktičnost nebo vzhled – čemu dát přednost?

Přitažlivý design nebo snadná údržba – kterou cestou se při výběru nových židlí do vaší kuchyně či jídelny vydáte? Pokud vám záleží na dokonalém designu, pak volte židle čalouněné nebo masivní. U čalouněných židlí ale počítejte se složitější údržbou. Naopak velmi jednoduchou údržbu slibují židle plastové či kovové, které stačí v případě znečištění – ke kterému může v tomto interiéru dojít poměrně snadno – pouze otřít vlhkým hadříkem. Další možností, jak vyřešit pohodlné posezení u jídelního stolu, představují rohové lavice do kuchyně. Ty si hravě poradí s nevyužitým prostorem v rohu místnosti.

Roli při vašem rozhodování mohou hrát i vaše nároky na pohodlí. Zatímco někomu více vyhovují židle tvrdší – kovové či z masivního dřeva – jiný dá naopak přednost měkčímu sezení, které mu dokážou nabídnout čalouněné židle.

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky