MagazínJak vybratJaký zahradní nábytek si pořídit?

Jaký zahradní nábytek si pořídit?

Šťastlivci se zahradou už určitě uvažují, jaký zahradní nábytek si do pořídí, aby relax v ní byl ještě příjemnější. Na tyto úvahy je přitom teď ta nejvhodnější doba. Pečlivý výběr nábytku totiž chvíli trvá. U jakého zahradního nábytku můžete odpočívat už tuto sezónu?

Zahradní nábytek si můžete vybírat z nespočtu materiálů

Majitelé zahrady musí při výběru zahradního nábytku řešit mnoho rozhodnutí. Prvním z nich je rozhodnutí, z jakého materiálu si zahradní nábytek pořídí. A že rozhodnutí to není jednoduché, o tom svědčí celá škála materiálů. Mezi ty nejčastější patří levný plast, stálý kov, přírodní dřevo a kombinace těchto materiálů. Aby výsledný efekt byl co nejlepší, je dobré sázet nejen na dlouhou životnost, nýbrž i na celkovou sladěnost. Proto když se rozhodneme pro jeden materiál, měli bychom se ho držet i během dalšího zařizování zahrady zahradním nábytkem. Různorodé doplnění zahrady působí docela nevkusně a kazí dojem.

Dřevěný zahradní nábytek má svůj půvab

Ačkoliv kov je elegantní a plast se výborně udržuje, dřevěný nábytek si ve své oblíbenosti drží prim. Přitom i tady mají jeho budoucí majitelé na výběr. Vybrat si mohou zahradní nábytek z tuzemského dřeva, nebo z více odolnějších exotických dřevin.

Zahradní nábytek z tuzemských dřevin

Pokud se při zařizování zahrady zahradním nábytkem rozhodnete držet našich českých dřevin, budete se muset rozhodnout mezi nábytkem z měkkých dřevin, jako je smrk a borovice, nebo tvrdých dřevin, mezi které patří dub, buk a akát. Přitom platí, čím déle chcete, aby vám nábytek vydržel, tím tvrdší dřevo vybíráte. Tady je ale potřeba počítat s podstatně vyšší cenou.

Zahradní nábytek s nádechem exotiky

Častěji se zahrady vybavují nábytkem z exotických dřevin. Ty mají jednu výbornou vlastnost – jsou velmi odolné, a proto je můžete případně venku ponechat i celoročně. Mezi nejčastější exotické druhy dřevin patří eukalyptus, akát, meranti nebo teak. Výhodou exotického dřeva je právě jeho vysoká odolnost proti plísním, škůdcům, střídání teplot i povětrnostním podmínkám. K nevýhodám patří jeho vyšší cena a jeho nestabilita, protože se exotické dřevo velmi kroutí.

Nábytek z teakového dřeva je velmi oblíbený, docela drahý. Má medové zbarvení, ale když teakový nábytek neošetřujete speciálním teakovým olejem, získá stříbrnou patinu. I tak je ale velmi elegantní, toto zbarvení nemá na funkci nábytku  žádný vliv.

Nábytek z eukalyptu je pověstný svou sytou barvou. Je cenově dostupnější než teakový nábytek, ale hůře se udržuje.

Zahradní nábytek z meranti má sytou červenohnědou barvu, pro kterou je pověstný. Každá kresba na dřevě je unikátní. Nábytek z meranti dobře odolává i slunečním paprskům.


Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Aby vám zahradní nábytek vydržel dlouho jako nový, je potřeba o něj správně pečovat. Zatímco nábytek z tuzemských dřevin a z měkkého dřeva byste měli před mrazem schovat někde do tepla a pod střechu, většina nábytku z exotických dřevin může zůstat venku. Není to ale pravidlem, a proto je vždy lepší, když máte prostor, nábytek před mrazem schovat nebo jej alespoň přikrýt plachtou.V případě, že nábytek budete na zimu schovávat, je dobré ho omýt a ošetřit. Pro úschovu nábytku volíme suché a větrané místo.

Ošetření nábytku by mělo probíhat alespoň 2x ročně. Nábytek vždy prvně důkladně omyjeme, osušíme a teprve potom jej dále ošetřujeme speciálním olejem pro konkrétní druh dřeva.

Jaké konkrétní druhy zahradního nábytku mohou ozdobit vaši zahradu?

Co se druhu zahradního nábytku týče, ani tady se uživateli meze nekladou. V dnešní době zahradní nábytek neobnáší pouze stůl a židle. Relax na zahradě si můžete užít díky celé řadě dalších kusů nábytku, jako jsou lehátka, houpačky, sedáky, přístavní stolky a jiné. Přitom platí, že každý kus nábytku byste měli vybírat tak, aby byl co nejvíce využíván. Jaký nábytek si můžete na zahradu pořídit?

Zahradní stůl a židle

Zahradní stůl a židle k němu jsou základem pro vybavení zahrady. Při výběru zahradního stolu se díváme na jeho velikost. Platí, že čím větší stůl si pořídíte, tím více hostů můžete na svou zahradní párty pozvat. Větší stoly na zahradu jsou jednoznačně výhodou. V případě, že máte strach z toho, že by vám braly prostor, upřednostněte rozkládací zahradní stoly. Zahradní stoly můžete vybírat i s otvorem pro umístění slunečníku.

Zahradní lehátka

Zatímco na židli u stolu plného dobrot se budete mít výtečně, na zahradním lehátku si relax užijete ještě více. Právě dřevěná zahradní lehátka s sebou nesou punc luxusu. Na rozdíl od nafukovacích lehátek a lehátek látkových jsou velmi stabilní. Zahradní lehátka vybírejte nejen podle velikosti, nýbrž i podle možnosti jejich nastavení. Manipulace s ovládacími prvky lehátky by měla být velice snadná.

Přístavní stolky

Protože je zahradní nábytek navržený podle potřeb jeho budoucích uživatelů, nesmí v nabídce zahradního nábytku chybět ani přístavní stolky. Ty umožňují odkládaní věcí mimo hlavní jídelní stůl. Přijdou vhod zejména k zahradním lehátkům.

Houpačky

To děti by vám nejspíš neodpustily, kdybyste je při výběru zahradního nábytku připravili o houpačku. Právě na ní děti tráví nejvíce času.Na zahradu si toho však můžete pořídit mnohem více , slunečníky, křesla nebo lavice, přičemž závisí hlavně na velikosti volného prostoru na vaší zahradě. Všechen zahradní nábytek můžete vkusně doplnit barevnými podsedáky, ubrusy, případně dalšími dekoračními a praktickými prvky. Zejména podsedáky dělají nábytek pohodlnějším.

A co vy? Už jste si vybrali zahradní nábytek?

Mohlo by vás zajímat

Aktuálně trendy

Další související články k přečtení:

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky
Více v Jak vybrat
Jak vybrat bazén na zahradu?

S létem a teplotami, které stoupají k tropickým hodnotám, roste...

Zavřít